Ceny na niemieckim rynku handlu hurtowego zaczynają się stabilizować

W kwietniu ceny sprzedaży w handlu hurtowym były o 1,8 proc. niższe niż w kwietniu 2023 r. Ale wzrosły w stosunku do marca o 0,4 proc.

Publikacja: 28.05.2024 16:20

Ceny na niemieckim rynku handlu hurtowego zaczynają się stabilizować

Foto: Krisztian Bocsi/Bloomberg

Ceny spadły zaledwie o 1,8 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym, co oznacza dwunasty z rzędu spadek, ale jednocześnie najmniejszy w ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy. W marcu nastąpił spadek o 2,6 proc., natomiast w całym roku 2023 odnotowano wzrost o 0,6 proc.. W okresie od marca do kwietnia ceny wzrosły o 0,4 proc.

Handel hurtowy stanowi kluczowe ogniwo łączące producentów i konsumentów. Obniżki cen zazwyczaj zajmują trochę czasu i zwykle w jakiś sposób wpływają na kupujących. W kwietniu stopa inflacji w Niemczech utrzymywała się na poziomie 2,2 proc., co stanowi najniższy poziom od prawie trzech lat.

Czytaj więcej

Gospodarka Niemiec będzie rosła wolniej

Niższe ceny w hurcie wyrobów chemicznych (-17,9 proc.) były główną przyczyną spadku cen hurtowych (ogółem) rok do roku. W porównaniu z marcem ceny te spadły o 1,5 proc. Niższe w ujęciu rok do roku ceny hurtowe zanotowano także w szczególności w przypadku zbóż, tytoniu nieprzetworzonego, nasion i pasz dla zwierząt (-12,2 proc.), metali i rud metali (-7,2 proc.), odpadów i złomu (-6,8 proc.) oraz mleka , przetwory mleczne, jaja, tłuszcze i oleje jadalne (-6,3 proc.).

Z kolei ceny hurtowe kawy, herbaty, kakao i przypraw (+9,3 proc.) były wyższe niż w kwietniu 2023 r. W kwietniu tego roku także cukier, wyroby cukiernicze i piekarnicze (+7,2 proc.) oraz wyroby tytoniowe (+5,0 proc.) kosztowały więcej na poziomie hurtowym niż rok wcześniej.

Federalny Urząd Statystyczny ogłosił zmianę roku bazowego sprawozdawczości z 2020 na 2021. W związku z tym zmodyfikowane zostały wagi i koszyk służący do pomiaru wskaźników. Aktualizacja w roku bazowym jest częścią regularnego procesu przeprowadzanego co pięć lat w celu uwzględnienia zmian w wzorcach zakupów.

Gospodarka światowa
Inflacja słabnie, ale nie na tyle, by banki centralne odetchnęły z ulgą
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Gospodarka światowa
Wzrost cen słabnie, ale europejski przemysł ma zadyszkę
Gospodarka światowa
Inwestorzy nie przestraszyli się wyniku pierwszej tury wyborów
Gospodarka światowa
Jak rynki przyjęły sukces Le Pen w wyborach we Francji
Gospodarka światowa
Bułgaria. Kraj, który znów minął się ze strefą euro
Gospodarka światowa
Skrajna prawica zwyciężyła. Nie wiadomo jednak czy zdoła stworzyć rząd