Fed ma apetyt na śmieciowe obligacje

Amerykańska Rezerwa Federalna przygotowuje się do rozpoczęcia pierwszego w historii skupu obligacji korporacyjnych. Instytucja będzie kupowała nawet dług spółek o śmieciowym ratingu.

Publikacja: 05.05.2020 12:19

Fed ma apetyt na śmieciowe obligacje

Foto: AFP

Przypomnijmy, że 23 marca Fed ogłosił, że podejmie niezbędne kroki do uratowania gospodarki zmagającej się ze skutkami pandemii koronawirusa. Plan zakładał utworzenie specjalnego podmiotu do kupowania obligacji korporacyjnych i funduszy ETF. Jednak ustawa o Rezerwie Federalnej zabrania instytucji kupowania aktywów korporacyjnych. W celu obejścia tego problemu Fed założył spółkę celową zarządzaną przez BlackRock do dokonywania zakupów. Takiego ruchu Fed nie wykonał nawet podczas ostatniego kryzysu finansowego z 2008 r.

Zapowiedziany pod koniec marca bezprecedensowy krok uspokoił inwestorów, mimo że jak dotąd bank centralny nie kupił ani jednej obligacji korporacyjnej. 23 marca S&P 500 osiągnął kilkuletnie dno, a zapowiedź Fedu spowodowała, że od tego czasu notowania indeksu wzrosły już o 27 proc.

Jednak skup ma rozpocząć się już wkrótce. Oddział Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku przygotowuje się obecnie do rozpoczęcia zakupów. Na początku maja instytucja ma zacząć nabywać ETF-y obligacji korporacyjnych, a skup długu spółek ma rozpocząć się wkrótce potem.

Instytucja chce tym samym zapewnić firmom niezbędne środki na przetrwanie pandemii. - Dostępność kredytów zmniejszyła się dla korporacji i innych emitentów długu, a jednocześnie zakłócenia działalności gospodarczej zwiększyły potrzebę uzyskania finansowania przez te firmy - argumentuje Fed.

Bank centralny pierwotnie założył, że będzie skupował dług firm, których rating kredytowy wynosi co najmniej BBB. Jednak później zdecydowano, że na celowniku Fed'u znajdą się również obligacje korporacyjne o ratingu śmieciowym, których w ostatnim czasie przybyło.

Według Fitch Ratings w I kwartale obligacje korporacyjne o wartości 101 mld USD zostały obniżone do śmieciowego ratingu. Wśród największych firm w tej grupie znajduje się Ford i Kraft Heinz.

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata