Rosja: giełda i rubel tracą po sankcjach. Kreml utworzy dwa raje podatkowe, jeden blisko Polski

Od rana w Rosji dalej szybko traci na wartości rubel i wiele spółek. Kreml ma plan ratunkowy. Utworzy dwa raje podatkowe. Jeden przy granicy z Polską.

Publikacja: 10.04.2018 11:53

Rosja: giełda i rubel tracą po sankcjach. Kreml utworzy dwa raje podatkowe, jeden blisko Polski

Foto: Bloomberg

Po załamaniu finansowych rynków Rosji w poniedziałek, także początek wtorku nie zapowiada się dobrze. Spadek wartości rubla do dolara osiągnął poziom sprzed dwóch lat. Inwestorzy gwałtownie pozbywają się aktywów rublowych. Giełdowy kurs dolara wynosił rano z rozliczeniem „jutro" 63,55 rubla, a euro - 78,43 rubla. Wczoraj było to maksymalnie 60 rubli za dolara i 73 ruble za euro. Na dziś zaplanowany jest nabór wniosków na pięcioletnie papiery Sbierbanku na kwotę 40 mld rubli (dziś to 660 mln dol.) oprocentowanych 6,95-7,1 proc. rocznie, ale jak przyznają analitycy, moment jest wyjątkowo niesprzyjający. Od rana Sbierbank traci na moskiewskiej giełdzie na wartości blisko 5 proc.. Pozostałe akcje największych spółek są na zielono. Najwięcej odrabia Łukoil, akcje urosły o blisko 5 proc..

„Nie wykluczamy, że emiter zechce przenieść emisję na bardziej sprzyjający termin" - przyznała Olga Sterina z banku prywatnego Uralsib. Wczoraj wartość akcji Sbierbanku na moskiewskim parkiecie zmniejszyła się o 17 proc. na koniec dnia.

Spadek wartości kontynują papiery spółek Olega Deripaski. W Londynie GDR grupy En+ od rana potaniały o 17 proc. (wczoraj przecena wyniosła 42 proc. na koniec dnia). Traci też alumnowy Rusal - na moskiewskiej giełdzie akcje potaniały o 7,9 proc..

Pod wpływem sytuacji Kreml odgrzał pomysł z poprzedniego kryzysu gospodarczego (2008/2009 r) i planuje utworzyć dwa raje podatkowe dla poszkodowanych firm. Jeden, jak dowiedziała się gazeta Wiedomosti, miałby znajdować się na wyspie Oktiabrskaja (Październikowa) w Kaliningradzie (obwód graniczy w polskim regionem Warmia i Mazury i Powiśle). Drugi raj powstałby na wyspie Russkiej na Dalekim Wschodzie.

Agencja Bloomberg podniosła wysokość strat obłożonych sankcjami rosyjskich bogaczy i ich firm do 16 mld dol..Najwięcej miał stracić główny akcjonariusz Norylskiego Niklu Wołodimir Potanin - 2,25 mld dol. Tutaj zadziałał rykoszet. Potanin i Norylski Nikiel nie są na czarnej liście USA, ale jest na niej inny udziałowiec Oleg Deripaska. Jego straty agencja oceniała na 2 mld dol.

Prezes Banku Rosji Elwira Nabijullina wydała oświadczenie podczas odbywającego się dziś w Moskwie Forum Giełdowego, w związku z sytuacją na rynkach finansowych. Przekonuje, że nie ma ryzyka finansowej destabilizacji. „Mamy dużo instrumentów, by przeciwdziałać, w sytuacji kiedy pojawią się ryzyka związane ze stabilnością na rynkach finansowych. W naszej ocenie obecnie takich zagrożeń nie ma; nie ma więc powodu do wprowadzania systemowych działań. Obserwujemy sytuację i w miarę jej rozwoju i pojawienia się takiej konieczności, możliwe będą korekty. (…) Oczywiście spadek wartości rubla ma wpływ na inflację, ale jest to tylko jeden z czynników inflacyjnych. A my mamy instrument stóp procentowych, który pozwala na niwelowanie takiego wpływu” - mówiła Nabijullina cytowana przez agencję Nowosti.

Przypomniała, że obecnie inflacja w Rosji jest na najniższym w historii poziomie 2,4 proc.. „Stopniowo będziemy zbliżać się do 4 proc.. W niskiej inflacji widzimy jeden z instrumentów wsparcia makro ekonomicznej stabilizacji, w tym w warunkach różnych zmian zewnętrznych”.

Gospodarka światowa
Najgorsze od miesięcy dane o PMI z zachodniej Europy. Możliwe duże cięcie stóp
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gospodarka światowa
Czy świat zaleje tańsza amerykańska ropa?
Gospodarka światowa
Przewodniczący SEC Gary Gensler rezygnuje ze stanowiska
Gospodarka światowa
Czy cena uncji złota dojdzie w przyszłym roku do 3000 dolarów?
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Gospodarka światowa
Brytyjska inflacja nie dała się jeszcze zepchnąć pod próg
Gospodarka światowa
Nvidia: zysk wyższy od prognoz