Są nowe dane o produkcji budowlanej w Polsce. Jest lepiej od prognoz

Produkcja budowlano-montażowa w grudniu 2024 r. spadła o 8 proc. rok do roku – podał w czwartek GUS. Ekonomiści ankietowani przez „Rzeczpospolitą” i „Parkiet” byli nawet mniej optymistyczni, średnia ich prognoz wynosiła -11,8 proc.

Publikacja: 23.01.2025 11:31

Są nowe dane o produkcji budowlanej w Polsce. Jest lepiej od prognoz

Foto: Bloomberg

Z danych GUS wynika, że najsilniejszy spadek rok do roku odnotowano w budowie budynków, aż o 20 proc. Ponad dziewięcioprocentowy spadek zanotowały roboty budowlane specjalistyczne, zaś budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej jest niemal na poziomie sprzed roku (spadek „tylko” o 0,7 proc.).

Po odsezonowaniu skala spadku produkcji budowlano-montażowej w grudniu była większa – o 11,8 proc. rok do roku. Niemniej sama końcówka 2024 r. wygląda i tak nieźle – w grudniu produkcja wzrosła o 5,8 proc. względem listopada (po odsezonowaniu), w listopadzie zaś o 2,7 proc. względem października. Wygląda na pierwsze symptomy spodziewanego ożywienia.

„Dane z budownictwa pokazują, że ożywienie inwestycyjne związane z KPO i nowym budżetem UE nabiera tempa. Lepsze dane to głównie zasługa infrastruktury, przy wciąż pogłębiających się spadkach w mieszkaniówce. W 2025 roku beneficjenci mogą otrzymać z KPO i polityki spójności 95 mld zł względem 40 mld zł w 2024 r. To będzie ważny impuls, bo zachodnia Europa i pozostanie w stagnacji podkopując polski eksport” - komentują analitycy ING Banku Śląskiego.

Produkcja budowlano-montażowa na minusie przez cały 2024 r.

Na minusie roczna dynamika produkcji budowlanej w Polsce była w całym 2024 roku. Duży spadek w grudniu w ujęciu rok do roku to w dużej mierze efekt wysokiej bazy z końcówki 2023 r. Wówczas finalizowano wiele inwestycji z kończącej się perspektywy unijnej.

Rok 2024 r. był pod względem napływu środków unijnych słaby – z wyliczeń ekonomistów ING Banku Śląskiego wynika, że do beneficjentów trafiła równowartość około 1,1 proc. PKB, o połowę mniej niż w 2023 r. Lata 2025-2026 powinny być dla inwestycji znacznie lepsze. Po pierwsze, beneficjenci będą mieć do dyspozycji znacznie więcej środków unijnych (z KPO i nowego budżetu) – po około 3,5 proc. PKB w obu tych latach, według szacunków analityków ING BŚ. Spore plany inwestycyjne mają samorządy, spodziewane jest też ożywienie w dużych spółkach Skarbu Państwa.

Grudniowe dane GUS raczej rozczarowały

Lepszy od oczekiwań wynik produkcji budowlano-montażowej to w zasadzie jedyny pozytywny akcent zestawu danych GUS za grudzień. Gorzej od prognoz wypadły produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna. Słabsze od oczekiwań były też dane z rynku pracy o przeciętnym wynagrodzeniu i zatrudnieniu. To może sugerować, że wzrost gospodarczy w czwartym kwartale okazał się nieco słabszy od ostatnich prognoz (średnia według Bloomberga to wzrost PKB o 3 proc. Lekko wolniejszy od oczekiwań wzrost gospodarczy i niższa od prognoz dynamika płac to także sygnały mniejszej presji inflacyjnej.

Gospodarka krajowa
Kolejne rozczarowanie z polskiej gospodarki. Tym razem dotyczy sprzedaży detalicznej
Gospodarka krajowa
GUS: Sprzedaż detaliczna (ceny stałe) wzrosła o 1,9% r/r w grudniu; konsensus: +3,8%
Gospodarka krajowa
Rozczarowujące dane z polskiej gospodarki
Gospodarka krajowa
Produkcja przemysłowa rozczarowała. "Po wystrzale prawie nie został ślad"
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gospodarka krajowa
Dane GUS o płacach w firmach najsłabsze od roku. „A to niespodzianka!”
Gospodarka krajowa
Koalicyjny rząd zadłuża się w zawrotnym tempie