Spółka PAK CCGT realizuje inwestycję w blok gazowy CCGT klasy 600 MWe wraz z infrastrukturą towarzyszącą, dla którego w aukcji rynku mocy na rok dostaw 2026 uzyskała 17-letni kontrakt z obowiązkiem mocowym na poziomie 493 MW po cenie 400,39 zł/kW/rok. Generalnym wykonawcą inwestycji jest konsorcjum Siemens Energy Global GmbH Co KG, Siemens Energy oraz Mytilineos.
Z kolei spółka PGE PAK Energia Jądrowa została powołana w 2023 roku przez PGE i ZE PAK w celu prowadzenia działań przygotowawczych pod kątem możliwości realizacji budowy elektrowni jądrowej w regionie konińskim o łącznej mocy 2,8 GW. Każdy z właścicieli ma po 50 proc. akcji w tym podmiocie. Odkupienie od ZE PAK 50 proc. ich akcji uczyni z PGE jedynego właściciela projektu jądrowego.
Czytaj więcej
Generalny dyrektor ochrony środowiska podtrzymał główną decyzję środowiskową dotyczącą budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu.
Założenia sprzedaży atomowej spółki
PGE jest zainteresowana nabyciem od spółki ZE PAK 100 proc. udziałów spółki PAK CCGT Sp. z o.o., realizującej projekt gazowy na terenie Elektrowni Adamów, oraz 50 proc. akcji w spółce PGE PAK Energia Jądrowa, odpowiedzialnej za projekt jądrowy. W tym celu PGE i ZE PAK podpisały porozumienie w zakresie ustalenia warunków zakupu projektu gazowego i jądrowego.
Założycielami i obecnymi udziałowcami w modelu po 50 proc. spółki PGE PAK Energia Jądrowa przygotowującej projekt budowy elektrowni jądrowej w regionie konińskim są PGE Polska Grupa Energetyczna oraz ZE PAK. PGE PAK Energia Jądrowa posiada Decyzję Zasadniczą dla budowy elektrowni jądrowej wydaną przez Ministra Klimatu i Środowiska w listopadzie 2023 r. Partnerem technologicznym dla tej lokalizacji miałaby być koreańska KHNP.