Gospodarka Niemiec będzie rosła wolniej

Niemiecka Rada Ekspertów Ekonomicznych obniżyła swoje prognozy wzrostu gospodarczego w tym roku, odsuwając w czasie oczekiwane ożywienie największej gospodarki strefy euro.

Publikacja: 16.05.2024 13:44

Gospodarka Niemiec będzie rosła wolniej

Foto: Krisztian Bocsi/Bloomberg

Jak podał Reuters, panel spodziewa się w tym roku wzrostu produktu krajowego brutto o 0,2 proc., obniżając swoją jesienną prognozę wzrostu na poziomie 0,7 proc., jak pokazała w środę prognoza.

Kanclerz Olaf Scholz podczas przemówienia przed Niemieckimi Izbami Przemysłowo-Handlowymi ubolewał nad niższą prognozą PKB na ten rok.

– W ciągu ostatnich dwóch lat od inwazji Rosji na Ukrainę niemiecka gospodarka stanęła przed bezprecedensowymi wyzwaniami – powiedział Scholz. – Musimy zadbać o to, aby otwarte rynki nie znalazły się pod presją. Protekcjonizm w ostatecznym rozrachunku tylko sprawia, że ​​wszystko staje się droższe. Potrzebujemy sprawiedliwego i wolnego handlu światowego.

Oczekuje się, że niemiecka gospodarka nabierze pewnej dynamiki w ciągu roku, wraz ze spadkiem inflacji i wzrostem płac nominalnych.

Z raportu wynika, że ​​na rok 2025 eksperci ekonomiczni prognozują wzrost na poziomie 0,9 proc..

Niemiecka gospodarka skurczyła się w ubiegłym roku o 0,2 proc., co jest najsłabszym wynikiem wśród dużych gospodarek strefy euro, ponieważ wysokie koszty energii, słabe zamówienia światowe i rekordowo wysokie stopy procentowe dały się we znaki. Na początku tego roku Niemcy ominęły recesję, odnotowując wzrost o 0,2 proc. w pierwszym kwartale w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami w ujęciu skorygowanym. W ostatnim kwartale 2023 roku gospodarka skurczyła się o 0,5 proc.

Eksperci ekonomiczni patrzą na rok 2024 nieco mniej optymistycznie niż niemiecki rząd, który spodziewa się wzrostu PKB w tym roku na poziomie 0,3 proc., a w 2025 roku na poziomie 1,0 proc..

Pesymizm Komisji Europejskiej, co do gospodarki Niemiec

Komisja Europejska opublikowała w środę swoje wiosenne prognozy. Przewiduje się, że w 2024 r. niemiecka gospodarka wzrośnie zaledwie o 0,1 proc., czyli znacznie poniżej średniej w strefie euro wynoszącej 0,8 proc. Na 2025 r. Komisja prognozuje w Niemczech wzrost na poziomie 1,0 proc.. Panel stwierdził, że niemiecki przemysł eksportowy znacznie się ochłodził, co, biorąc pod uwagę jego znaczenie dla gospodarki, stanowi główną przyczynę obecnej słabości gospodarczej.

Choć ożywienie w gospodarce światowej i handlu światowym powinno przyczynić się do nabrania pewnej dynamiki eksportu w 2024 r., Rada Ekonomiczna prognozuje spadek eksportu w tym roku o 0,3 proc., przed wzrostem o 1,8 proc. w 2025 r.

Oczekuje się, że w miarę obniżania się inflacji w ciągu roku odbędą się pierwsze obniżki stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego, co poprawi warunki finansowania w takich obszarach jak budownictwo.

Inflacja w Niemczech spada

Inflacja w Niemczech wyniesie w tym roku prawdopodobnie 2,4 proc., a w 2025 spadnie do 2,1 proc.. W zeszłym roku inflacja wyniosła 5,9 proc., uderzając w konsumpcję prywatną. Oczekuje się, że inflacja bazowa w 2024 r. wyniesie 3,0 proc., a w 2025 r. spadnie do 2,4 proc.

Wskazując na spadającą inflację, poprawę nastrojów w biznesie i wzrost inwestycji zagranicznych, Scholz dodał: „To wszystko pokazuje, że możliwe jest stabilne odbicie”.

Panel stwierdził, że wojna na Ukrainie i konflikt na Bliskim Wschodzie stanowią istotne czynniki ryzyka dla gospodarki światowej. Oprócz niebezpieczeństwa ponownego wzrostu cen energii, przyszły kierunek polityki pieniężnej i fiskalnej może być niepewny. – Jeśli spadek inflacji w strefie euro spowolni w obecnym tempie, może to skłonić EBC do odroczenia pierwszych kluczowych obniżek stóp procentowych – czytamy w raporcie.

Gospodarka światowa
Inflacja słabnie, ale nie na tyle, by banki centralne odetchnęły z ulgą
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Gospodarka światowa
Wzrost cen słabnie, ale europejski przemysł ma zadyszkę
Gospodarka światowa
Inwestorzy nie przestraszyli się wyniku pierwszej tury wyborów
Gospodarka światowa
Jak rynki przyjęły sukces Le Pen w wyborach we Francji
Gospodarka światowa
Bułgaria. Kraj, który znów minął się ze strefą euro
Gospodarka światowa
Skrajna prawica zwyciężyła. Nie wiadomo jednak czy zdoła stworzyć rząd