Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 31.03.2025 05:36 Publikacja: 23.01.2025 06:00
Foto: Bloomberg
Środowy zestaw danych z polskiej gospodarki zawiódł w każdym punkcie. Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw (czyli w firmach zatrudniających minimum dziesięć osób) w grudniu wzrosło o 9,8 proc., wyraźnie poniżej średniej prognozy ekonomistów ankietowanych przez „Parkiet” (11,2 proc.). Był to też pierwszy raz w tym roku (i raptem drugi w ciągu ostatnich 35 miesięcy), gdy roczna dynamika płac okazała się jednocyfrowa. Grudniowe zaskoczenie w dół jest tłumaczone m.in. mniejszymi bonusami świątecznymi i na Barbórkę.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
„Rzeczpospolita” wraz z pięcioma wiodącymi organizacjami przedsiębiorców i pracodawców inicjuje ambitny projekt – debatę nad reformami, które mogą odmienić zarówno funkcjonowanie państwa, jak i biznesu.
Stopa bezrobocia rejestrowanego w lutym pozostała na poziomie 5,4 proc., tj. takim samym jak rok i miesiąc wcześniej.
Stopa bezrobocia rejestrowanego w lutym pozostała na poziomie 5,4 proc., tj. takim samym jak rok i miesiąc wcześniej. Na początku marca Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej meldowało, że bezrobocie urosło do 5,5 proc.
Czy gdybyśmy raz na kilka lat mogli pójść na kilkumiesięczny, płatny urlop regeneracyjny, to przez całe życie moglibyśmy przepracować więcej? Eksperci w kolejnej edycji Panelu Ekonomistów „Parkietu” nie są zgodni co do tej zależności.
Po kiepskich danych z gospodarki w zeszłym tygodniu, nowy rozpoczął się kolejnym rozczarowaniem: sprzedaż detaliczna w lutym nieoczekiwanie spadła.
Zespół Rafała Brzoski, który pracuje nad likwidacją barier prawnych, przekazał rządowi pierwsze 111 propozycji zmian przepisów. Ponad 60 proc. z nich dostało zielone światło, 30 proc. wymaga jeszcze dalszych prac, a tylko 8 proc. nie wejdzie w życie.
Po serii kiepskich danych z gospodarki w zeszłym tygodniu, nowy zaczyna się kolejnym rozczarowaniem. Sprzedaż detaliczna w lutym spadła o 0,5 proc. rok do roku. To bardzo słaby wynik.
Najnowsze dane dotyczące preferowanego wskaźnika inflacji Rezerwy Federalnej wykazały, że ceny w lutym wzrosły bardziej niż oczekiwano, a inflacja utrzymała się powyżej docelowego poziomu 2 proc. ustalonego przez Fed.
Druga połowa marca to względna stabilność na rynkach długu, przy weryfikacji oczekiwań co do tempa luzowania polityki monetarnej.
Siła polskiej gospodarki, mierzona PKB na osobę według parytetu siły nabywczej, była w 2024 r. na poziomie 79 proc. unijnej średniej. Dogoniliśmy dwa kraje.
Wszystko zaczęło się w zeszłym tygodniu, kiedy prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell użył tego słowa 22 razy podczas przemówienia do dziennikarzy 19 marca po decyzji o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian.
Krajowe gospodarstwa domowe dzielnie finansują rządowe wydatki, ale bez zagranicy trudno będzie zrealizować tegoroczny deficyt budżetowy. Na wyczekiwaną od kilkunastu miesięcy hossę obligacji według VIG/C-Quadrat nie ma co teraz liczyć.
W pobliżu puławskich zakładów powstanie rafineria produkująca pierwiastki ziem rzadkich. Azoty zapewnią jej m.in. infrastrukturę, dostęp do odczynników, mediów oraz teren pod budowę.
Członek RPP Ireneusz Dąbrowski uważa, że obniżka stóp w tym roku jest tak samo prawdopodobna, jak ich pozostawienie bez zmian.
Optymistyczne prognozy gospodarcze to mocna karta, którą gra polska giełda. Niższe stopy nie powinny osłabić banków, za to wzmocnią szereg innych spółek – twierdzą zarządzający funduszami.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas