Jest 13. pakiet sankcji UE wobec Rosji. Co zawiera?

Ambasadorowie krajów Unii Europejskiej wstępnie przyjęli 13. pakiet sankcji wobec Rosji. Na czarną listę trafi około 200 nowych firm i osób.

Publikacja: 21.02.2024 11:53

Jest 13. pakiet sankcji UE wobec Rosji. Co zawiera?

Foto: REUTERS/Liesa Johannssen

Informuje o tym przedstawicielstwo Belgii w Radzie Unii Europejskiej na swojej stronie w X.

„Ten pakiet jest jednym z najszerszych zatwierdzonych przez UE. Zostanie on poddany procedurze pisemnej i zostanie oficjalnie zatwierdzony 24 lutego” – wyjaśniło przedstawicielstwo.

Uderzenie w rosyjską zbrojeniówkę

Bloomberg, powołując się na dokumenty zawierające propozycje nowego pakietu, napisał, że nowymi ograniczeniami zostanie objętych 55 firm i 60 osób z Rosji powiązanych z produkcją broni lub dostawami kluczowych technologii i komponentów elektronicznych dla rosyjskich przedsiębiorstw przemysłu zbrojeniowego.

Według agencji na listę sankcyjną może zostać dopisanych szereg urzędników, w szczególności były pracownik prezydenckiej służby bezpieczeństwa i obecny gubernator obwodu tulskiego, generał pułkownik Aleksiej Dyumin.

Reuters, cytując europejskich dyplomatów, podał, że 13. pakiet obejmie „setki podmiotów prawnych i osób fizycznych”, ale bez „wielkich nazw (firm — red)”. Na liście są natomiast firm y z Iranu, Korei Północnej i Chin, wspierające rosyjską wojnę.

Przedłużenie dotychczasowych sankcji

Szef europejskiej dyplomacji Josep Borrell wyjaśnił na stronie X, że wprowadzone środki dotkną sektor obronny i wojskowy, a także organizacje zaangażowane w obchodzenie dotychczas nałożonych na Rosję sankcji.

Zatwierdzono także odrębną decyzję o przedłużeniu o kolejne sześć miesięcy sankcji wobec ponad 1900 osób i firm z Rosji i Białorusi. Według Borrella Węgry chciały skreślić kilka osób z listy sankcyjnej, ale to się nie udało. Mówimy o takich osobach jak rosyjscy oligarchowie — Aliszer Usmanow, Wiaczesław Kantor i Nikita Mazepin. 

Gospodarka światowa
Inflacja słabnie, ale nie na tyle, by banki centralne odetchnęły z ulgą
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Gospodarka światowa
Wzrost cen słabnie, ale europejski przemysł ma zadyszkę
Gospodarka światowa
Inwestorzy nie przestraszyli się wyniku pierwszej tury wyborów
Gospodarka światowa
Jak rynki przyjęły sukces Le Pen w wyborach we Francji
Gospodarka światowa
Bułgaria. Kraj, który znów minął się ze strefą euro
Gospodarka światowa
Skrajna prawica zwyciężyła. Nie wiadomo jednak czy zdoła stworzyć rząd