Czeska inflacja najwyższa od 5 lat

Narodowy Bank Czeski (CNB) wstrzymał się z kolejną podwyżką stóp procentowych we wrześniu. Droga korona schładza gospodarkę, ale podwyżka stóp może być konieczna.

Publikacja: 09.10.2017 14:09

Czeska inflacja najwyższa od 5 lat

Foto: Adobestock

Czeski CPI rósł w poprzednim miesiącu w najszybszym od 5 lat tempie, co zwiększa prawdopodobieństwo zmiany polityki monetarnej Narodowego Banku Czech na bardziej restrykcyjną. Przemawiać może za tym przegrzanie gospodarcze i silne wymagania płacowe pracowników, które mogłyby doprowadzić do inflacji kosztowej.

Inflacja roczna napędzana głównie cenami żywności wzrosła do 2,7 proc. we wrześniu. Rok temu wynosiła ona zaledwie 0,8 proc., a w sierpniu 2,5 proc. - podał Urząd Statystyczny Czech w poniedziałek. Odczyt potwierdził oczekiwania analityków Bloomberga, a także prognozy Banku Narodowego na ten miesiąc.

Dane zostały udostępnione zaledwie tydzień po tym, jak niewielką większością bankierzy centralni wstrzymali zacieśnianie polityki monetarnej. Bank zasygnalizował, że koszty kredytu wzrosłyby, a członkowie Rady Polityki Monetarnej Czech wciąż starają się określić optymalny moment wydania odpowiedzi na ryzyko rosnącej inflacji, pochodzącej z większego od oczekiwań wzrostu gospodarczego i braku siły roboczej.

- Kolejna podwyżka jest nieunikniona - wskazuje Patrik Rozumbersky, analityk z czeskiego oddziału UniCredit. - Byłoby zaskakującym, gdyby Narodowy Bank Czeski nie podniósł stóp w przyszłym miesiącu. Taka sytuacja mogłaby wystąpić tylko w przypadku silnie aprecjonującej korony - dodaje.

Mimo tego, że korona, która w ciągu ostatnich 6 miesięcy wzmocniła się o 2,8 proc., wciąż chłodzi gospodarkę, CNB wciąż zauważa duże pozycje spekulantów, które zwalniają trend rosnący.

Członkowie Rady Pieniężnej będą debatować nad nowymi prognozami ekonomicznymi na spotkaniu 2 listopada. Niektórzy jej członkowie podkreślali na wrześniowym spotkaniu, że optymalnym podejściem do dalszego zacieśniania polityki monetarnej będzie czekanie na ogłoszenie strategii Europejskiego Banku Centralnego odnoszącej się m.in. do zakończenia programu luzowania ilościowego. Inni wskazywali na mniejsze znaczenie tego wydarzenia, w świetle "wykupionej" korony.

Gospodarka światowa
Najgorsze od miesięcy dane o PMI z zachodniej Europy. Możliwe duże cięcie stóp
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gospodarka światowa
Czy świat zaleje tańsza amerykańska ropa?
Gospodarka światowa
Przewodniczący SEC Gary Gensler rezygnuje ze stanowiska
Gospodarka światowa
Brytyjska inflacja nie dała się jeszcze zepchnąć pod próg
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Gospodarka światowa
Czy cena uncji złota dojdzie w przyszłym roku do 3000 dolarów?
Gospodarka światowa
Nvidia: zysk wyższy od prognoz