Niemiecka gospodarka skurczyła się w ubiegłym roku o 0,2 proc., co jest najsłabszym wynikiem wśród dużych gospodarek strefy euro, ponieważ wysokie koszty energii, słabe zamówienia światowe i rekordowo wysokie stopy procentowe dały się we znaki. Na początku tego roku Niemcy ominęły recesję, odnotowując wzrost o 0,2 proc. w pierwszym kwartale w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami w ujęciu skorygowanym. W ostatnim kwartale 2023 roku gospodarka skurczyła się o 0,5 proc.
Eksperci ekonomiczni patrzą na rok 2024 nieco mniej optymistycznie niż niemiecki rząd, który spodziewa się wzrostu PKB w tym roku na poziomie 0,3 proc., a w 2025 roku na poziomie 1,0 proc..
Pesymizm Komisji Europejskiej, co do gospodarki Niemiec
Komisja Europejska opublikowała w środę swoje wiosenne prognozy. Przewiduje się, że w 2024 r. niemiecka gospodarka wzrośnie zaledwie o 0,1 proc., czyli znacznie poniżej średniej w strefie euro wynoszącej 0,8 proc. Na 2025 r. Komisja prognozuje w Niemczech wzrost na poziomie 1,0 proc.. Panel stwierdził, że niemiecki przemysł eksportowy znacznie się ochłodził, co, biorąc pod uwagę jego znaczenie dla gospodarki, stanowi główną przyczynę obecnej słabości gospodarczej.
Choć ożywienie w gospodarce światowej i handlu światowym powinno przyczynić się do nabrania pewnej dynamiki eksportu w 2024 r., Rada Ekonomiczna prognozuje spadek eksportu w tym roku o 0,3 proc., przed wzrostem o 1,8 proc. w 2025 r.
Oczekuje się, że w miarę obniżania się inflacji w ciągu roku odbędą się pierwsze obniżki stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego, co poprawi warunki finansowania w takich obszarach jak budownictwo.
Inflacja w Niemczech spada
Inflacja w Niemczech wyniesie w tym roku prawdopodobnie 2,4 proc., a w 2025 spadnie do 2,1 proc.. W zeszłym roku inflacja wyniosła 5,9 proc., uderzając w konsumpcję prywatną. Oczekuje się, że inflacja bazowa w 2024 r. wyniesie 3,0 proc., a w 2025 r. spadnie do 2,4 proc.