Biliony na walkę z kryzysem. Kto strzela z bazooki, kto z pistoletu na wodę?

Jak wynika z danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego, rządy na całym świecie przeznaczyły już łącznie 8 bln USD na walkę z ekonomicznymi skutkami pandemii. To jednak nie wystarczy, bowiem gospodarki rozwijające się nie dysponują takim arsenałem finansowym jak kraje rozwinięte.

Publikacja: 23.04.2020 14:34

Biliony na walkę z kryzysem. Kto strzela z bazooki, kto z pistoletu na wodę?

Foto: AFP

USA, największa gospodarka na świecie, przeznaczy łącznie 2,3 bln USD na ochronę gospodarki przed skutkami koronawirusa. Zarówno Niemcy jak i Włochy przeznaczą kwotę odpowiadającą za ponad 30 proc. PKB kraju na bezpośrednie wydatki, gwarancje bankowe oraz udzielenie pożyczek.

Za znaczną część z 8 bln USD, które rządy z całego świata przeznaczą na walkę z pandemią, odpowiadają gwarancje bankowe. Przykładowo Francja i Hiszpania przeznaczyły odpowiednio 300 mld USD i 100 mld USD na udzielenie gwarancji – wynika z danych MFW.

Problem występuje jednak w biednych krajach, które bez wsparcie zewnętrznego mogą nie dać sobie rady ze skutkami pandemii. Analitycy z MFW są najbardziej zaniepokojeni o gospodarki z Afryki i Ameryki Łacińskiej, gdzie niektóre kraje nie przeznaczyły nawet kilku miliardów dolarów na pomoc przedsiębiorcom i obywatelom.

Republika Południowej Afryki, jedyny członek kontynentu w grupie G-20, przeznaczy na pakiet fiskalny 26 mld USD, jednak wiele krajów z tego regionu nie dysponuje takimi środkami.

– Rządy na całym świecie stosują środki wsparcia fiskalnego, ale nie wszystkie pakiety stymulacyjne są takie same – powiedział Chua Hak Bin, starszy ekonomista w Maybank. Dodaje on, że podczas gdy „bazooki" fiskalne są normą w bardziej rozwiniętych gospodarkach, rządy krajów wschodzących nie dysponują tego rodzaju amunicją. – Ich pakiety fiskalne to bardziej pistolety na wodę niż bazooki – dodał.

Niedawno Kristalina Georgieva, dyrektor zarządzająca MFW, powiedziała w wywiadzie dla CNBC, że jak dotąd ponad 100 krajów poprosiło instytucję o pomoc finansową, co stanowi ponad połowę wszystkich krajów na świecie. Fundusz już wcześniej zadeklarował, że jest gotowy, by zmobilizować swoje możliwości pożyczkowe warte 1 bln USD, by pomóc narodom zmagającym się ze skutkami pandemii.

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata