Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 22.02.2025 20:33 Publikacja: 19.12.2023 21:00
Foto: AFP
Przeprowadzane przez jemeńskich rebeliantów Huti ataki na statki wywołały niepokój wśród armatorów i inwestorów. Oznaczają one, że problemy ma już nie tylko Kanał Panamski, którego drożność ograniczyła susza, ale i drugi ze strategicznych w skali świata kanałów – Sueski. Część armatorów zapowiedziało omijanie szlaku, a notowania spółek z branży rosną.
Citigroup zapowiada, że stawki za transport kontenerów wrócą do zwyżek, wróciły też obawy o wpływ sytuacji na inflację, a więc i możliwości normalizacji polityki głównych banków centralnych. Jednak zdaniem Marka Zubera z Akademii WSB sytuacja nie jest tak poważna jak ta w czasie pandemii.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Powiew optymizmu z przemysłu i rozczarowanie w usługach – tak można podsumować wstępne odczyty PMI za luty ze strefy euro oraz jej największych gospodarek: Niemiec i Francji.
Niemcy pójdą do urn wyborczych 23 lutego, wszystkie niemieckie partie składają więc różnorakie obietnice, w tym cięcia podatków, wyższe inwestycje publiczne i podwyżki emerytur w celu stymulowania wzrostu. Wszystkie wiążą się z dużymi kosztami.
Rozejm w konflikcie rosyjsko-ukraińskim mógłby pomóc europejskim gospodarkom i rynkom akcji. Skala pozytywnych skutków rynkowych byłaby jednak dużo mniejsza od zawirowań, które wywołał sam początek putinowskiej inwazji.
Zamówienia w niemieckim przemyśle wzrosły w grudniu o 0,2 proc. w porównaniu z listopadem.
Fed chce zobaczyć dalszy postęp dezinflacji przed zmianą stóp proc. w USA – wynika z protokołu z ostatniego posiedzenia Fedu. W protokole wskazano, że zmiany w polityce handlowej i imigracyjnej USA mogą zakłócić proces dezinflacji.
Od tegorocznych zwyżek europejskich akcji mogła już rozboleć głowa. W środę doczekaliśmy się odwrócenia sytuacji, a GPW była jednym z najsłabszych rynków.
Zapotrzebowanie na te powstające z surowców kopalnianych paliwa jeszcze długo będzie duże. Coraz większe znaczenie powinny jednak mieć paliwa powstające z surowców odnawialnych, co jest przede wszystkim konsekwencją zmieniających się przepisów.
Giełdowa spółka zamierza zająć silną pozycję w Polsce dzięki współpracy z irlandzką Peninsulą. To globalny gracz na rynku paliw żeglugowych posiadający 18 biur na całym świecie.
W wyniku kryzysu na Morzu Czerwonym wielkość tranzytu przez Kanał Sueski spadła o około 37 proc. rok do roku w pierwszych dwóch tygodniach stycznia.
Ceny frachtu z Szanghaju do Europy Zachodniej nie powinny już wzrosnąć, ponieważ Maersk przygotowuje się do powrotu na Morze Czerwone pod ochroną USA.
Obiekty mające ułatwiać przeładunki kontenerów tylko w części zaspokajają potrzeby rynku. Firmy domagają się zwłaszcza poprawy jakości usług świadczonych przez terminale kolejowe. Chcą też budowy nowych, obniżki cen i zwiększenia szybkości obsługi.
Niektóre stawki za transport oceaniczny spadają, ale prawdziwej ulgi cenowej analitycy spodziewają się dopiero za kilka miesięcy.
Firmy frachtowe widzą małe zainteresowanie swoimi usługami mimo spadku cen.
Bybit z Dubaju, jedna z największych na świecie giełd kryptowalut, z 36 mld dolarów średniego dziennego obrotu, padła ofiarą ataku hakerskiego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas