Dymisja Liz Truss. Inwestorzy odetchnęli

Inwestorzy bez żalu pożegnali najkrócej urzędującą brytyjską premier. Umocniły się funt i obligacje.

Publikacja: 20.10.2022 19:21

Dymisja Liz Truss. Inwestorzy odetchnęli

Foto: AFP

Po tym jak Liz Truss złożyła rezygnację, funt umacniał się do dolara o 0,8 proc., a rentowności 10-letnich obligacji lekko zniżkowały. Wobec złotego funt taniał o 0,4 proc., do poniżej 5,49 zł, co było związane z odzyskiwaniem sił przez naszą walutę.

Dymisja nie była wielkim zaskoczeniem. Nastąpiła po wielu dniach rynkowych spekulacji i nacisków ze strony członków Partii Konserwatywnej, niezadowolonych z zamieszania, jakie wywołały plany Truss dotyczące m.in. cięć podatków. Nastąpiła też w momencie, kiedy funt i brytyjskie obligacje mają za sobą prawie miesiąc odreagowania, związanego z wycofywaniem się rządu z zamiarów łagodzenia dyscypliny fiskalnej.

– Dopóki kurz nie opadnie, największy wpływ na notowania brytyjskich aktywów będzie miała walka o władzę, jednak potem do głosu dojdą fundamenty. Potencjał umocnienia funta jest naszym zdaniem nadal bardzo ograniczony – komentował w rozmowie z agencją Bloomberg Stephen Gallo, szef strategii walutowej na Europę w Bank of Montreal.

Czytaj więcej

Rezygnacja Truss i zamieszanie na wyspach w giełdowym centrum uwagi

Jednocześnie inwestorzy wycofywali się z najdalej idących oczekiwań co do podwyżek stóp Banku Anglii, co wskazywało na ich wiarę, że zwrot w stronę utrzymania dyscypliny budżetowej pozwoli na nieco łagodniejszą politykę pieniężną. Jak jednak podkreślali finansiści, sytuacja polityczna wciąż jest bardzo niepewna, a trudno jest oceniać, jak na plany przyszłego premiera zareagują decydenci z Banku Anglii.

Jak zapowiadała była premier, jej następca na stanowisku szefa torysów ma zostać wyłoniony w ciągu tygodnia. Jednym z faworytów jest były kanclerz skarbu Rishi Sunak, który w czasie przegranej rywalizacji z Truss ostrzegał, że jej pomysły na politykę fiskalną mogą popchnąć brytyjską gospodarkę na skraj przepaści.

– Niezależnie od krótkoterminowej niepewności związanej z polityką, na dłuższą metę ostatnie wydarzenia są dla funta i obligacji korzystne, bo będą przypominać politykom, żeby dziwacznymi planami wydatków nie podważali wiarygodności rządu – mówił Bloombergowi Rishi Mishra, analityk w firmie brokerskiej Futures First.

Gospodarka światowa
Globalny dług sięgnął 312 bln dolarów
Gospodarka światowa
Pekin może dać chińskim bankom 142 mld dolarów. Szykuje nowy zasiłek
Gospodarka światowa
PKB Niemiec skurczy się w 2024 roku. To zła wiadomość dla polskich eksporterów
Gospodarka światowa
Stopy procentowe w Szwajcarii w dół. Ważna wiadomość dla frankowiczów
Gospodarka światowa
Stopy procentowe w Czechach w dół. Inflacja opanowana, gorzej z gospodarką
Gospodarka światowa
Rozsadziła rynek o wartości 40 bilionów dolarów. Co oznacza jej odwrót?