Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 25.01.2020 17:31 Publikacja: 25.01.2020 17:31
Brytyjski premier Boris Johnson (ze swoją partnerką Carrie Symonds) ma ostatnio dobrą passę. I może się cieszyć z brexitu. Fot.
Foto: Bloomberg, Chris Ratcliffe
Wkroczyliśmy w ostatni tydzień przed wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej (zaplanowanym na 31 stycznia) i możemy powiedzieć, że apokaliptyczne scenariusze dotyczące brexitu jeszcze się nie sprawdziły. Owszem, brytyjska gospodarka przechodzi spowolnienie i może się okazać, że czwarty kwartał zakończyła spadkiem PKB. Wiele prognoz mówi jednak, że w 2020 r. będzie się rozwijała w podobnym lub nawet nieco wyższym tempie niż gospodarki innych państw Europy Zachodniej. Na przykład Komisja Europejska spodziewa się, że brytyjski wzrost gospodarczy przyspieszy z 1,3 proc. w 2019 r. do 1,4 proc. w 2020 r. Będzie więc w tym roku szybszy niż w Niemczech (1 proc.), we Francji (1,3 proc.) i w Holandii (1,3 proc.). Nie spełniły się też scenariusze mówiące o załamaniu kursu funta. Jest on wciąż słabszy niż przed brexitowym referendum z czerwca 2016 r., ale wobec euro wrócił do poziomu z wiosny 2017 r. Londyński indeks giełdowy FTSE 100 radzi sobie słabiej niż inne indeksy z Europy Zachodniej, ale przez ostatnie 12 miesięcy i tak zyskał ponad 10 proc. Oznak paniki na rynkach nie ma. I trudno się temu dziwić, bo przecież uniknięto scenariusza chaotycznego, bezumownego brexitu. Od 31 stycznia do końca roku będzie obowiązywał okres przejściowy, w trakcie którego niemal nic się nie zmieni w regulacjach, nie będzie żadnych ceł i barier handlowych pomiędzy Wielką Brytanią a UE, zostanie zachowany swobodny przepływ osób i kapitału. Wciąż będziemy mogli jeździć do Wielkiej Brytanii tylko z dowodem osobistym. To nie oznacza jednak, że problemy całkowicie zniknęły. Teraz kluczową sprawą będzie wynegocjowanie umowy handlowej pomiędzy Wielką Brytanią a UE. Rząd Borisa Johnsona chce, by powstała ona do końca roku. Oficjele z Brukseli odpowiadają, że to nierealne, gdyż prace nad innymi dużymi umowami handlowymi zajmowały im wiele lat. W tej grze Brytyjczycy mają ważny atut. Mogą straszyć UE, że od stycznia 2021 r. relacje handlowe z Unią będą oparte jedynie na ogólnych zasadach Światowej Organizacji Handlu. To byłaby „nieco łagodniejsza wersja twardego brexitu". Ale rząd Johnsona zapewnia, że zależy mu na wynegocjowaniu dobrej umowy handlowej. – Obie strony uznają, że ten harmonogram jest napięty i że bardzo dużo trzeba zrobić. Ale da się to zrobić – zapewnia Sajid Javiv, brytyjski kanclerz skarbu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Inflacja w Japonii wzrosła w marcu o 3,6 proc. w ujęciu rok do roku. Oznacza to, że trzeci rok z rzędu wskaźnik inflacji ogólnej jest wyższy od celu Banku Japonii wynoszącego 2 proc.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Turecki bank centralny zaskoczył w czwartek rynki, podnosząc główną stopę procentową, tygodniową stopę odkupu, z 42,5 do 46 proc., kończąc tym samym cykl łagodzenia polityki pieniężnej rozpoczęty w grudniu ubiegłego roku.
Europejski Bank Centralny obniżył stopę depozytową o 25 pb., co było zgodne z prognozami analityków.
Prezydent USA Donald Trump napisał, że koniec rządów Jerome'a Powella w amerykańskim banku centralnym „nie może nadejść wystarczająco szybko".
Gospodarka Chin powiększyła się w pierwszym kwartale o 5,4 proc., czyli o tyle samo, co w ostatnim kwartale 2024 r. Średnio spodziewano się jej wzrostu o 5,1 proc. Ekonomiści spodziewają się gorszych danych za drugi kwartał.
Ryzyko recesji w USA znacząco wzrosło, głównie z powodu eskalacji napięć handlowych i wprowadzenia nowych ceł – mówi Marcin Dąbrowski, zarządzający White Berg TFI.
Nowa umowa z firmami z USA poprawi pozycję PEJ przy realizacji projektu budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Ten realizujemy dalej z naszymi partnerami – mówi Wojciech Wrochna wiceminister przemysłu, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej
Prezydent USA Donald Trump napisał, że koniec rządów Jerome'a Powella w amerykańskim banku centralnym „nie może nadejść wystarczająco szybko".
„Cła są dźwignią polityczną o niezamierzonych konsekwencjach” – pisze WTO w raporcie z frontu wojny celnej. Ameryka Północna odnotuje spadek eksportu o 12,6 proc., a importu o 9,6 proc. w 2025 roku.
Inflacja bazowa w Polsce nie była niższa od blisko czterech lat – podał w środę NBP. Jednocześnie z nowych danych Eurostatu wynika, że powróciliśmy na unijne podium inflacyjne.
Polska zajmuje niechlubne trzecie miejsce w zestawieniu krajów o największych barierach dla biznesu. Rodzime firmy najbardziej narzekają na koszty pracy. Jak to zmienić?
Administracja prezydenta Donalda Trumpa ma negocjować z ponad 70 państwami, by ograniczyły relacje gospodarcze z Chinami - informuje „The Wall Street Journal”. Trump chce w ten sposób uciąć import chińskich produktów za pośrednictwem innych rynków.
Susza spowodowała, że Ren obniżył się do krytycznego poziomu 78 cm w Kaub – najniższego od 2023 r. Poniżej tego poziomu transport staje się poważnie ograniczony. Koszty wzrosły, a ceny frachtu oleju napędowego osiągnęły najwyższy poziom od 2022 r.
Gospodarka Chin powiększyła się w pierwszym kwartale o 5,4 proc., czyli o tyle samo, co w ostatnim kwartale 2024 r. Średnio spodziewano się jej wzrostu o 5,1 proc. Ekonomiści spodziewają się gorszych danych za drugi kwartał.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas