EUR/PLN najniżej od 2019

Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie wybicia na PLN przy relatywnie neutralnym zachowaniu eurodolara. Polski złoty kwotowany jest następująco: 4,2215 PLN za euro, 4,0573 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,4739 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9952 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,842% w przypadku obligacji 10-letnich.

Publikacja: 23.01.2025 09:49

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Foto: tv.rp.pl

Ostatnie godziny handlu przyniosły spore wydarzenia na rynku PLN – po ok. 4-miesięcznej konsolidacji nad 4,25 PLN, para EUR/PLN przebiła wsparcie i spadła do okolic 4,22 PLN, co jest najniższym poziomem od końca 2019. Napływy do złotego korelują z lepszym zachowaniem WIG20 wobec indeksów bazowych, co sugeruje lekką poprawę nastrojów wokół polskich aktywów od początku roku. Samo umocnienie PLN tłumaczone jest m.in. podtrzymaniem restrykcyjnej polityki monetarnej w wykonaniu RPP, tendencją na C/A czy napływami inwestycji zagranicznych.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy dane dot. sprzedaży detalicznej za grudzień, gdzie rynek spodziewa się dynamiki 4,4% r/r. Ponadto otrzymamy cykliczne dane z rynku pracy (wnioski) USA.

Z rynkowego punktu widzenia EUR/PLN wygenerował sygnał umocnienia dla całego koszyka BOSSA PLN. W przypadku podtrzymania tendencji kolejne wsparcie to rejony 4,13 PLN. Warto jednak pamiętać iż zwyczajowo obserwujemy wpierw ruchy powrotne.

Konrad Ryczko

Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
Sytuacja na rynkach 23 stycznia - dolar próbuje odbijać
Waluty
Złoty najmocniejszy do euro od 5 lat
Waluty
Złoty znów się rozpędza. Euro coraz bliżej poziomu 4,20
Waluty
Słońce zaświeciło nad Warszawą
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Waluty
Złoty na fali. Euro najniżej od pięciu lat
Waluty
Sytuacja na rynkach 22 stycznia - cła jako element przetargowy