W ostatnim sondażu „The Wall Street Journal", przeprowadzonym wśród amerykańskich ekonomistów, średnio wskazano na prawdopodobieństwo recesji w USA w ciągu następnych 12 miesięcy wynoszące 44 proc. To bardzo podwyższony poziom. Jeszcze w kwietniu, ekonomiści ankietowani przez „The Wall Street Journal" oceniali ryzyko wejścia gospodarki amerykańskiej w recesję na 28 proc., a w styczniu – na 18 proc. W grudniu 2007 r., czyli w miesiącu, w którym zaczęła się tzw. wielka recesja z lat 2007–2009, ekonomiści oceniali prawdopodobieństwo rozpoczęcia recesji na 38 proc. Tymczasem z prognoz analityków zebranych przez agencję Bloomberga, wynika, że ryzyko recesji w USA wynosi obecnie 31,5 proc. Model GDPNow, liczony przez oddział Fedu w Atlancie, wskazuje, że wzrost amerykańskiego PKB w drugim kwartale może być zerowy. W pierwszych trzech miesiącach roku gospodarka USA skurczyła się natomiast o 1,5 proc. (to dane annualizowane, czyli liczone kw./kw. w tempie rocznym). Jeśli wskazania modelu GDPNow są trafne to techniczna recesja, czyli kwartalny spadek PKB przez pół roku, może być blisko.
Czytaj więcej
Jeśli wierzyć prognozom strategów, indeks S&P 500 powinien być na koniec roku wyżej niż obecnie. Dane historyczne sugerują natomiast, że nowa hossa powinna się zacząć jesienią. Oczywiście wiele będzie zależało od tego, w jakiej kondycji będzie gospodarka USA.
– Spodziewamy się, że gospodarka USA wejdzie w nadchodzących miesiącach w łagodną recesję. O ile konsumenci będą nadal swobodnie wydawali pieniądze na rozrywki i podróże w trakcie lata, to utrzymująca się na wysokim poziomie inflacja, rosnące stopy procentowe oraz spadające ceny akcji będą prowadziły do erozji siły nabywczej, przyczynią się do ograniczenia aktywności w sektorze budowlanym, a także ograniczą inwestycje biznesowe oraz zatrudnianie pracowników – uważa Greg Daco, główny ekonomista firmy konsultingowej EY-Parthenon.
Czytaj więcej
Część analityków uważa, że rynek niedźwiedzia w USA powinien skończyć się dość szybko. Gdyby trwał tyle, ile trwa zazwyczaj, to zakończyłby się w październiku. Niektórzy widzą przełom już w lipcu.
Ekonomiści ankietowani przez „The Wall Street Journal" spodziewają się, że inflacja w USA będzie na koniec 2022 r. wynosiła 7 proc. rok do roku, po tym gdy w maju wyniosła ona 8,6 proc. i była najwyższa od grudnia 1981 r. Ich zdaniem, stopa bezrobocia może natomiast wzrosnąć z 3,6 proc. w maju do 3,7 proc. w grudniu 2022 r. i do 4,2 proc. na koniec przyszłego roku.