PKB Łotwy spadł o 19,6 procent

Recesja w drugim kwartale okazała się lekko łagodniejsza od prognoz. Wciąż jednak była katastrofalna i głęboka

Publikacja: 11.08.2009 08:03

PKB Łotwy spadł o 19,6 procent

Foto: GG Parkiet

Łotewska gospodarka skurczyła się w drugim kwartale o 19,6 proc. To wstępne dane ryskiego urzędu statystycznego, które mogą zostać jeszcze zrewidowane w dół. Jednakże spadek ten, choć bardzo duży i świadczący o załamaniu gospodarki nadbałtyckiej republiki, okazał się mniejszy od prognoz. Większość analityków przewidywała bowiem, że łotewska gospodarka skurczy się o 22 proc. Najwięksi pesymiści mówili o 28-proc. spadku.

Łotewska recesja nie okazała się również najgorszą w Unii Europejskiej. W drugim kwartale spadek PKB sąsiedniej Litwy wyniósł aż 22,4 proc.

[srodtytul]Załamanie się pogłębia[/srodtytul]

Mniejszy spadek PKB od prognozowanego nie jest oczywiście żadnym pocieszeniem dla Łotyszy. Recesja jeszcze się pogłębiła – w pierwszym kwartale PKB zmniejszył się o 18 proc. – Nie widzieliśmy dotąd takich spadków w Europie Zachodniej. No, chyba że w czasie wojny – wskazuje Morten Hansen, wykładowca Stockholm School of Economics w Rydze.

O skali załamania gospodarczego świadczą również inne dane. Sprzedaż detaliczna w drugim kwartale zmniejszyła się o 28,5 proc. Produkcja przemysłowa spadła zaś o 18,7 proc. Wiele wskazuje, że Łotwa jeszcze przez wiele kwartałów nie wyjdzie z recesji.

[srodtytul]Trudne oszczędności[/srodtytul]

– W drugiej połowie roku możemy mieć do czynienia ze stabilizacją sytuacji na Łotwie. Dane o PKB prawdopodobnie będą lepsze, ale głównie dlatego, że będzie się je porównywać z pogarszającymi się wynikami sprzed roku – twierdzi w rozmowie z „Parkietem” Lars Christensen, główny ekonomista Danske Bank.

Czynnikiem, który może w następnych kwartałach pogorszyć sytuację gospodarczą, jest polityka zaciskania pasa forsowana przez rząd pod naciskiem Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Władze w Rydze zgodziły się na nią, by uzyskać od Funduszu i UE kolejne transze pomocy finansowej wartej łącznie 7,5 mld euro. By pomoc płynęła, rząd musiał przeforsować cięcia budżetowe warte 500 mln łatów (około 1 mld USD lub 2,9 mld zł).

W ramach cięć rząd zdecydował się m.in. obniżyć pensje w budżetówce i emerytury, zmniejszyć subwencje, zamknąć część szkół i szpitali, zredukować armię. Środki te, choć uporządkują finanse publiczne, nie pozwolą na ożywienie popytu wewnętrznego. Rząd spodziewa się więc, że spadek PKB wyniesie w tym roku 18 proc. Będzie on największy od odzyskania niepodległości w 1991 r.

[srodtytul]Bałtyckie problemy[/srodtytul]

W podobnie złej sytuacji znajdują się inne kraje bałtyckie: Litwa i Estonia. Kraje te ucierpiały w ostatnich dwóch latach z powodu spadku zamówień eksportowych, pęknięcia bańki na rynku nieruchomości oraz ograniczenia akcji kredytowej przez skandynawskie banki. Wszystkie one mają również waluty narodowe powiązane z euro w ramach ERM2. Nie pozwala to im przeprowadzić dewaluacji, która mogłaby ulżyć eksporterom.Estonia nie opublikowała jeszcze danych o PKB z drugiego kwartału. Analitycy oceniają jednak, że spadł on wtedy o kilkanaście procent.

Gwałtownie pogarsza się sytuacja na Litwie. Wileński rząd jeszcze na początku roku spodziewał się skurczenia gospodarki w 2009 r. o 4,9 proc. Obecnie przewiduje spadek PKB o 19,3 proc. Oznacza to, że nasz północno-wschodni sąsiad zostanie dotknięty najgorszą recesją w UE.– O ile w Europie Zachodniej widać już oznaki złagodzenia kryzysu, to w krajach bałtyckich jeszcze długo nie będą one widoczne. Do wzrostu gospodarczego może dojść najwcześniej w 2010 r. Ożywienie będzie jednak małe i powolne – wyjaśnia Christensen.

Rządy Litwy, Łotwy i Estonii spodziewają się, że gospodarki ich krajów wyjdą z recesji dopiero w 2011 r. – Pierwszego stycznia 2010 r. wyłączony zostanie reaktor atomowy w Ignalinie, główna litewska elektrownia. Można się spodziewać, że bardzo negatywnie wpłynie to na PKB zarówno Litwy, jak i Łotwy – dodaje Christensen.

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata