Lagarde nie powiedziała kiedy kolejna obniżka stóp

Europejski Bank Centralny znów obciął stopy procentowe. Christine Lagarde, jego prezes, nie wskazała jednak, kiedy będzie będzie kolejna obniżka. Inwestorzy spodziewają się cięcia stóp w grudniu.

Publikacja: 12.09.2024 16:15

Christine Lagarde, szefowa EBC

Christine Lagarde, szefowa EBC

Foto: AFP

Europejski Bank Centralny obciął swoją stopę depozytową o 25 pb., do poziom 3,5 proc. Taka decyzja była wcześniej spodziewana przez inwestorów. EBC obniżył również stopę refinansową - z 4,5 proc. do 3,65 proc., co również było zgodne z prognozami. (Stopa refinansowa była wcześniej traktowana jako główna stopa procentowa w strefie euro, ale z czasem główną stopą stała się faktycznie stopa depozytowa.) Stopa według której EBC pożycza bankom pieniądze w ramach tzw. marginal lending facility została natomiast obcięta z 4,5 proc. do 3,9 proc.

- Nie będziemy się trzymać żadnej ustalonej sztywno ścieżki dla stóp procentowych - zapowiedziała Christine Lagarde, prezes EBC.

Szefowa EBC stwierdziła, że decyzja o cięciu stopy depozytowej o 25 pb. była jednomyślna i oparta na danych gospodarcze. Lagarde zapewniła również, że kolejne decyzje o obniżkach będą zależne od danych. - Nie będziemy jednak zafiksowani na jednym wskaźniku, ale będziemy przyglądali się szerokiemu zestawowi danych - powiedziała prezes EBC. Nie dała ona żadnej wskazówki, co do decyzji jaka może zapaść na październikowym posiedzeniu Rady Prezesów.

Czytaj więcej

EBC znów obciął stopy procentowe

EBC przedstawił również swoje prognozy makroekonomiczne. Wynika z nich, że wzrost gospodarczy w strefie euro wyniesie w tym roku 0,8 proc., by w 2025 r. przyspieszyć do 1,3 proc., a w 2025 r. wynieść 1,5 proc. Utrzymał on dotychczasowe prognozy dla inflacji konsumenckiej mówiące, że w 2024 r. wyniesie ona 2,5 proc., w 2025 r. 2,2 proc., a w 2026 r. 1,9 proc. Podwyższył jednak projekcje dla inflacji bazowej (czyli nie uwzględniające cen żywności, paliw i energii). W tym roku ma ona wynieść 2,9 proc., w przyszłym 2,3 proc., a w 2026 r. 2 proc. Szefowa EBC podkreśliła, że cel inflacyjny zostanie prawdopodobnie osiągnięty w ciągu 2025 r.

- Tym, co chcemy jest powrót inflacji do celu w odpowienim czasie. Będziemy obserwować dane, by oceniać jak zmienia się nasz scenariusz bazowy i wiedzieć, kiedy stopy procentowe znajdą się na odpowiednio restrykcyjnym poziomie - wskazała prezes Lagarde.

Kiedy EBC znów może obciąć stopy procentowe?

Jak szybko może więc EBC luzować politykę pieniężną w nadchodzących miesiącach? Mediana prognoz analityków zebranych przez agencję Bloomberga sugeruje, że na koniec 2024 r. stopa depozytowa EBC może wynosić 3 proc., a stopa refinansowa 3,40 proc. Poszczególne projekcje wahają się od 3 proc. do 3,5 proc. w przypadku stopy depozytowej i od 3,15 proc. do 3,65 proc. w przypadku stopy refinansowej.

- Nie było żadnej wątpliwości, że EBC obetnie swoją stopę depozytową o 25 pb., do poziomu 3,5 proc. Jego komunikat był również w dużym stopniu zgodny z oczekiwaniami. Nie zmienił on naszego przekonania, że EBC prawdopodobnie pozostawi stopy bez zmian, aż do swojego grudniowego posiedzenia, podczas którego znów dokona cięcia - wskazuje Andrew Kenningham, ekonomista Capital Economics.

"Mimo że obawy dotyczące zbyt szybkiego luzowania polityki pieniężnej wciąż istnieją, dzisiejszy ruch sugeruje, że w Radzie Prezesów EBC panuje ogólny konsensus, że bank skutecznie zmierza do osiągnięcia celu inflacyjnego. Była to, po czerwcowej obniżce, druga obniżka w obecnym cyklu. Uważamy, że następna obniżka nastąpi w grudniu, kiedy to poznamy nowe projekcje makroekonomiczne. Rynek prognozuje, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy EBC obniży stopy procentowe do poziomu 2,5 proc." - napisali analitycy platformy inwestycyjnej Portu.

Gospodarka światowa
EBC znów obciął stopy procentowe
Gospodarka światowa
Udziały banku zbyte
Gospodarka światowa
Dane o inflacji oraz debata trochę namieszały
Gospodarka światowa
Inflacja w USA rozczarowała inwestorów
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne
Gospodarka światowa
Akcje Commerzbanku mocno zyskują po transakcji z UniCredit
Gospodarka światowa
Plan Mario Draghiego od razu napotkał opór Niemców