Europejski Bank Centralny w lipcu podniesie koszt kredytu

Ruch o 0,25 pkt proc. możliwy na kolejnym posiedzeniu, co rozpocznie cykl zacieśniania monetarnego w strefie euro. 1 lipca bank zakończy natomiast program luzowania ilościowego.

Publikacja: 09.06.2022 21:00

Christine Lagarde, szefowa EBC.

Christine Lagarde, szefowa EBC.

Foto: AFP, JOHN THYS

Czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego było uważane za jedno z najważniejszych w historii. Mimo że decydenci pozostawili stopy procentowe na niezmienionym poziomie, to otworzyli sobie drogę do podwyżek już od lipca.

Stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących nadal wynosi 0 proc. Oprocentowanie depozytów pozostało na poziomie -0,5 proc. Analitycy spodziewali się, że nie zostaną podjęte decyzje o zmianie poziomu stóp, ale liczyli na sygnał jastrzębiego zwrotu już w lipcu. Tak się właśnie stało. EBC chce podwyższyć stopy o 0,25 pkt proc. na lipcowym posiedzeniu. Jednocześnie decydenci otworzyli sobie drogę do kolejnych podwyżek. EBC zobowiązał się także do podwyżki stóp procentowych we wrześniu, a dynamika ruchu w górę będzie zależała od tempa wzrostu cen.

– Jeśli średnioterminowa perspektywa inflacji utrzyma się lub pogorszy, większy wzrost będzie odpowiedni na wrześniowym posiedzeniu – stwierdziła Christine Lagarde, prezes EBC podczas konferencji. Poza tym na podstawie swojej obecnej oceny Rada Prezesów przewiduje, że odpowiednia będzie stopniowa, ale trwała ścieżka dalszych podwyżek stóp procentowych.

To sprowadziłoby stopę depozytową do co najmniej zera do końca III kwartału, zamykając ośmioletni okres ujemnych kosztów finansowania zewnętrznego. Stopa depozytowa została po raz pierwszy obniżona poniżej zera w połowie 2014 r., gdy stopa inflacji spadła do zera.

Rynki finansowe obstawiają obecnie, że stopa depozytowa wzrośnie do końca roku o ponad 1,3 pkt proc. Analitycy Bank of America spodziewają się, że bank centralny podniesie w tym roku stopy procentowe o 1,5 pkt proc.

Ponadto 1 lipca 2022 r. EBC zakończy program luzowania ilościowego.

Po dekadzie niskiej inflacji bank stoi w obliczu najwyższego tempa wzrostu cen od czasu powstania waluty euro. W całej strefie euro inflacja przewyższyła oczekiwania ekonomistów: roczna stopa wzrostu cen wzrosła w maju do 8,1 proc., najwyższego od czasu wprowadzenia waluty euro w 1999 r.

Lagarde powiedziała, że wysoka inflacja jest obecnie największym wyzwaniem dla nas wszystkich i EBC zrobi wszystko, aby w średnim terminie sprowadzić ją w okolice celu inflacyjnego instytucji.

EBC podniósł także prognozy inflacji na kolejne lata. W tym roku decydenci spodziewają się, że wzrost cen wyniesie 6,8 proc. wobec wcześniej szacowanych 5,1 proc. W 2023 r. inflacja ma wynieść 3,5 proc. zamiast 2,1 proc. W 2024 ma być lekko powyżej celu inflacyjnego i wynieść 2,1 proc.

Jednocześnie bank obniżył prognozy wzrostu PKB strefy euro. W 2022 r. PKB ma wzrosnąć o 2,8 proc., a wcześniej instytucja szacowała 3,7 proc. W 2023 r. gospodarka wzrośnie o 2,1 proc. zamiast 2,8 proc. Dopiero w 2024 r. tempo ma być wyższe niż wcześniejsze przewidywania. PKB ma wzrosnąć o 2,1 proc., a nie 1,6 proc.

Jak przyznają eksperci Pekao, EBC widzi ryzyko dla wzrostu gospodarczego w krótkim okresie, ale łączny wpływ jest niezauważalny w projekcjach – strefa euro ma jak w zegarku rosnąć w tempie 2,1 proc. rocznie. – EBC z pewnością nie spodziewa się recesji – przyznają analitycy Pekao.

EBC będzie podnosił stopy procentowe, podobnie jak banki w naszym regionie. W Czechach stopy sięgają 5,75 proc. i wzrosły już o 5,5 pkt proc., a to prawdopodobnie nie koniec. Kilka dni temu Jiri Rusnok, gubernator Narodowego Banku Czech, przyznał, że bank prawdopodobnie ponownie podniesie stopy procentowe na posiedzeniu 22 czerwca, ponieważ rozwój sytuacji w gospodarce jest nadal inflacyjny. Przyznał, że korona czeska nadal jest słabsza, niż zakładał to scenariusz decydentów, dlatego nie mogą ograniczać się żadnym pułapem i wzrost może sięgnąć 0,75 pkt proc. lub więcej.

Również Narodowy Bank Węgier poinformował w zeszłym miesiącu, że będzie kontynuował zacieśnianie polityki pieniężnej w dającej się przewidzieć przyszłości.

Gospodarka światowa
Najlepsza inwestycja w życiu Elona Muska
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Gospodarka światowa
Fed znów obciął stopy procentowe
Gospodarka światowa
Czechy znów obniżają stopy procentowe, ale niepewność rośnie
Gospodarka światowa
Bank Anglii tnie stopy procentowe
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Gospodarka światowa
Szwecja: Riksbank znów obciął stopy procentowe
Gospodarka światowa
Donald Trump prezydentem elektem, Elon Musk beneficjentem wyborów