GM i Citigroup wylecą ze średniej Dow Jones?

General Motors i Citigroup opuściły już indeks Global Dow, który liczy 150 spółek przewodzących globalnej gospodarce.

Publikacja: 02.04.2009 01:47

Analitycy spekulują, że wkrótce te dwie ikony amerykańskiego przemysłu i finansów wylecą też ze składu najstarszego giełdowego wskaźnika Dow Jones Industrial Average (DJIA).

GM i Citi nie są uwzględniane w Global Dow od wczorajszej sesji. Zostały wykluczone z indeksu po tym, jak w wyniku „nadzwyczajnych warunków rynkowych” kursy ich papierów spadły po około 90 proc. w ciągu roku. Zarówno koncern samochodowy, jak i były największy amerykański bank musiały korzystać ze wsparcia rządu i ewentualne bankructwo wciąż jest w ich wypadku możliwe.

Zmiana w Global Dow może oznaczać, że publikująca wskaźniki firma Dow Jones Indexes podejmie decyzję o wyrzuceniu GM i Citi także z prestiżowej średniej przemysłowej Dow Jones. GM i Citi są dwoma z pięciu firm (spośród 30 uwzględnianych w niej spółek), których cena akcji spadła w ostatnim czasie poniżej 10 USD.

A ponieważ wartość średniej jest po prostu sumą cen akcji obejmowanych przedsiębiorstw (skorygowaną o splity itp.), te o niskiej cenie papierów mają na nią dużo mniejszy wpływ niż notowane wyżej. Dość powiedzieć, że gdyby akcje GM i Citi staniały do zera, DJIA spadłby o mniej niż 0,5 proc. Obie spółki mają więc teraz nikłe znaczenie dla indeksu.

Ostatnio dużo więcej uwagi poświęca się GM. Motoryzacyjny kolos dostał 60 dni na opracowanie nowego programu naprawczego. Wczoraj pojawiły się jednak informacje, że administracja USA coraz bardziej skłania się do pozwolenia na jego kontrolowane bankructwo.

W liczącym 112 lat DJIA obecnie jest tylko jedna spółka – koncern General Electric – która znajduje się w niej od początku. Jej akcje spadły poniżej 10 USD w II połowie lutego.

Gospodarka światowa
Rynki łapią oddech przed dalszą eskalacją wojny
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Dobry początek sesji na Wall Street
Gospodarka światowa
Część rynków odbija się po przecenie
Gospodarka światowa
Bliżej końca paniki? Sesja w USA z mniejszymi spadkami
Gospodarka światowa
Ropa naftowa szuka dna, złoto broni poziomu 3000 USD
Gospodarka światowa
S&P 500 jak na razie tylko potwierdza opór