Prezesi w Europie kończą rok w różnych nastrojach

Prezesi niemieckich firm są w gorszych nastrojach, a konsumenci liczą na poprawę z początkiem nowego roku. We Francji szefowie mają fatalne humory, Bank Francji gorzej ocenia perspektywy, ale wyklucza recesję w 2024 r. Bank Anglii potwierdza recesję. We Włoszech firmy i konsumenci są w znacznie lepszych humorach.

Publikacja: 23.12.2023 19:24

Prezesi w Europie kończą rok w różnych nastrojach

Foto: Adobe Stock

Morale niemieckich prezesów pogorszyło się niespodziewanie w grudniu — stwierdził instytut Ifo. Gorzej oceniają obecną sytuację i oczekiwania w I półroczu 2024. Wskaźnik klimatu do interesów zmalał do 86,4 pkt z 87,2 pkt skorygowanych dla listopada. Firmy były mniej zadowolone z biznesu i z bieżącej sytuacji, ten wskaźnik zmalał do 88,5 pkt z 89,4 pkt. Prezesi sceptyczniej oceniali I półrocze nowego roku, wskaźnik oczekiwań wyniósł 84,3 pkt wobec 85,1 pkt. Gorsze były też oczekiwania związane z eksportem.

- Rok zbliża się do końca, a gospodarka niemiecka jest nadal słaba — stwierdził prezydent Clemens Füst. — Gospodarka ma problem popytu — powiedział szef działu ankiet Ifo, Klaus Wohlrabe; wskazał, że z najnowszych danych wynika lekki spadek PKB w IV kwartale.

Niemiecka gospodarka już zmalała w III kwartale, a dwa kolejne spadki oznaczają techniczną recesję. — Jest bardzo prawdopodobne, że PKB zmaleje drugi raz w IV kwartale, a prognoza dla 2024 r. nie wygląda dużo lepiej — ocenił Andrew Kenningham, główny ekonomista ds. Europy w Capital Economics.

Z ankiety instytutu GfK i Norymberskiego Instytutu Decyzji Rynkowych (NIM) przeprowadzonej wśród ok. 2. tys. konsumentów wynika z kolei, be w nowym roku ich nastroje poprawią się, choć za wcześnie wyrokować, czy oznacza to początek trwałego ożywienia z bardzo niskiego poziomu gospodarki.. Wskaźnik nastrojów konsumentów poprawił się do minus 25,1 pkt dla stycznia z minus 27,6 pkt w grudniu. był też lepszy od minus 27 pkt spodziewanych przez analityków pytanych przez Reutera.

- Dopiero okaże się, czy obecny wzrost jest początkiem stałej poprawy nastrojów konsumentów — stwierdził Rolf Bürkl, ekspert w NIM. — Wojny i kryzysy geopolityczne, bardzo rosnące ceny żywności i dyskusje o budżecie na 2024 r. wywołują nadal niepewność — dodał.

Pesymizm we Francji

We Francji zabraknie optymizmu w okresie świąt. Z ostatniej ankiety przeprowadzonej wśród szefów firm przez OpinionWay dla Izby Handlu i Przemysłu CCI France, dziennika „La Tribune” i kanału LCI wynika, że nastroje prezesów są najniższe z dotąd notowanych. W III kwartale ten wskaźnik zmalał z 96 pkt do 74 pkt.

58 proc. ankietowanych inwestowało mniej w tym roku albo zrezygnowało z inwestycji, Sektorowo, było takich 61 proc. w przemyśle, 60 proc. w usługach, 57 proc. w handlu i 54 proc. w budownictwie. Ponadto 37 proc. prezesów przyznało, że trudniej im było finansować działalność krótkoterminową, 18 proc. mniej zatrudniało, 50 proc. podało, że wydłużyły się terminy płatności, zwłaszcza w budownictwie (56 proc.) i w usługach (54 proc.).

Bank centralny spodziewa się, że gospodarka francuska będzie w tym roku mniej dynamiczna, wzrost PKB wyniesie 0,8 proc. a nie 0,9 jak zakładał dotąd. To skutek spadku w III kwartale o 0,1 proc. Podobnie urząd statystyczny zmienił swą ocenę wzrostu do 0,8 z 0,9 proc., a OECD zakłada 0,9 proc. wobec wcześniej 1 proc. Tylko rząd mówi optymistycznie o 1 proc. Różnice ocen sa większe dla 2024 r. Bank Francji przewiduje wzrost o 0,9 proc., a w dwóch następnych latach o 1,3 i 1,6 proc. OECD zakłada spadek do 0,8 proc. w 2024 r., MFW przewiduje wzrost o 1,3 proc., a rząd o 1,4 proc.

Bank centralny zakłada stopniowy wzrost gospodarczy i spadek inflacji z 5,7 proc. do 2,5 proc., a następnie poniżej 2 proc. Bank podkreślił, że odchodzenie od inflacji nie będzie następować w warunkach recesji. Zastrzegł tylko, że wiele czynników jest nadal niepewnych.

Gospodarka brytyjska w recesji?

Urząd statystyczny ONS podał, że w III kwartale brytyjski PKB zmalał o 0,1 proc. Korekta danych dla II kwartału ze wzrostu o 0,2 proc. do zera może sugerować, że gospodarka brytyjska znalazła się w recesji wkrótce po wypowiedzi ministra finansów Jeremy Hunta, że bank centralny mógłby obniżyć stopy, aby pobudzić wzrost.

Hunt stwierdził w wywiadzie dla „FT”, że istnieje rozsądna szansa, że jeśli utrzymamy obecny kurs, to uda nam się obniżyć inflację, a Bank Anglii mógłby zadecydować, że może zacząć redukować stopy”. Bank centralny stwierdził jednak, że za wcześnie mówić o cięciu stóp, choć wolniejsze tempo inflacji podsyciło spekulacje rynków finansowych o takiej możliwości.

Brytyjska gospodarka jest teraz większa o 1,4 proc. wobec stanu tuż przed pandemią

na początku 2020 r. Ekonomiści są podzieleni w opinii. czy spadek w III kwartale można uznać za początek technicznej recesji. Według Ashley Webb z Capital Economics, z danych wynika, że to początek łagodnej recesji. Determinujący będzie IV kwartał, który rozstrzygnie.

Pogodni prezesi i konsumenci we Włoszech

Nastroje szefów włoskich firm i konsumentów poprawiły się w grudniu budząc nadzieje, że gospodarka trzeciego kraju Unii obudzi się w nowym roku. Wskaźnik nastrojów w sektorach przemysłu, handlu, budownictwa i usług urzędu statystycznego ISTAT zwiększył się do 107,2 pkt w grudniu ze 103,5 pkt w listopadzie. Był najwyższy od lipca. Nastroje konsumentów poprawiły się do 106,7 pkt ze 103,6; ośmiu analityków pytanych przez Reutera przewidywało 103,8 pkt.

Bank centralny zakłada, że gospodarka osiągnie wzrost 0,7 proc., w tym roku i 0,6 proc. w następnym. Rząd przewiduje bardziej optymistycznie 1,2 proc.

Gospodarka światowa
Inflacja słabnie, ale nie na tyle, by banki centralne odetchnęły z ulgą
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Gospodarka światowa
Wzrost cen słabnie, ale europejski przemysł ma zadyszkę
Gospodarka światowa
Inwestorzy nie przestraszyli się wyniku pierwszej tury wyborów
Gospodarka światowa
Jak rynki przyjęły sukces Le Pen w wyborach we Francji
Materiał Promocyjny
NIS2 - skuteczne metody zarządzania ryzykiem oraz środki wdrożenia
Gospodarka światowa
Bułgaria. Kraj, który znów minął się ze strefą euro
Gospodarka światowa
Skrajna prawica zwyciężyła. Nie wiadomo jednak czy zdoła stworzyć rząd