Co Nvidia robi w funduszu dywidendowym? Jej stopa wynosi zaledwie 0,03 proc.?

Za sukcesem tej strategii stoją nietypowe parametry inwestycyjne, które z założenia pozwalają na inwestowanie w spółki wzrostowe, jak również solidna dawka szczęścia.

Publikacja: 16.09.2024 11:44

Co Nvidia robi w funduszu dywidendowym?  Jej  stopa wynosi zaledwie 0,03 proc.?

Foto: Bloomberg

Wśród wielu powodów, dla których warto stawiać na Nvidia Corp., prawie nikt na Wall Street nie wspomina o jej skromnej stopie dywidendy wynoszącej zaledwie 0,03 proc.

A jednak ta typowo wzrostowa spółka zajmuje czołową pozycję w ETF-ie dywidendowym Fidelity, który wygrał z indeksem S&P 500.

Tajniki strategii funduszu Fidelity

Za sukcesem tej strategii stoją nietypowe parametry, które z założenia pozwalają na inwestowanie w spółki wzrostowe, jak również solidna dawka szczęścia.

Dzięki temu w funduszu o wartości 3,4 miliarda dolarów, polującym na zyski , jest duży udział nie tylko akcji  Nvidia Corp, ale także  Apple Inc. czy  Microsoft Corp.

Fundusz ten zanotował w tym roku napływy w wysokości ponad 1 miliarda dolarów, co jest najwyższym wynikiem od jego powstania w 2016 roku, a jego zwrot na poziomie 18 proc. przewyższył dorobek indeksu S&P 500 o prawie jeden punkt procentowy.

Fundusz Fidelity nietypowy, ale skuteczny

- Jednym z powodów, dla których fundusz Fidelity spisuje się lepiej niż tradycyjne fundusze dywidendowe w ostatnich latach, jest to, że największe spółki technologiczne mają największe udziały w jego portfelu – wskazuje Ryan Jackson, analityk Morningstar Research Services, który napisał raport na ten temat zatytułowany „Nietypowy, ale skuteczny”.

„To trochę jak odkrycie, że egzotyczne danie w restauracji z gwiazdką Michelin jest zrobione z tych samych składników, których używasz w domu.”, dodaje Jackson.

Czytaj więcej

Jarosław Jamka, NDM: Dwa lata temu Intel przewyższał Nvidię

Niekonwencjonalna strategia Fidelity zarządzania aktywami ETF FDVV „oferuje atrakcyjny potencjał dochodowy z umiarkowanymi przechyłami sektorowymi, jednocześnie kontrolując potencjalne niezamierzone ryzyka, takie jak nadmierny przechył w stronę małych firm czy zbyt duża koncentracja na pojedynczych akcjach, wyjaśniał rzecznik Fidelity.

Wyjątkowo wysokie stopy dywidendy niemile widziane

Zamiast koncentrować się na dywidendowych arystokratach, czyli dużych płatnikach w sektorach takich jak ochrona zdrowia, towary konsumpcyjne i przemysł, FDVV zaczyna od poszukiwania spółek wypłacających dywidendy- w tym firm międzynarodowych -a następnie odrzuca te, które mają wyjątkowo wysokie wskaźniki wypłaty dywidend. Według Jacksona z Morningstar, wysokie stopy dywidendy mogą czasem wskazywać na problemy firmy.

Następnie fundusz waży wszystkie wybrane akcje według kapitalizacji rynkowej, wprowadzajac  specjalną korektę , która ma na celu zbalansowanie portfela i zapobieganie zbyt dużej koncentracji na największych spółkach.

Kolejnym krokiem jest przenoszenie wag portfela na korzyść sektorów o wyższej dywidendzie. Działa to na korzyść funduszu i zapewnia, że jego dochód z dywidendy nie spadnie zbytnio z powodu zbyt dużej ekspozycji na technologię stanowiącą około jednej czwartej obecnego portfela, a która generalnie ma niższe dywidendy niż na przykład sektory użyteczności publicznej, wyjaśnia agencja Bloomberga.

Gospodarka światowa
Najgorsze od miesięcy dane o PMI z zachodniej Europy. Możliwe duże cięcie stóp
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gospodarka światowa
Czy świat zaleje tańsza amerykańska ropa?
Gospodarka światowa
Przewodniczący SEC Gary Gensler rezygnuje ze stanowiska
Gospodarka światowa
Brytyjska inflacja nie dała się jeszcze zepchnąć pod próg
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Gospodarka światowa
Czy cena uncji złota dojdzie w przyszłym roku do 3000 dolarów?
Gospodarka światowa
Nvidia: zysk wyższy od prognoz