Fundusz Fidelity nietypowy, ale skuteczny
- Jednym z powodów, dla których fundusz Fidelity spisuje się lepiej niż tradycyjne fundusze dywidendowe w ostatnich latach, jest to, że największe spółki technologiczne mają największe udziały w jego portfelu – wskazuje Ryan Jackson, analityk Morningstar Research Services, który napisał raport na ten temat zatytułowany „Nietypowy, ale skuteczny”.
„To trochę jak odkrycie, że egzotyczne danie w restauracji z gwiazdką Michelin jest zrobione z tych samych składników, których używasz w domu.”, dodaje Jackson.
Jarosław Jamka, NDM: Dwa lata temu Intel przewyższał Nvidię
– Pamiętajmy, że to, co Nvidia pokazuje w przychodach, inne spółki z big techu, czyli na przykład Amazon, Apple, Alphabet, Tesla, Meta, pokazują w capeksie, czyli w inwestycjach – mówi Jarosław Jamka, wiceprezes i zarządzający funduszami w NDM.
Niekonwencjonalna strategia Fidelity zarządzania aktywami ETF FDVV „oferuje atrakcyjny potencjał dochodowy z umiarkowanymi przechyłami sektorowymi, jednocześnie kontrolując potencjalne niezamierzone ryzyka, takie jak nadmierny przechył w stronę małych firm czy zbyt duża koncentracja na pojedynczych akcjach, wyjaśniał rzecznik Fidelity.
Wyjątkowo wysokie stopy dywidendy niemile widziane
Zamiast koncentrować się na dywidendowych arystokratach, czyli dużych płatnikach w sektorach takich jak ochrona zdrowia, towary konsumpcyjne i przemysł, FDVV zaczyna od poszukiwania spółek wypłacających dywidendy- w tym firm międzynarodowych -a następnie odrzuca te, które mają wyjątkowo wysokie wskaźniki wypłaty dywidend. Według Jacksona z Morningstar, wysokie stopy dywidendy mogą czasem wskazywać na problemy firmy.
Następnie fundusz waży wszystkie wybrane akcje według kapitalizacji rynkowej, wprowadzajac specjalną korektę , która ma na celu zbalansowanie portfela i zapobieganie zbyt dużej koncentracji na największych spółkach.