Produkcja przemysłowa rozczarowała. "Po wystrzale prawie nie został ślad"

Produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła w grudniu o 0,2 proc. rok do roku – podał w środę GUS. To dane gorsze od średniej oczekiwań ekonomistów w ankiecie „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”. Ta sugerowała wzrost o 1,4 proc. r./r.

Publikacja: 22.01.2025 10:54

Produkcja przemysłowa rozczarowała. "Po wystrzale prawie nie został ślad"

Foto: Bartek Sadowski/Bloomberg

Dane GUS wskazały, że z 34 działów przemysłu, produkcja urosła w ujęciu rocznym w 20, najsilniej w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (o niespełna 17 proc.). Spadek odnotowano zaś w 14 działach, w tym najmocniejszy, o prawie 15 proc., w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, produkcja sprzedana przemysłu spadła o 0,6 proc. rok do roku i 1,1 proc. miesiąc do miesiąca.

Czytaj więcej

W przemyśle gorzej, ale optymistycznie

W całym 2024 r. produkcja sprzedana przemysłu była o 0,3 proc. wyższa niż w 2023 roku. Bolączką pozostaje oczywiście słaby popyt z UE, szczególnie z Niemiec. Również odczyt PMI za grudzień (48,2 pkt) był dla polskiego przemysłu słodko-gorzki. Z jednej strony był najniższy od sierpnia, a dane S&P Global wskazywały na dalszy spadek zamówień i produkcji. Z drugiej, wzrost zatrudnienia i najmocniejszy od ponad siedmiu lat spadek zapasów mogą sugerować, że firmy szykują się do zwiększania produkcji.

Produkcja przemysłowa rozczarowała przez układ dni wolnych?

„Po październikowym wystrzale produkcji przemysłowej nie został już prawie żaden ślad. Produkcja rozczarowała w grudniu i jej poziom jest już tylko minimalnie powyżej wrześniowego” – komentują ekonomiści Pekao. Zauważają, że odnotowano wyraźne pogorszenie nastrojów, w grudniu rozkład świąt bardzo sprzyjał długim urlopom, a Europa Zachodnia pozostaje w stagnacji.

Na „specyficzny” układ kalendarza w grudniu oraz stagnację w Eurolandzie zwracają też uwagę ekonomiści ING Banku Śląskiego. „Ożywienie przemysłu widoczne na początku czwartego kwartału zatrzymało się” - piszą na X. Przypomnijmy, że produkcja przemysłowa mocno zaskoczyła w październiku, gdy urosła aż o 4,6 proc. rok do roku. Potem jednak w listopadzie spadła o 1,3 proc., w grudniu odnotowano tylko niewielki wzrost (a po odsezonowaniu wręcz spadek).

Deflacja w przemyśle trwa

Ze środowych danych GUS wynika też, że w grudniu cały czas trwała w Polsce deflacja cen producentów. Odnotowano spadek cen rok do roku o 2,6 proc. (wobec średniej prognoz dla „Parkietu” i „Rzeczpospolitej” na poziomie -2,4 proc.).

Skala deflacji producenckiej jest coraz mniejsza, odczyt -2,6 proc. jest najwyższy od ponad roku (od września 2023 r.). Ostatni raz inflacja producencka była na plusie w czerwcu 2023 r.

Pierwszy raz od września, w grudniu ceny producentów spadły też w ujęciu miesiąc do miesiąca (o 0,2 proc.). W październiku urosły o 0,5 proc. względem września, w listopadzie o 0,3 proc.

Gospodarka krajowa
Dane GUS o płacach w firmach najsłabsze od roku. „A to niespodzianka!”
Gospodarka krajowa
Koalicyjny rząd zadłuża się w zawrotnym tempie
Gospodarka krajowa
Prezydentura Donalda Trumpa minimalnie zagraża Polsce
Gospodarka krajowa
Prezes NBP Adam Glapiński: Nie widać przestrzeni do obniżki stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gospodarka krajowa
Spadek inflacji bazowej nie przekonał RPP
Gospodarka krajowa
Stopy procentowe bez zmian. RPP nie zaskoczyła