500 mld USD na sztuczną inteligencję

Ogłoszony przez administrację Trumpa, OpenAI, Oracle i japoński SoftBank projekt Stargate ma pomóc Stanom Zjednoczonym w osiągnięciu przewagi na rynku AI.

Publikacja: 23.01.2025 06:00

Masayoshi Son, prezes SoftBanku, został szefem projektu Stargate.

Masayoshi Son, prezes SoftBanku, został szefem projektu Stargate.

Foto: Fot. Bloomberg

Prezydent USA Donald Trump, Sam Altman, prezes firmy OpenAI, Larry Ellison, szef koncernu Oracle, oraz Masayoshi Son, prezes Softbanku, wspólnie ogłosili w Białym Domu rozpoczęcie projektu Stargate, czyli gigantycznej inwestycji w infrastrukturę mającą wspierać rozwój sztucznej inteligencji w Stanach Zjednoczonych. SoftBank, Oracle oraz OpenAI wyłożą wspólnie na ten cel przez cztery lata łącznie 500 mld USD. Na początek zainwestują 100 mld USD. Ma to doprowadzić do stworzenia w USA ponad 100 tys. nowych miejsc pracy. Jedna z inwestycji realizowanych w ramach projektu Stargate – budowa wielkiego centrum przetwarzania danych w Teksasie – już się rozpoczęła.

– W ramach projektu Stargate będzie budowana fizyczna oraz wirtualna infrastruktura wspierająca następną generację sztucznej inteligencji – zadeklarował Trump.

Sojusz gigantów

– Myślę, że to najważniejszy projekt tej ery – stwierdził Sam Altman. To jego firma OpenAI stworzyła program ChatGPT, którego premiera zainicjowała boom rynkowy na spółki związane ze sztuczną inteligencją. Altman prowadził też kampanię mającą na celu skłonienie rządu USA do zaangażowania się w budowę infrastruktury dla rozwoju sztucznej inteligencji. W raporcie opublikowanym w zeszłym tygodniu przez OpenAI wskazano, że inwestycje w taką infrastrukturę pozwolą na to, by USA posiadały przewagę nad Chinami w rozwoju sztucznej inteligencji. Przytoczono w nim również szacunki mówiące, że globalne fundusze dysponują 175 mld USD, które czekają na zainwestowanie w projekty związane ze sztuczną inteligencją. „Jeśli USA nie przyciągną tych funduszów, to trafią one do projektów wspieranych przez Chiny i wzmocnią globalne wpływy Komunistycznej Partii Chin” – ostrzegał raport OpenAI.

Szefem spółki joint-venture zarządzającej projektem Stargate będzie Masayoshi Son. Softbank będzie pełnił rolę kluczowego inwestora (zarządzającego finansami tego przedsięwzięcia), ale finansowanie zapewnią też Oracle, OpenAI i firma MGX. OpenAI będzie odpowiadała za aspekty operacyjne projektu Stargate. Wsparcie technologiczne zapewnią również: Arm, Microsoft, Nvidia i Oracle.

„Wszyscy pragniemy kontynuować rozwój sztucznej inteligencji, a w szczególności ogólnej sztucznej inteligencji dla dobra ludzkości. Wierzymy, że ten nowy krok jest krytyczny na tej ścieżce i że pozwolimy ludziom kreatywnym na znalezienie sposobów na wykorzystanie sztucznej inteligencji w taki sposób, by wywyższyć ludzkość” – mówi wspólny komunikat OpenAI oraz SoftBanku.

Wsparcie polityczne

– Nie bylibyśmy w stanie tego osiągnąć bez pana zaangażowania, panie prezydencie – powiedział Altman podczas konferencji w Białym Domu. Wcześniej, w grudniowym wywiadzie dla Fox News, prezes OpenAI stwierdził, że Trump będzie „bardzo dobry” w przyciąganiu do USA inwestycji w sztuczną inteligencję.

W grudniu Masayoshi Son spotkał się z Trumpem i zadeklarował, że w ciągu czterech lat SoftBank zainwestuje 100 mld USD w projekty związane ze sztuczną inteligencją w USA . Trump wówczas namawiał Sona, by podwoił te deklarowane inwestycje. – A teraz przyszedłem z 500 mld USD – powiedział Son podczas konferencji, na której ogłoszono powstanie projektu Stargate. Prezydent Trump zareagował na to sugestią, że SoftBank wyłoży jeszcze dodatkowo „od 100 mld do 200 mld USD obiecanych w grudniu”.

Obecny amerykański prezydent wyraźnie sprzyja projektom amerykańskich gigantów technologicznych mających na celu rozwój sztucznej inteligencji. W jednym ze swoich rozporządzeń podpisanych w pierwszych dniach rządów anulował on rozporządzenie poprzedniego prezydenta Joe Bidena nakazujące agencjom rządowym monitorować i regulować czynniki ryzyka związane z rozwojem technologii sztucznej inteligencji.

Funkcjonowanie centrów przetwarzania danych obsługujących sztuczną inteligencję będzie wymagało też dużych ilości energii. Administracja Trumpa stawia więc na rozwój energetyki nuklearnej oraz na zwiększenie krajowej produkcji ropy naftowej oraz gazu ziemnego.

Gospodarka światowa
Cła Trumpa uderzyły w rynki. Będzie krach na Wall Street?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Bruksela szykuje odpowiedź na cła Trumpa. Von der Leyen: nie jest za późno na negocjacje
Gospodarka światowa
Madryt przyciąga zwyżki
Gospodarka światowa
Donald Trump ogłosił nowe cła odwetowe. "To co oni robią nam, my zrobimy im"
Gospodarka światowa
Newsmax kolejną spółką memiczną
Gospodarka światowa
Świat wstrzymał oddech przed podwyżkami ceł