Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 16.05.2022 12:15 Publikacja: 16.05.2022 12:15
Foto: materiały prasowe
Goldman Sachs niedawno opublikował prognozę mówiącą, że ryzyko recesji w Stanach Zjednoczonych w nadchodzących dwóch latach wynosi 35 proc. Czy uważa pan, że polityka Fedu może przyczynić się do wywołania recesji? Czy Fed może zbyt agresywnie zacieśniać politykę pieniężną?
Rzeczywiście jesteśmy nieco zaniepokojeni ryzykiem wystąpienia recesji w USA. 35-procentowe prawdopodobieństwo jej pojawienia się w ciągu 24 miesięcy jest wyższe od średniej historycznej. Głównym powodem naszego niepokoju jest to, że presja cenowa i płacowa stała się bardzo intensywna, a rynek pracy jest przegrzany. By zapewnić równowagę na rynku pracy, by pogodzić nadmierny popyt z podażą, potrzebny będzie albo bardziej umiarkowany popyt na pracę – co oznaczałoby wolniejszy wzrost gospodarczy lub nawet recesję, albo odbudowę podaży siły roboczej, której wzrost był „miękki" m.in. w wyniku pandemii. Jest więc wiele niepewności, ale nie sądzimy, by recesja była nieuchronna. Jeśli podaż na rynku pracy wzrośnie, a Fed będzie w stanie zacieśnić politykę pieniężną, tak by ograniczyć popyt i wyhamować wzrost liczby nowych etatów i przy okazji nie doprowadzić do dużej zwyżki stopy bezrobocia, to „miękkie lądowanie" gospodarcze będzie możliwe. Ścieżka dla tego „lądowania" jest jednak dosyć wąska. Gdyby doszło do recesji, to najbardziej prawdopodobną jej przyczyną byłoby zbyt duże pogorszenie warunków zdobywania finansowania w reakcji na przegrzanie rynku pracy i zacieśnianie polityki pieniężnej. Różniłoby się to od „standardowej" recesji spowodowanej spadkiem popytu w najbardziej wrażliwych sektorach.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Inflacja w Japonii wzrosła w marcu o 3,6 proc. w ujęciu rok do roku. Oznacza to, że trzeci rok z rzędu wskaźnik inflacji ogólnej jest wyższy od celu Banku Japonii wynoszącego 2 proc.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Turecki bank centralny zaskoczył w czwartek rynki, podnosząc główną stopę procentową, tygodniową stopę odkupu, z 42,5 do 46 proc., kończąc tym samym cykl łagodzenia polityki pieniężnej rozpoczęty w grudniu ubiegłego roku.
Europejski Bank Centralny obniżył stopę depozytową o 25 pb., co było zgodne z prognozami analityków.
Prezydent USA Donald Trump napisał, że koniec rządów Jerome'a Powella w amerykańskim banku centralnym „nie może nadejść wystarczająco szybko".
Gospodarka Chin powiększyła się w pierwszym kwartale o 5,4 proc., czyli o tyle samo, co w ostatnim kwartale 2024 r. Średnio spodziewano się jej wzrostu o 5,1 proc. Ekonomiści spodziewają się gorszych danych za drugi kwartał.
Ryzyko recesji w USA znacząco wzrosło, głównie z powodu eskalacji napięć handlowych i wprowadzenia nowych ceł – mówi Marcin Dąbrowski, zarządzający White Berg TFI.
Inflacja w Japonii wzrosła w marcu o 3,6 proc. w ujęciu rok do roku. Oznacza to, że trzeci rok z rzędu wskaźnik inflacji ogólnej jest wyższy od celu Banku Japonii wynoszącego 2 proc.
Nowa umowa z firmami z USA poprawi pozycję PEJ przy realizacji projektu budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Ten realizujemy dalej z naszymi partnerami – mówi Wojciech Wrochna wiceminister przemysłu, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej
Prezydent USA Donald Trump napisał, że koniec rządów Jerome'a Powella w amerykańskim banku centralnym „nie może nadejść wystarczająco szybko".
„Cła są dźwignią polityczną o niezamierzonych konsekwencjach” – pisze WTO w raporcie z frontu wojny celnej. Ameryka Północna odnotuje spadek eksportu o 12,6 proc., a importu o 9,6 proc. w 2025 roku.
PKB Polski urósł w czwartym kwartale ub. r. mocniej niż wcześniej podawał GUS. Urząd zrewidował też w górę część innych odczytów za ostatnie dwa lata, w tym tempo wzrostu polskiej gospodarki w całym 2023 r.
Inflacja bazowa w Polsce nie była niższa od blisko czterech lat – podał w środę NBP. Jednocześnie z nowych danych Eurostatu wynika, że powróciliśmy na unijne podium inflacyjne.
Polska zajmuje niechlubne trzecie miejsce w zestawieniu krajów o największych barierach dla biznesu. Rodzime firmy najbardziej narzekają na koszty pracy. Jak to zmienić?
Administracja prezydenta Donalda Trumpa ma negocjować z ponad 70 państwami, by ograniczyły relacje gospodarcze z Chinami - informuje „The Wall Street Journal”. Trump chce w ten sposób uciąć import chińskich produktów za pośrednictwem innych rynków.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas