Jego kondycja jest pochodną sytuacji na rynku wtórnym, a od marcowego załamania indeksów ceny akcji idą w górę. Inwestorzy na rodzimym parkiecie liczą na rychły debiut dużych podmiotów, takich jak Allegro, Canal+ Polska czy Emitel. Podbiłyby one całoroczne statystyki. Te za I półrocze wyglądają fatalnie. Dotyczy to nie tylko rodzimej giełdy, która od lat boryka się z posuchą na rynku IPO, ale również parkietów zagranicznych.

Trwająca pandemia sprawiła, że wartość pierwotnych ofert publicznych przeprowadzonych na europejskich giełdach w I połowie 2020 r. wyniosła 5,4 mld euro – to spadek aż o 56 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku – wynika z raportu PwC. Jeśli chodzi o sam polski rynek (razem z NewConnect), to w pierwszej połowie roku odnotowano pięć IPO, wobec dziewięciu w analogicznym okresie ubiegłego roku. Łączna wartość przeprowadzonych ofert wyniosła zaledwie 27 mln zł, co oznacza spadek o blisko 50 proc. w ujęciu rok do roku. Jedynym debiutantem na rynku głównym był Games Operators (drugi tegoroczny debiut na GPW – spółki Gaming Factory – odbył się w lipcu i nie jest uwzględniony w statystykach za I półrocze).

Natomiast w porównaniu z przeprowadzonymi transakcjami na rynku pierwotnym znacznie więcej w I półroczu spółki pozyskały z ofert wtórnych. Odnotowano 33 takie transakcje na łączną wartość prawie 1,5 mld zł – podaje PwC. Podobne trendy widać na rynkach zagranicznych. Łączna wartość ofert wtórnych na giełdach w Europie w I półroczu wyniosła odpowiednio 22,6 i 44,3 mld euro, a transakcji przeprowadzono odpowiednio 155 i 286. Szczególnie II kwartał charakteryzował się dużym wzrostem aktywności na rynku ofert wtórnych. Wiele wskazuje, że trend ten się utrzyma: gros notowanych spółek ostatnio informowało o planowanym podwyższeniu kapitału. Wpisuje się to w scenariusz nakreślony przez Komisję Europejską, która chce dodatkowo ułatwić pozyskiwanie kapitału przedsiębiorstwom na europejskich rynkach kapitałowych. Temu mają służyć zaproponowane niedawno zmiany prawne, dotyczące m.in. sporządzania prospektów przez spółki już notowane (dokumenty mają być prostsze i krótsze, w planach jest skrócenie ich z setek stron do zaledwie 30).

Foto: GG Parkiet

Eksperci podkreślają, że I półrocze 2020 r. to kolejny okres wyraźnej dominacji spółek technologicznych na krajowym rynku IPO – czterech spośród pięciu debiutantów to reprezentanci tego sektora (dostawca oprogramowania oraz spółki z branży gier). Dużym zainteresowaniem na rynku wtórnym cieszy się też medycyna i biotechnologia, ale na razie na horyzoncie nowych debiutantów z tych sektorów nie widać (ewentualnie przejścia z NC na rynek główny). kmk