Zwycięstwo wyborcze Orbana. Bez szoku po wyborach

Reakcją rynków na triumf wyborczy Viktora Orbána było osłabienie forinta. Inwestorzy nie uznali jednak wyniku wyborów za duży wstrząs.

Publikacja: 05.04.2022 05:00

Węgierski premier Viktor Orbán znów wygrał wybory, co lekko osłabiło forinta wobec euro.

Węgierski premier Viktor Orbán znów wygrał wybory, co lekko osłabiło forinta wobec euro.

Foto: Bloomberg

Forint tracił podczas poniedziałkowej sesji nawet 0,7 proc. wobec euro. W tym czasie złoty zniżkował o 0,3 proc. wobec unijnej waluty, a korona czeska umacniała się wobec niej o 0,2 proc. Po południu za euro płacono 369,5 forinta, kurs wrócił więc dopiero na poziom z zeszłego czwartku i był podobny jak na początku roku. Węgierska waluta traciła w poniedziałek w stosunku do dolara około 1 proc., a notowania sięgały 336 forintów za USD, czyli poziomu z 29 marca. Osłabieniu waluty nie towarzyszyła jednak wyprzedaż na giełdzie w Budapeszcie. BUX, jej indeks, lekko zyskiwał po południu. Przez ostatni miesiąc zyskał on już ponad 12 proc., ale od początku roku stracił prawie 11 proc.

Zwycięstwo wyborcze premiera Viktora Orbána i jego partii Fidesz nie było dużym zaskoczeniem dla inwestorów, gdyż sugerowały je sondaże. Sporą niespodzianką była jednak skala tej wygranej. Fidesz (startująca w koalicji z partią KNDP) zdobyła aż 53,7 proc. głosów, gdy opozycyjny blok Zjednoczeni dla Węgier uzyskał 34,4 proc. poparcia. Partia Orbána uzyskała 135 miejsc w parlamencie, czyli więcej, niż wynosi większość konstytucyjna. Zjednoczonym dla Węgier przypadło 56 mandatów, radykalnie prawicowej partii Nasza Ojczyzna siedem miejsc, a mniejszości niemieckiej jeden mandat. – To zwycięstwo będziemy pamiętać, być może nawet do końca życia, gdyż mieliśmy przeciwko sobie największą grupę przeciwników: krajową i międzynarodową lewicę, biurokratów z Brukseli, pieniądze z imperium Sorosa, międzynarodowe media i nawet ukraińskiego prezydenta – stwierdził Orbán.

Skutkiem klęski węgierskiej opozycji może być dalsza blokada przez Komisję Europejską funduszów przeznaczonych na węgierski Krajowy Plan Odbudowy, a to może ciążyć forintowi.

– Węgierskiej walucie może pomóc kontynuacja polityki pieniężnej oraz dalsze podwyżki stóp procentowych. Rynki chciałyby też jednak bardziej ugodowego podejścia w relacjach z UE – twierdzi Peter Virovacz, analityk ING.

O ile obecnie główna stopa procentowa Węgierskiego Banku Narodowego wynosi 6,5 proc., o tyle kontrakty terminowe sugerują, że w ciągu nadchodzących trzech miesięcy zostanie ona podniesiona łącznie o 110 pkt baz. Inflacja konsumencka na Węgrzech wyniosła w lutym 8,3 proc.

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata