Specjaliści jeszcze niedawno spodziewali się, że bardziej prawdopodobnym scenariuszem jest obniżenie głównej stopy. Musieli jednak zrewidować prognozy w związku z taniejącą koroną duńską. Obecnie waluta jest tak słaba, że bank centralny musiał uciekać się w celu jej wsparcia do największych interwencji monetarnych od 2015 r . Specjaliści z Danske Banku, największego pożyczkodawcy w kraju, uważają, że głównym powodem słabości waluty jest fakt, że stopy w Danii są zbyt niskie, aby zadowolić inwestorów.
Ekonomiści spodziewają się, że Dania podniesie stopy, w celu obrony kursu krajowej waluty. Duński bank centralny obniżył we wrześniu 2019 r. główną stopę procentową do minus 0,75 proc. Taką samą stopę posiada również Szwajcaria. Oba kraje posiadają obecnie najniższe oprocentowanie na świecie.
Danske Bank spodziewa się, że duński bank centralny podniesie w I półroczu 2020 r. stopę o 0,1 pkt proc. Tego samego zdania jest Handelsbanken i Jyske Bank. Z kolei Jan Stoerup Nielsen, starszy analityk w Nordea Banku, twierdzi, że wzrosło prawdopodobieństwo podwyżki.
Według Lasa Olsena, głównego ekonomisty Danske Banku, prognozowanie zmian wysokości stóp procentowych w Danii stało się w ostatnim czasie trudniejsze. – Bank centralny nie udzielił wielu wskazówek na temat tego, jak myśli, więc podwyżka może być w każdej chwili w ciągu najbliższych miesięcy – tłumaczy Olsen.