Zbliża się bitwa o częstotliwości 5G w Polsce. Administracja liczy na Ukrainę

Operatorzy komórkowi przygotowują wstępne oferty na ważne częstotliwości radiowe. Problemem są zakłócenia ze strony Ukrainy. Urząd Komunikacji Elektronicznej zapewnia, że już w pierwszym kwartale br. zostaną one mocno ograniczone.

Publikacja: 23.01.2025 13:07

Zbliża się bitwa o częstotliwości 5G w Polsce. Administracja liczy na Ukrainę

Foto: Adobestock

27 stycznia przypada ostateczny termin składania wstępnych ofert w aukcji częstotliwości 5G na bloki pasma z zakresu 700 i 800 MHz. Ich wartość zależy od przydatności, a tę ograniczają zakłócenia z ukraińskiej strony. Urząd Komunikacji Elektronicznej przedstawił dziś stan i plan prac nad ich zmniejszeniem. 

UKE: Ukraina zmieni ustawienia nadajników telewizyjnych. Plan ma dwie fazy

Jak podał UKE na blogu, uszczegóławiając przekazane wcześniej informacje resortu cyfryzacji, pierwszy etap prac nad przestrajaniem nadajników telewizyjnych Ukrainy trwa i ma się zakończyć w pierwszym kwartale br.

- Przestrojenia mają się odbywać w dwóch fazach. Pierwsza, nazwana roboczo przez Ukrainę „Temporary Solution”, obejmuje przestrojenie kilku stacji przy granicy z Polską, odpowiedzialnych za największe zakłócenia. Dzięki temu niekorzystny wpływ na pasmo 700 MHz w tym rejonie spadnie nawet o 60 proc. To m.in. stacje w lokalizacjach Podbuż, Horochów, Brody, Kowel i Lubieszów – podał Grzegorz Lewandowski, naczelnik departamentu częstotliwości na blogu UKE.

- Te działania już trwają i strona ukraińska zobowiązała się do wprowadzenia zmian w stacjach pracujących w paśmie 700 MHz jeszcze w pierwszym kwartale 2025 r. – dodał Grzegorz Lewandowski.

- Stanie się to zatem prawdopodobnie jeszcze przed oddaniem operatorom pasma 700 MHz w komercyjne użytkowanie, co ma się wydarzyć – według wstępnych założeń - w czerwcu bieżącego roku – podtrzymał.

Które bloki pasma 700 MHz będą zakłócane najdłużej?  

UKE rozdysponowuje w aukcji 6 bloków pasma 700 MHz. Z wpisu naczelnika wynika, że najsilniej zakłócane może być pasmo w bloku D i E: w blisko 20 proc. powierzchni kraju.

Pierwszy etap prac po stronie ukraińskiej zniwelować ma zakłócenia bloku D do zera, a bloku E do 5 proc.

W przypadku bloku F poprawa ma być widoczna dopiero po realizacji drugiego etapu prac, nazwanego „Zakarpattia Region”, planowanego najwcześniej na przełom 2025 i 2026 r.

Wg UKE, zakłócenia dotyczą tylko obszaru przygranicznego i tylko przy granicy z Ukrainą. Jak podano, strona białoruska dokonała już wcześniej koniecznych zmian, a Rosja „ani w przeszłości, ani obecnie nie deklaruje uruchamiania nadajników TV w tym paśmie w Obwodzie Królewieckim”.

Eliminacja zakłóceń bloków pasma 700 MHz – Plan UKE:  

• Blok A – z 10,84 proc. do 0,56 proc. (po pierwszym etapie),

• Blok B – z 9,44 proc. do 0,03 proc. (po pierwszym etapie),

• Blok C – z 10,84 proc. do 0,25 proc. (po pierwszym etapie),

• Blok D – z 19,74 proc. do 0 proc. (po pierwszym etapie),

• Blok E – z 19,82 proc. do 5,03 proc. (po pierwszym etapie) i do 0,12 proc. (po obu etapach),

• Blok F – z 8,33 proc. do 1,36 proc. (po drugim etapie).

Będzie starcie o blok 800 MHz, czy nie? 

Ponadto aukcja obejmuje jeden blok pasma 800 MHz.  Zainteresowanie nim zadeklarowała w nieoficjalnych rozmowach grupa Cyfrowy Polsat, której spółka zależna – Sferia – posiadała rezerwację pasma w minionych latach. 

Ten sygnał ze strony Cyfrowego Polsatu został przyjęty z rezerwą przez niektórych graczy rynkowych, ale nie pominięty – wynika z naszych informacji.  

Po konsultacjach dokumentacji aukcyjnej, UKE obniżył istotnie i zrównał minimalne ceny za oferowane bloki do 356 mln zł za każdy.

Grupa kapitałowa mogąca się wykazać inwestycjami w infrastrukturę telekomunikacyjną i posiadająca już częstotliwości dla mobilnego internetu w Polsce , może starać się o maksymalnie dwa bloki.    

Technologie
Koniec boomu na firmy IT
Technologie
Rabaty za mało widoczne
Technologie
Asbis pokazał wyniki. Akcje drożeją
Technologie
Reklamy telekomów pod lupą UOKiK. Urząd grozi gigantycznymi karami
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Technologie
Scanway w 2025 r. chce zadebiutować na głównym parkiecie
Technologie
Powstają nowe komórkowe sieci do zadań specjalnych