WykresDnia: Niemcy podniosą płacę minimalną

Płaca minimalna wzrośnie w Niemczech do 12,41 euro na godzinę na początku przyszłego roku z 12 euro obecnie i do 12,82 euro na początku 2025 r.

Publikacja: 28.06.2023 09:20

WykresDnia: Niemcy podniosą płacę minimalną

Foto: Bloomberg

https://pbs.twimg.com/media/FznO_KkWIAIFJDr?format=jpg&name=900x900

Niemcy mają podnieść płacę minimalną o 3,4 proc. do 12,41 euro (13,53 USD) za godzinę od 2024 r., w oparciu o propozycje komisji powołanej przez rząd w poniedziałek, chociaż związki zawodowe i analitycy stwierdzili, że podwyżka nie wystarczy na pokrycie inflacji.

Minister pracy Hubertus Heil powiedział, że zaakceptuje propozycje – które dotyczyły również dalszego wzrostu o 3,3 proc. do 12,82 euro za godzinę od stycznia 2025 r. – chociaż „rozumiem, że niektórzy chcieli więcej”. Jego zgoda oznacza, że ​​zmiany najprawdopodobniej pójdą do przodu, podnosząc płace prawie 6 mln osób.

Czytaj więcej

Pogorszyło się zaufanie niemieckich konsumentów

Podwyższenie płacy minimalnej, która w październiku wzrosła do 12 euro za godzinę z 10,45 euro, było jedną z kluczowych obietnic wyborczych kanclerza Olafa Scholza i jego socjaldemokratów.

Kraj ten ma drugą najwyższą płacę minimalną w Unii Europejskiej po Luksemburgu, która wymaga miesięcznego minimum w wysokości 2387 euro. Zgodnie ze zmianami, pracownicy największej gospodarki strefy euro od 2024 roku będą zarabiać co najmniej 2054 euro miesięcznie.

Z danych Eurostatu wynika, że tylko cztery inne kraje UE mają krajową płacę minimalną powyżej 1500 euro miesięcznie: Belgia, Holandia, Irlandia i Francja.

Uporczywie wysoka inflacja i podwyżki stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny znacznie osłabiają siłę nabywczą Niemców. Pogorszyły się także nastroje w biznesie.

Carsten Brzeski, globalny szef ds. makroekonomicznych w ING powiedział, że gwałtowny wzrost inflacji szczególnie mocno uderza w niższe dochody, więc kolejna podwyżka płacy minimalnej jest uzasadniona, ale proponowana tym razem podwyżka była zbyt mała.

– Proponowany obecnie wzrost jest bardzo umiarkowany i zbyt mały, aby zrekompensować wzrost kosztów utrzymania – powiedział.

Joerg Kraemer, główny ekonomista Commerzbanku, powiedział, że propozycja jest umiarkowana w porównaniu z 15-proc. podwyżką w październiku ubiegłego roku, która spowodowała gwałtowny wzrost kosztów pracy w niższych przedziałach wynagrodzeń. – Firmy będą próbowały przenieść to na swoich klientów, co powinno na razie pomóc utrzymać inflację bazową na wysokim poziomie – stwierdził.

Holger Schmieding, główny ekonomista Berenberg powiedział, że osoby otrzymujące płacę minimalną będą rozczarowane zaleceniami. Dodał, że ich presja na inflację też powinna być mniejsza niż przy poprzedniej podwyżce. – Najgorsza inflacja płacy minimalnej jest już za nami – uważa.

Po raz pierwszy Komisja ds. Płacy Minimalnej – organ składający się z pracodawców i przedstawicieli związków zawodowych – przedstawiła swoją propozycję większością głosów, a nie jednomyślnym konsensusem. – Propozycje były bardzo od siebie oddalone – powiedziała przewodnicząca komisji Christiane Schoenefeld.

Grupy pracodawców stwierdziły, że firmy już teraz borykają się z trudnymi warunkami. Zalecenia miały poczucie proporcji, stwierdziło stowarzyszenie handlu hurtowego i handlu zagranicznego BGA. – Nie wolno nam zapominać, że obecnie stoimy w obliczu recesji gospodarczej.

Stefan Koerzell z Niemieckiej Konfederacji Związków Zawodowych powiedział, że płaca minimalna powinna była wzrosnąć do co najmniej 13,50 euro za godzinę – a zalecenia odpowiadały dwuletnim spadkom płac realnych, biorąc pod uwagę inflację.

Najpóźniej do końca 2024 r. Niemcy będą musiały wdrożyć unijną dyrektywę w sprawie płacy minimalnej – ustalając płace minimalne na poziomie co najmniej 60 proc. średniej dla pracowników pełnoetatowych, czyli ponad 14 euro za godzinę.

Gospodarka światowa
Na czyje zwycięstwo stawia rynek?
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Gospodarka światowa
USA: inwestorzy zaczęli wątpić w swoją strategię wyborczą
Gospodarka światowa
Komu sprzyjają fortuna i sondaże na ostatniej prostej kampanii?
Gospodarka światowa
Czy hazard wykreuje prezydenta USA? Bukmacherzy lepsi niż Instytut Gallupa
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Gospodarka światowa
Warren Buffett pozbywa się akcji Apple. Miliarder gromadzi gotówkę
Gospodarka światowa
Kurs akcji pomnożony przez 70 tysięcy. Kto się tak obłowił?