Umocnienie forinta. Pomogło porozumienie Węgier z UE

Dzięki porozumieniu odblokowującemu unijne fundusze dla Węgier waluta znad Balatonu jest w grudniu najsilniejsza na świecie.

Publikacja: 15.12.2022 21:00

Premier Węgier Viktor Orban w Brukseli

Premier Węgier Viktor Orban w Brukseli

Foto: AFP

Nawet o 4,2 proc. odbijał się w środę kurs forinta do euro w porównaniu z poniedziałkowym dołkiem, jednak w czwartek rynek wszedł w lekką korektę. Węgierska waluta, podobnie jak pozostałe aktywa znad Balatonu, zyskują na fali optymizmu wokół porozumienia z UE, które uchroniło rząd w Budapeszcie przed trwałą utratą miliardów euro unijnego finansowania. Rentowności dziesięcioletnich obligacji skarbowych spadły od szczytu o prawie cały punkt procentowy, ale giełdowy indeks BUX ograniczył w czwartek zasięg zwyżek do 1,8 proc.

Porozumienie UE-Węgry ws. funduszy unijnych. Forint zyskuje, ale to nie przełom

Choć forint jest w grudniu najsilniejszą z 32 ważniejszych walut monitorowanych przez agencję Bloomberg, to w skali całego roku wciąż należy do najsłabszych środków płatniczych. Mimo 4,3-procentowego umocnienia do dolara w grudniu od początku roku wciąż notuje 14,7-procentową stratę, co oznacza piąte miejsce na liście najsłabszych walut. Kraje UE osiągnęły w poniedziałek wstępne porozumienie ws. odblokowania funduszy dla Węgier, wstrzymywanych ze względu na wątpliwości co do rządów prawa i korupcję.

– Rząd premiera Orbána wynegocjował zatwierdzenie planu odbudowy po pandemii wartego 5,8 mld euro i ograniczenie kwoty podlegającej zamrożeniu, jeżeli Węgry nie dostosują się do zaleceń Komisji Europejskiej dotyczących praworządności – relacjonuje Piotr Matys, analityk firmy doradczej InTouch Capital Markets.

Jak jednak zaznacza specjalista, umocnienia forinta wciąż nie można interpretować jako sygnału o zmianie nastawienia do niego na pozytywne. Wszystko dlatego, że wynikało ono z zamykania krótkich pozycji. Matys przypomina, że Fidesz będzie musiał teraz spełnić postawione przez UE rygorystyczne wymagania.

– Aby unijne środki zaczęły płynąć do Węgier, konieczne będzie wprowadzenie szeregu ustaw. To zajmie kilka miesięcy, a w tym czasie bardzo dużo może się jeszcze wydarzyć – zauważa.

Odblokowanie unijnych funduszy dla Polski? Inwestorzy sceptyczni

Kontynuację umocnienia forinta może też hamować duży deficyt Węgier na rachunku obrotów bieżących oraz rozbieżność polityki między rządem a bankiem centralnym. Bank Węgier podniósł główną stopę procentową do 18 proc. Zdaniem Mariann Trippon z CIB Bank Hungary wciąż jest za wcześnie wyrokować, czy węgierskie aktywa wrócą do łask.

– Dopiero okaże się, czy sytuacja stała się na tyle klarowna, żeby inwestorzy finansowi się na to zdecydowali – mówiła analityczka w rozmowie z Bloombergiem.

Reakcja na przełom w relacjach Węgier z UE zwracała uwagę na tle chłodniejszego przyjęcia korzystnego obrotu spraw w kwestii polskich funduszy odbudowy. Zdaniem Matysa, choć rząd zaproponował ustawę dotyczącą zmian w sądownictwie, to inwestorzy są sceptyczni, bo wielu z nich zawiodło się na deklaracjach wypełnienia przez PiS kamieni milowych.

– Osiągnięcie z opozycją porozumienia w kwestiach sądownictwa nie będzie łatwe i inwestorzy doskonale zdają sobie z tego sprawę – podsumowuje analityk.

Gospodarka światowa
Inflacja słabnie, ale nie na tyle, by banki centralne odetchnęły z ulgą
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Gospodarka światowa
Wzrost cen słabnie, ale europejski przemysł ma zadyszkę
Gospodarka światowa
Inwestorzy nie przestraszyli się wyniku pierwszej tury wyborów
Gospodarka światowa
Jak rynki przyjęły sukces Le Pen w wyborach we Francji
Gospodarka światowa
Bułgaria. Kraj, który znów minął się ze strefą euro
Gospodarka światowa
Skrajna prawica zwyciężyła. Nie wiadomo jednak czy zdoła stworzyć rząd