Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 29.04.2015 15:32 Publikacja: 29.04.2015 15:32
Rinat Achmetow, majątek szacowany w 2013 r. nawet na 26 mld USD, sponsor tzw. separatystów. Etniczny Tatar będący najbogatszym obywatelem Ukrainy. Biznesowy lider Donbasu, właściciel holdignu SCM (skupiającego spółki z branż: metalurgicznej, medialnej, finansowej, telekomunikacyjnej i spożywczej). Przez wiele lat Achmetow był kojarzony jako jeden z ludzi, którzy swoimi pieniędzmi i machinacjami zapewnili władzę prorosyjskiej i przeżartej korupcją Partii Regionów.
Foto: Archiwum
W cieniu starć na froncie w Donbasie toczy się na Ukrainie tajna wojna – konfrontacja między najpoważniejszymi oligarchami, ludźmi, którzy przez wiele lat byli wielkimi rozgrywającymi w ukraińskiej polityce i gospodarce. Ten tajny front ma coraz więcej ofiar. W połowie kwietnia został zastrzelony pod swoim domem Oleg Kałasznikow, dawniej wpływowy deputowany Partii Regionów eksprezydenta Wiktora Janukowycza. Dzień wcześniej jego brat zginął w wypadku samochodowym, przewożąc 6 mln hrywien (982 tys. zł). W lutym wyleciał z okna kijowskiego apartamentu położonego na 17. piętrze Michaił Czeczetow, były deputowany Partii Regionów zajmujący się m.in. procesami prywatyzacyjnymi. Dwa dni wcześniej Stanisław Mielnik, inny prominentny działacz Partii Regionów, „popełnił samobójstwo", strzelając sobie w głowę. W marcu prokurator Siergiej Melniczuk wyleciał z okna na dziewiątym piętrze w Odessie. W styczniu Aleksiej Kolesnik, były przewodniczący charkowskiej regionalnej administracji został znaleziony powieszony. W lutym „powiesił się" na kilka godzin przed swoim procesem Siergiej Walter, burmistrz Melitopola.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Prezydent Stanów Zjednoczonych zarówno kieruje się doświadczeniami z lat 80., jak i chętnie słucha doradców, takich jak Peter Navarro. Marzy o powrocie swojego kraju do potęgi przemysłowej, jaką był w latach poprzedzających liberalizację handlu światowego.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Zmarł papież Franciszek. O śmierci głowy Kościoła katolickiego poinformował Watykan.
Inflacja w Japonii wzrosła w marcu o 3,6 proc. w ujęciu rok do roku. Oznacza to, że trzeci rok z rzędu wskaźnik inflacji ogólnej jest wyższy od celu Banku Japonii wynoszącego 2 proc.
Turecki bank centralny zaskoczył w czwartek rynki, podnosząc główną stopę procentową, tygodniową stopę odkupu, z 42,5 do 46 proc., kończąc tym samym cykl łagodzenia polityki pieniężnej rozpoczęty w grudniu ubiegłego roku.
Europejski Bank Centralny obniżył stopę depozytową o 25 pb., co było zgodne z prognozami analityków.
Prezydent USA Donald Trump napisał, że koniec rządów Jerome'a Powella w amerykańskim banku centralnym „nie może nadejść wystarczająco szybko".
Produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła w marcu o 2,5 proc. rok do roku – podał we wtorek GUS. Skala wzrostu rozczarowuje, spodziewano się lepszego odczytu. Jeszcze słabsze odczucia rodzą dane o produkcji budowlano-montażowej.
Wrażliwość banków na ruchy w polityce pieniężnej jest obecnie mniejsza choćby dlatego, że w portfelach mają więcej stałoprocentowych kredytów czy obligacji. Niemniej spadku wyników finansowych nie da się uniknąć.
Najcenniejszy jest tzw. klient relacyjny, którego – jak się okazuje – ciężko jest dziś zdobyć. Dla sektora bankowego stanowi to pewien problem. Dla samych konsumentów bankowa rywalizacja o ich względy jest raczej korzystna.
„Cła są dźwignią polityczną o niezamierzonych konsekwencjach” – pisze WTO w raporcie z frontu wojny celnej. Ameryka Północna odnotuje spadek eksportu o 12,6 proc., a importu o 9,6 proc. w 2025 roku.
Inflacja bazowa w Polsce nie była niższa od blisko czterech lat – podał w środę NBP. Jednocześnie z nowych danych Eurostatu wynika, że powróciliśmy na unijne podium inflacyjne.
Polska zajmuje niechlubne trzecie miejsce w zestawieniu krajów o największych barierach dla biznesu. Rodzime firmy najbardziej narzekają na koszty pracy. Jak to zmienić?
Jeszcze chwilę potrwa, zanim wskaźnik referencyjny WIBOR zniknie z rynku. Nowy indeks POLSTR ma zacząć być, co prawda, publikowany w II kw. tego roku, ale w ofercie bankowej pojawi się znacznie później.
Ryzyko recesji w USA znacząco wzrosło, głównie z powodu eskalacji napięć handlowych i wprowadzenia nowych ceł – mówi Marcin Dąbrowski, zarządzający White Berg TFI.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas