Co Nvidia robi w funduszu dywidendowym? Jej stopa wynosi zaledwie 0,03 proc.?

Za sukcesem tej strategii stoją nietypowe parametry inwestycyjne, które z założenia pozwalają na inwestowanie w spółki wzrostowe, jak również solidna dawka szczęścia.

Publikacja: 16.09.2024 11:44

Co Nvidia robi w funduszu dywidendowym?  Jej  stopa wynosi zaledwie 0,03 proc.?

Foto: Bloomberg

Wśród wielu powodów, dla których warto stawiać na Nvidia Corp., prawie nikt na Wall Street nie wspomina o jej skromnej stopie dywidendy wynoszącej zaledwie 0,03 proc.

A jednak ta typowo wzrostowa spółka zajmuje czołową pozycję w ETF-ie dywidendowym Fidelity, który wygrał z indeksem S&P 500.

Tajniki strategii funduszu Fidelity

Za sukcesem tej strategii stoją nietypowe parametry, które z założenia pozwalają na inwestowanie w spółki wzrostowe, jak również solidna dawka szczęścia.

Dzięki temu w funduszu o wartości 3,4 miliarda dolarów, polującym na zyski , jest duży udział nie tylko akcji  Nvidia Corp, ale także  Apple Inc. czy  Microsoft Corp.

Fundusz ten zanotował w tym roku napływy w wysokości ponad 1 miliarda dolarów, co jest najwyższym wynikiem od jego powstania w 2016 roku, a jego zwrot na poziomie 18 proc. przewyższył dorobek indeksu S&P 500 o prawie jeden punkt procentowy.

Fundusz Fidelity nietypowy, ale skuteczny

- Jednym z powodów, dla których fundusz Fidelity spisuje się lepiej niż tradycyjne fundusze dywidendowe w ostatnich latach, jest to, że największe spółki technologiczne mają największe udziały w jego portfelu – wskazuje Ryan Jackson, analityk Morningstar Research Services, który napisał raport na ten temat zatytułowany „Nietypowy, ale skuteczny”.

„To trochę jak odkrycie, że egzotyczne danie w restauracji z gwiazdką Michelin jest zrobione z tych samych składników, których używasz w domu.”, dodaje Jackson.

Czytaj więcej

Jarosław Jamka, NDM: Dwa lata temu Intel przewyższał Nvidię

Niekonwencjonalna strategia Fidelity zarządzania aktywami ETF FDVV „oferuje atrakcyjny potencjał dochodowy z umiarkowanymi przechyłami sektorowymi, jednocześnie kontrolując potencjalne niezamierzone ryzyka, takie jak nadmierny przechył w stronę małych firm czy zbyt duża koncentracja na pojedynczych akcjach, wyjaśniał rzecznik Fidelity.

Wyjątkowo wysokie stopy dywidendy niemile widziane

Zamiast koncentrować się na dywidendowych arystokratach, czyli dużych płatnikach w sektorach takich jak ochrona zdrowia, towary konsumpcyjne i przemysł, FDVV zaczyna od poszukiwania spółek wypłacających dywidendy- w tym firm międzynarodowych -a następnie odrzuca te, które mają wyjątkowo wysokie wskaźniki wypłaty dywidend. Według Jacksona z Morningstar, wysokie stopy dywidendy mogą czasem wskazywać na problemy firmy.

Następnie fundusz waży wszystkie wybrane akcje według kapitalizacji rynkowej, wprowadzajac  specjalną korektę , która ma na celu zbalansowanie portfela i zapobieganie zbyt dużej koncentracji na największych spółkach.

Kolejnym krokiem jest przenoszenie wag portfela na korzyść sektorów o wyższej dywidendzie. Działa to na korzyść funduszu i zapewnia, że jego dochód z dywidendy nie spadnie zbytnio z powodu zbyt dużej ekspozycji na technologię stanowiącą około jednej czwartej obecnego portfela, a która generalnie ma niższe dywidendy niż na przykład sektory użyteczności publicznej, wyjaśnia agencja Bloomberga.

Gospodarka światowa
Główny ekonomista UBS Global Wealth Management: USA mają duże szanse na uniknięcie recesji
Gospodarka światowa
Krytyczne dni spółki Trumpa. Będzie wysyp akcji?
Gospodarka światowa
Chiny podnoszą wiek emerytalny
Gospodarka światowa
Traderzy ryzykują i dodają gazu. 50-tka na liczniku Fedu
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne
Gospodarka światowa
USA uderzają w Temu i Shein. Paczki z Chin będą droższe
Gospodarka światowa
Zabójca atakuje tuż przed końcem sesji. Ma do dyspozycji prawie 120 mld dolarów