Słoweńska gospodarka pogrążyła się w recesji

Pierwszy kraj regionu, który przyjął euro, doświadczył w I kwartale głębszego spadku PKB niż Czechy, Rumunia czy Węgry. Do ożywienia ma dojść latem

Publikacja: 10.06.2009 08:02

Słoweńska gospodarka pogrążyła się w recesji

Foto: PARKIET

Słoweńska gospodarka skurczyła się w I kwartale aż o 8,5 proc. w skali rocznej. W ostatnich trzech miesiącach 2008 r. spadek PKB wyniósł 0,8 proc. Tym samym Słowenia, państwo naszego regionu, które najwcześniej przyjęło euro, po raz pierwszy od 16 lat pogrążyło się w recesji.

[srodtytul]Słabnący eksport[/srodtytul]

Główną przyczyną załamania wzrostu gospodarczego Słowenii był spadek popytu na dobra eksportowe. Kraje strefy euro będące jej głównymi partnerami handlowymi same są pogrążone w recesji i w związku z tym mniej kupują słoweńskich towarów. Eksport spadł więc w kwietniu o prawie 30 proc. w porównaniu z kwietniem zeszłego roku. Inwestycje zmniejszyły się zaś w pierwszym kwartale o 32 proc.

– To, że spadek PKB należy do największych spośród państw Unii Europejskiej, wskazuje, że nasza gospodarka jest otwarta, choć jest również mała i relatywnie nie przygotowana do kryzysu tego typu – napisał Bostjan Vasle, dyrektor państwowego urzędu statystycznego. Minister finansów Franc Kriżanicz wśród przyczyn tak dużego spadku PKB wymienił również surową zimę, która ograniczyła aktywność budowlaną w pierwszych miesiącach roku.

[srodtytul]Perspektywy rozwoju[/srodtytul]

– Dane makroekonomiczne są przerażające. Wskazują, że gospodarka może się skurczyć w tym roku nawet o 10 proc. Dobrą informacją jest jednak to, że tempo załamania gospodarczego zmniejszyło się w ostatnich miesiącach – twierdzi Neil Shearing, ekonomista z firmy badawczej Capital Economics.

Prognozy państwowego urzędu statystycznego mówią, że PKB tego nadadriatyckiego kraju spadnie w tym roku o 4 procent. Więcej optymizmu wykazuje Kriżanicz. Choć w zeszłym tygodniu zapowiedział, że dane o PKB z pierwszego kwartału będą kiepskie, wskazał, że do ożywienia dojdzie już latem, gdy wzrosną zamówienia eksportowe.

– Słowenia, kraj należący do strefy euro, jest jednak wciąż w bezpieczniejszej sytuacji niż państwa regionu posiadające własną walutę, takie jak Rumunia czy Węgry – dodaje Shearing.

[ramka][b]Korekty PKB bez niespodzianek [/b]

We wtorek urzędy statystyczne kilku krajów naszego regionu podały skorygowane dane o PKB w pierwszym kwartale. Pokazały one, że węgierska gospodarka skurczyła się w tym okresie bardziej niż mówiły wstępne szacunki. Podobnie jak w przypadku Słowenii i wielu innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, duży wpływ na pogłębienie się recesji miał spadek popytu na węgierskie dobra za granicą. Eksport spadł w kwietniu o 29,4 proc. Jednocześnie popyt wewnętrzny na Węgrzech utrzymuje się wciąż na stosunkowo niskim poziomie. Jego wzrost będzie zaś ograniczany w następnych miesiącach przez cięcia budżetowe. Skorygowane dane o PKB okazały się niewiele lepsze dla Rumunii i Estonii. Ich gospodarki kurczyły się w pierwszym kwartale jedynie trochę wolniej, niż mówiły wstępne dane urzędów statystycznych. Odczyty te nie zmieniły się dla Czech i Łotwy. PKB naszych południowych sąsiadów spadł najbardziej od dziesięciu lat, a łotewska gospodarka skurczyła się najmocniej spośród wszystkich państw Unii Europejskiej. [/ramka]

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata