Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 20.04.2025 14:30 Publikacja: 19.05.2023 21:12
Foto: Adobe Stock
Producent odzieży Nike mógł popełnić błąd, źle klasyfikując pracowników tymczasowych. Kary nałożone z tego powodu przez m.in. Stany Zjednoczone czy Wielką Brytanię mogą opiewać na łącznie ponad 0,5 mld dolarów – wynika z raportu organizacji People2.0.
Zła klasyfikacja pracowników powoduje, że spółka mogła uniknąć zapłaty podatków o wartości setek milionów dolarów. Wydaje się, że amerykańska firma mogła uznać znaczną część zatrudnionych jako freelancerów, podczas gdy powinna nadać im status pracownika. Największy problem ma być w Stanach Zjednoczonych, ale złą klasyfikację dostrzeżono także w raportach Nike z rynku belgijskiego czy brytyjskiego. W przeszłości organy nadzoru ukarały już za podobne naruszenia takie spółki, jak Uber, FedEx czy Microsoft.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Inflacja w Japonii wzrosła w marcu o 3,6 proc. w ujęciu rok do roku. Oznacza to, że trzeci rok z rzędu wskaźnik inflacji ogólnej jest wyższy od celu Banku Japonii wynoszącego 2 proc.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Turecki bank centralny zaskoczył w czwartek rynki, podnosząc główną stopę procentową, tygodniową stopę odkupu, z 42,5 do 46 proc., kończąc tym samym cykl łagodzenia polityki pieniężnej rozpoczęty w grudniu ubiegłego roku.
Europejski Bank Centralny obniżył stopę depozytową o 25 pb., co było zgodne z prognozami analityków.
Prezydent USA Donald Trump napisał, że koniec rządów Jerome'a Powella w amerykańskim banku centralnym „nie może nadejść wystarczająco szybko".
Gospodarka Chin powiększyła się w pierwszym kwartale o 5,4 proc., czyli o tyle samo, co w ostatnim kwartale 2024 r. Średnio spodziewano się jej wzrostu o 5,1 proc. Ekonomiści spodziewają się gorszych danych za drugi kwartał.
Ryzyko recesji w USA znacząco wzrosło, głównie z powodu eskalacji napięć handlowych i wprowadzenia nowych ceł – mówi Marcin Dąbrowski, zarządzający White Berg TFI.
Sektor motoryzacyjny w Europie w ostatnim czasie doświadczył zmienności związanej z napięciami handlowymi. Ich ryzyko właśnie się materializuje.
Producent gier pozytywnie zaskoczył wynikami za 2024 r. Pretekstem do realizacji zysków stała się jednak informacja o terminie premiery czwartej części „Wiedźmina”. Odbędzie się po 2026 r. Co to oznacza to dla studia i jego wyników?
Producent gier pozytywnie zaskoczył wynikami za 2024 r. Pretekstem do realizacji zysków stała się jednak informacja o terminie premiery czwartej części „Wiedźmina”. Odbędzie się po 2026 r.
Iliad zapowiada poprawę strategii operatora konwergentnego w Polsce. Nie wyklucza przejęć.
Producent gier pozytywnie zaskoczył wynikami za 2024 r. Zarobił prawie pół miliarda złotych. Teraz wszyscy czekają na czwartą część „Wiedźmina”. Podczas konferencji zarząd zasygnalizował, że premiera będzie po 2026 r.
Największa sieć handlowa w Polsce w 2024 r zanotowała nie tylko spadek tzw. sprzedaży porównywalnej. Obniżył się też zysk.
W tym roku powinna zakończyć się inwestycja w Ostrołęce, dzięki której zmodernizowany kocioł węglowy będzie mógł współspalać do 50 proc. biomasy. W przyszłości podobnego typu inwestycje nie są wykluczone w Kaliszu i w Żychlinie.
Walka o koncesje na poszukiwanie złoża węgla koksującego potrzebnego do produkcji stali, powoli dobiega końca. Firma Silesian Coal International Group of Companies (SCIGC) z kapitałem amerykańskim, szwajcarskim i niemieckim, która starała się o koncesję Dębieńsko dostała odmowną decyzję. To potencjalnie otwiera drogę do złożenia własnego wniosku przez JSW.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas