Advantage Plus w ubiegłym miesiącu był 4,5 proc. nad kreską, wynika z nieoficjalnych informacji. Jego strata za cały ubiegły rok wynosi jednak 19 proc., twierdzi informator Bloomberga zorientowany w sprawie.
Paulson, przeświadczony o tym, że kryzys w strefie euro zaostrzy się, grał przeciwko długowi państw eurolandu, ale szyki pokrzyżował mu Mario Draghi, szef Europejskiego Banku Centralnego, który zadeklarował, że zrobi wszystko, aby utrzymać wspólną walutę. Strategia funduszu Advantage Plus polega na tym, że ma on zarabiać na takich wydarzeniach korporacyjnych jak bankructwa i przejęcia, a dla zwiększenia rezultatu posiłkuje się pożyczonymi pieniędzmi, czyli stosuje lewar.
W grudniu pieniądze zarobiły prawie wszystkie fundusze z grupy Paulsona, a straty przyniosły tylko te, które inwestowały w instrumenty powiązane ze złotem. Gold Fund lokujący pieniądze w instrumenty pochodne i inne bazujące na złotym kruszcu w grudniu stracił 5,1 proc. , zaś w całym roku było to 25 proc. W grudniu złoto potaniało o 2,2 proc., zaś w ciągu roku zyskało 7 proc.
John Paulson w 2012 roku chciał odrobić rekordowe straty poniesione w 2011 r. Advantage Fund stracił wówczas aż 51 proc. W grudniu 2012 roku zarządzający powiedział inwestorom, że zredukował pozycje obstawiające pogłębienie się kryzysu w strefie euro.