Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 20.04.2025 16:09 Publikacja: 08.12.2022 21:50
Sam Bankman-Fried, założyciel giełdy FTX
Foto: Bloomberg
Nowojorska prokuratura bada, czy Sam Bankman-Fried i założona przez niego giełda kryptowalutowa FTX doprowadzili do załamania się w maju kursów kryptowalut luna i terraUSD – donosi „The New York Times”. Krach, do którego wówczas doszło, doprowadził do serii bankructw spółek z branży kryptowalutowej. Odległym skutkiem tego załamania był również upadek giełdy FTX.
TerraUSD była zaliczana do kategorii stabelcoins, czyli tzw. stabilnych kryptowalut, powiązanych kursowo z walutami tradycyjnymi. Jej kurs był związany z dolarem, ale dodatkowo powiązano go z kryptowalutą luna. Jeśli notowania terraUSD spadały, to algorytm uruchomiał wzrost podaży luny, co pomagało ustabilizować notowania. W maju ten mechanizm kursowy został jednak przerwany. Rynek został bowiem w bardzo krótkim czasie zalany zleceniami sprzedaży terraUSD. Zamówienia te opiewały na stosunkowo małe kwoty, ale składano je bardzo szybko. Według śledczych wygląda na to, że znaczna większość tych zamówień była składana przez firmy związane z FTX. Prawdopodobnie więc giełda ta grała na spadek kursów luny i terraUSD. Gdy te kryptowaluty traciły w styczniu i w lutym, zyskiwał wówczas FTT, czyli token emitowany przez FTX. Prawdopodobnie Bankman-Fried nie spodziewał się, że ta fala wyprzedaży doprowadzi do całkowitego załamania luny i terraUSD oraz do kryzysu w branży.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Inflacja w Japonii wzrosła w marcu o 3,6 proc. w ujęciu rok do roku. Oznacza to, że trzeci rok z rzędu wskaźnik inflacji ogólnej jest wyższy od celu Banku Japonii wynoszącego 2 proc.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Turecki bank centralny zaskoczył w czwartek rynki, podnosząc główną stopę procentową, tygodniową stopę odkupu, z 42,5 do 46 proc., kończąc tym samym cykl łagodzenia polityki pieniężnej rozpoczęty w grudniu ubiegłego roku.
Europejski Bank Centralny obniżył stopę depozytową o 25 pb., co było zgodne z prognozami analityków.
Prezydent USA Donald Trump napisał, że koniec rządów Jerome'a Powella w amerykańskim banku centralnym „nie może nadejść wystarczająco szybko".
Gospodarka Chin powiększyła się w pierwszym kwartale o 5,4 proc., czyli o tyle samo, co w ostatnim kwartale 2024 r. Średnio spodziewano się jej wzrostu o 5,1 proc. Ekonomiści spodziewają się gorszych danych za drugi kwartał.
Ryzyko recesji w USA znacząco wzrosło, głównie z powodu eskalacji napięć handlowych i wprowadzenia nowych ceł – mówi Marcin Dąbrowski, zarządzający White Berg TFI.
– Bitcoin porusza się w cyklach euforii i paniki. Gdy widzimy euforię, możemy być niemal pewni, że będzie panika. Pytanie, kiedy jedna się skończy, a druga zacznie. Zwykle są to nieintuicyjne ramy – mówi Eryk Szmyd, analityk rynków finansowych XTB.
Można zaobserwować, że 3 kwietnia, czyli pierwszego pełnego dnia handlowego po "Dniu Wyzwolenia", Trumpa inwestorzy indywidualni kupowali akcje, które straciły na wartości. W I kwartale kryptowaluty SOL, BTC i XRP odnotowały silny napływ inwestycji.
Mount TFI jako pierwsze towarzystwo funduszy inwestycyjnych w Polsce uruchamia nową linię biznesową skoncentrowaną na strategiach opartych o aktywa cyfrowe – Mount Digital.
Żyjemy w epoce pełnej turbulencji na rynkach finansowych – pandemie, konflikty zbrojne, niepewność polityczna, widmo kryzysu zadłużenia w USA i dynamicznie zmieniające się polityki gospodarcze na świecie sprawiają, że inwestorzy szukają sposobów na ochronę swojego kapitału, jaki i zachowanie możliwości osiągnięcia zysków - nawet w 'trudnych' warunkach.
World Liberty Financial, czyli firma blisko powiązana z rodziną prezydenta USA, zapowiedziała emisję tokenu połączonego kursowo z dolarem.
Cena bitcoina wzrosła o około 10 proc. od tegorocznego minimum, co daje nadzieję na dalsze zwyżki. Nastroje na rynku osiągnęły skrajny pesymizm.
Kraken, jedna z największych na świecie platform kryptowalutowych, nabyła za 1,5 mld dolarów firmę NinjaTrader, wiodącą amerykańską platformę handlu detalicznego kontraktami terminowymi.
Nowe przepisy zwiększające bezpieczeństwo i transparentność transakcji w ramach unijnego rozporządzenia MiCA i polskich regulacji przetasują rynek kryptowalut. Z obiegu może zniknąć nawet 90 proc. kantorów. O 30 proc. mogą też zdrożeć transakcje.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas