Rekordowa redukcja wydobycia ropy

Dwadzieścia trzy kraje produkujące ropę podpisały porozumienie o zmniejszeniu wydobycia o 9,7 mln baryłek na dobę. Redukcja będzie jednak rekordowa - 19 mln baryłek na dobę, bo mniej mają też wydobywać producenci spoza porozumienia - m.in. USA, Kanada i Norwegia.

Publikacja: 13.04.2020 08:07

Rekordowa redukcja wydobycia ropy

Foto: AFP

Porozumienie końcowe OPEC+ podpisały 23 państwa w tym Meksyk, którego opór trzy dni temu, nie pozwolił zamknąć negocjacji. Tym razem wszyscy zgodzi się na redukcję o 9,7 mln baryłek/doba od 1 maja przez dwa miesiące. W lipcu-grudniu 2020 r wydobycie ma być mniejsze o 8 mln baryłek na dobę, a od stycznia 2021 do kwietnia 2022 r o 6 mln bd.

Zobowiązania Meksyku - 400 tys baryłek na dobę w większości (300 tys  baryłek) wzięły na siebie USA.

Jeżeli chodzi o szczegółowe kwoty, to wiadomo, że Rosja i Arabia Saudyjska zmniejszą wydobycie o po 2,5 mln bd od poziomu 11 mln baryłek. Pozostali o 23 proc. od poziomu z października 2018 r. Według informacji ministra ropy Iranu Arabia Saudyjska, Kuwejt i ZEA zobowiązały się dobrowolnie, dodatkowo zmniejszyć pompowanie jeszcze o 2 mln baryłek na dobę. Tym samym łącznie z zobowiązaniami krajów spoza OPEC+ zadeklarowanymi na telekonferencji G20 redukcja podaży na rynku ropy wyniesie od maja 19 mln baryłek na dobę.

Donald Trump pogratulował Władimirowi Putinowi i królowi Arabii Saudyjskiej osiągnięcia porozumienia. Jak napisał na Twitterze, dzięki temu USA ma „zachować setki tysięcy miejsc pracy w sektorze naftowym".

Kulisy rozmów przybliżył Aleksandr Nowak rosyjski minister energetyki.

- Rozważaliśmy dwa warianty rozwoju sytuacji. Jeden - to nie robić żadnych wysiłków koordynacyjnych między naszymi krajami, a rynek by się zbilansował drogą spadku cen i spadku popytu. Ale to by był szokowy spadek ceny ropy i katastrofa dla naftowego sektora w wielu krajach. W ciągu półtora miesiące magazyny ropy zostałyby zapełnione przez nadpodaż na rynku na poziomie 15-20 mln baryłek/doba - cytuje agencja TASS.

Nowak dodał, że porozumienie jest długoletnie, podpisane na dwa lata, czym różni się od poprzedniego OPEC+, które trzeba było przedłużać co pół roku. „Ten długoletni charakter świadczy, że jesteśmy zdeterminowani, by ustabilizować sytuację na rynku".

Kolejne wideo posiedzenie OPEC+ zostało zaplanowane na 10 czerwca.

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata