Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 09.06.2020 14:09 Publikacja: 09.06.2020 14:09
Jak dotąd walka z antypekińskimi ruchami protestu spoczywała w Hongkongu na tamtejszej policji. Ustawa przyjęta niedawno przez chiński parlament przewiduje jednak, że w zwalczanie „działalności wywrotowej” w tej metropolii mogą się otwarcie zaangażować organy bezpieczeństwa ChRL.
Foto: AFP
Mówienie o zimnej wojnie pomiędzy USA a Chinami jest już nieco spóźnione. W ostatnich latach już mieliśmy bowiem do czynienia ze wzrostem napięcia i rywalizacji pomiędzy tymi supermocarstwami. Wojna handlowa i próby blokowania przez Amerykanów udziału chińskich firm w budowie infrastruktury 5G w wielu krajach były najbardziej widocznymi przejawami sporu o to, kto będzie najważniejszą potęgą w XXI wieku. Pandemia koronawirusa i towarzyszące jej załamanie gospodarcze tylko ten konflikt podsyciły. Chiny, widząc kryzys w USA, poczuły się pewniej i przyjęły ustawę pozwalającą ich bezpiece na prowadzenie operacji w Hongkongu oraz zabraniającą „działalności wywrotowej" w tej metropolii. Ustawa ta podważa umowę na podstawie, której Wielka Brytania przekazała w 1997 r. Hongkong ChRL. (Gwarantującą, że Hongkong będzie do 2047 r. cieszył się bardzo dużą autonomią.) USA jak dotąd jeszcze nie wprowadziły sankcji za to naruszenie autonomii, ale są one bardzo prawdopodobne. Przecież w grudniu 2019 r. Kongres przyjął, przy zaledwie jednym głosie sprzeciwu, ustawę przewidującą, że Hongkong zostanie pozbawiony przywilejów handlowych, finansowych i wizowych w relacjach z USA, jeżeli jego autonomia będzie naruszana, a prawa człowieka łamane.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Inflacja w Japonii wzrosła w marcu o 3,6 proc. w ujęciu rok do roku. Oznacza to, że trzeci rok z rzędu wskaźnik inflacji ogólnej jest wyższy od celu Banku Japonii wynoszącego 2 proc.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Turecki bank centralny zaskoczył w czwartek rynki, podnosząc główną stopę procentową, tygodniową stopę odkupu, z 42,5 do 46 proc., kończąc tym samym cykl łagodzenia polityki pieniężnej rozpoczęty w grudniu ubiegłego roku.
Europejski Bank Centralny obniżył stopę depozytową o 25 pb., co było zgodne z prognozami analityków.
Prezydent USA Donald Trump napisał, że koniec rządów Jerome'a Powella w amerykańskim banku centralnym „nie może nadejść wystarczająco szybko".
Gospodarka Chin powiększyła się w pierwszym kwartale o 5,4 proc., czyli o tyle samo, co w ostatnim kwartale 2024 r. Średnio spodziewano się jej wzrostu o 5,1 proc. Ekonomiści spodziewają się gorszych danych za drugi kwartał.
Ryzyko recesji w USA znacząco wzrosło, głównie z powodu eskalacji napięć handlowych i wprowadzenia nowych ceł – mówi Marcin Dąbrowski, zarządzający White Berg TFI.
Nowa umowa z firmami z USA poprawi pozycję PEJ przy realizacji projektu budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Ten realizujemy dalej z naszymi partnerami – mówi Wojciech Wrochna wiceminister przemysłu, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej
Prezydent USA Donald Trump napisał, że koniec rządów Jerome'a Powella w amerykańskim banku centralnym „nie może nadejść wystarczająco szybko".
„Cła są dźwignią polityczną o niezamierzonych konsekwencjach” – pisze WTO w raporcie z frontu wojny celnej. Ameryka Północna odnotuje spadek eksportu o 12,6 proc., a importu o 9,6 proc. w 2025 roku.
Inflacja bazowa w Polsce nie była niższa od blisko czterech lat – podał w środę NBP. Jednocześnie z nowych danych Eurostatu wynika, że powróciliśmy na unijne podium inflacyjne.
Polska zajmuje niechlubne trzecie miejsce w zestawieniu krajów o największych barierach dla biznesu. Rodzime firmy najbardziej narzekają na koszty pracy. Jak to zmienić?
Administracja prezydenta Donalda Trumpa ma negocjować z ponad 70 państwami, by ograniczyły relacje gospodarcze z Chinami - informuje „The Wall Street Journal”. Trump chce w ten sposób uciąć import chińskich produktów za pośrednictwem innych rynków.
Susza spowodowała, że Ren obniżył się do krytycznego poziomu 78 cm w Kaub – najniższego od 2023 r. Poniżej tego poziomu transport staje się poważnie ograniczony. Koszty wzrosły, a ceny frachtu oleju napędowego osiągnęły najwyższy poziom od 2022 r.
Gospodarka Chin powiększyła się w pierwszym kwartale o 5,4 proc., czyli o tyle samo, co w ostatnim kwartale 2024 r. Średnio spodziewano się jej wzrostu o 5,1 proc. Ekonomiści spodziewają się gorszych danych za drugi kwartał.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas