Jen coraz słabszy

Wygląda na to, że największy eksperyment polityki monetarnej w historii gospodarczej, MMT w stylu japońskim, nie idzie teraz tak dobrze. Jen na krótko osiągnął 150 w stosunku do dolara amerykańskiego, najsłabszy poziom nienotowany od sierpnia 1990 roku.

Publikacja: 20.10.2022 13:17

Jen coraz słabszy

Foto: AFP

Jen japoński osłabił się powyżej 150 w stosunku do dolara amerykańskiego, kluczowego poziomu psychologicznego, osiągając poziomy nienotowane od sierpnia 1990 roku. Dwudniowe posiedzenie Banku Japonii zaplanowano na przyszły tydzień. Decydenci wykluczyli podwyżkę stóp w celu obrony przed dalszym osłabieniem waluty.

W czwartek rentowność 10-letniego długu publicznego Japonii przekroczyła pułap 0,25 proc., którego bank centralny obiecał bronić – ostatni punkt na poziomie 0,252 proc.. Rentowność 20-letniej obligacji również wzrosła do najwyższego poziomu od września 2015 r.

Bank Japonii ogłosił w czwartek awaryjne operacje skupu obligacji. Zaoferował kupno japońskich obligacji rządowych o wartości 100 miliardów jenów (666,98 milionów dolarów) o terminie zapadalności 10-20 lat i kolejnej transzy o wartości 100 miliardów jenów o terminie zapadalności 5-10 lat. Bank centralny wielokrotnie przysięgał, że kupi nieograniczoną ilość obligacji o stałym oprocentowaniu, aby ograniczyć rentowność 10-letniego długu publicznego na poziomie 0,25 proc. w ramach działań stymulujących gospodarkę.

W czwartek Reuters poinformował, że japoński minister finansów Shunichi Suzuki powiedział, że rząd podejmie „odpowiednie kroki przeciwko nadmiernej zmienności”. – Ostatnie szybkie i jednostronne spadki jena są niepożądane. Absolutnie nie możemy tolerować nadmiernie niestabilnych ruchów napędzanych przez handel spekulacyjny – powiedział.

Główny ekonomista ANZ Richard Yetsenga, zapytany o to, jak niepokojące jest osiągnięcie przez USD/JPY poziomów około 150, powiedział, że „nie jest tak zmartwiony”. – Nie sądzę, abyśmy jeszcze destabilizowali terytorium walutowe – powiedział w programie CNBC „Squawk Box Asia”. – Wokół jena jest wiele emocjonalnych słów, ale jakie to spowodowało problemy? – zapytał.

Krótko po ostatniej decyzji Banku Japonii o utrzymaniu niskich stóp procentowych w celu wsparcia spowolnionej gospodarki kraju w zeszłym miesiącu, urzędnicy potwierdzili, że interweniowali, aby wesprzeć walutę przed dalszym osłabieniem. Ta interwencja na krótko pchnęła jena do 142 w stosunku do dolara. Spread między najwyższymi i najniższymi punktami w ciągu dnia był również największy od 2016 roku.

W kwietniu 1990 r. jen kosztował około 159,8 wobec dolara, a ostatni raz przebił 160 w grudniu 1986 r.

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata