Mark Zuckerberg uboższy o 70 mld dolarów

Majątek współzałożyciela Facebooka spadł w tym roku o aż 70 miliardów dolarów, a sam Zuckerberg osunął się o 14 pozycji w rankingu miliarderów Bloomberga (Bloomberg Billionaires Index).

Publikacja: 20.09.2022 12:33

Mark Zuckerberg uboższy o 70 mld dolarów

Foto: Bloomberg

Prezes Meta zajmuje teraz 20. miejsce wśród światowych miliarderów, najniższe od 2014 r.

Niecałe dwa lata temu 38-letni współzałożyciel Facebooka był wart 106 miliardów dolarów i znajdował się w elitarnej grupie globalnych miliarderów, a tylko Jeff Bezos i współzałożyciel Microsoftu Bill Gates mieli większe fortuny. Fortuna Zuckerberga wzrosła do szczytu 142 miliardów dolarów we wrześniu ubiegłego roku, po tym, jak notowania akcji firmy sięgnęły 382 dolarów.

W październiku ubiegłego roku Zuckerberg wprowadził Meta i zmienił nazwę firmy z Facebook Inc. W lutym firma ujawniła, że nie odnotowała wzrostu miesięcznej liczby użytkowników Facebooka, co spowodowało ogromny spadek cen akcji i zmniejszenie majątku prezesa o 31 miliardów dolarów.

Czytaj więcej

Dlaczego Facebook ma się rozpłynąć w metaversie?

Według Laury Martin, starszego analityka internetowego, akcje są ciągnięte w dół przez inwestycje Meta w metawersum. Dodała, że Meta musi odzyskać użytkowników z TikTok, głównego konkurenta w dzisiejszych czasach. W 2022 roku Meta wypadła gorzej niż większość rówieśników FAANG (Facebook, Amazon, Apple, Netflix i Google). Według raportu Bloomberga w tym roku spadła o 57 proc.

Według raportu, Zuckerberg posiada ponad 350 milionów akcji Meta zgodnie z oświadczeniem dla pełnomocników firmy. Zuckerberg dokonał pewnego rodzaju rebrandingu. Niedawno przesłał nagranie wideo, na którym ćwiczy mieszane sztuki walki i wielokrotnie określał się mianem „projektanta produktu” w trzygodzinnej rozmowie w podkaście Joe Rogana.

Tracą również inni miliarderzy. Jeff Bezos jest lżejszy o 44 mld dolarów i spadł na trzecie miejsce. Bill Gates jest na piątym miejscu, uboższy o 26 mld dolarów. Szósry Warren Buffett ma mniej o 11 mld dolarów. Za to na drugie miejsce wysforował się Gautam Adani, prezes i założyciel Adani Group, międzynarodowego konglomeratu z siedzibą w Ahmadabadzie, zaangażowanego w rozwój i działalność portów w Indiach. Jego majątek wzrósł w tym roku o 71,6 mld dolarów. Pierwszy jest wciąż Elon Musk, który stracił w tym roku ok. 2,6 mld dolarów.

Gospodarka światowa
Inflacja słabnie, ale nie na tyle, by banki centralne odetchnęły z ulgą
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Gospodarka światowa
Wzrost cen słabnie, ale europejski przemysł ma zadyszkę
Gospodarka światowa
Inwestorzy nie przestraszyli się wyniku pierwszej tury wyborów
Gospodarka światowa
Jak rynki przyjęły sukces Le Pen w wyborach we Francji
Materiał Promocyjny
NIS2 - skuteczne metody zarządzania ryzykiem oraz środki wdrożenia
Gospodarka światowa
Bułgaria. Kraj, który znów minął się ze strefą euro
Gospodarka światowa
Skrajna prawica zwyciężyła. Nie wiadomo jednak czy zdoła stworzyć rząd