Wskaźnik cena/zysk (przyszły, prognozowany zysk) dla 10 największych pod względem kapitalizacji amerykańskich spółek:
Apple - 33
Amazon - 83
Microsoft - 33
Google - 30
Aktualizacja: 21.08.2020 11:11 Publikacja: 21.08.2020 11:11
Foto: Bloomberg
Wskaźnik cena/zysk (przyszły, prognozowany zysk) dla 10 największych pod względem kapitalizacji amerykańskich spółek:
Apple - 33
Amazon - 83
Microsoft - 33
Google - 30
Facebook - 30
Johnson & Johnson - 18
Visa - 37
Walmart - 25
Tesla - 137
Procter & Gamble - 25
Banki centralne na całym świecie zainwestowały biliony dolarów w nadzwyczajne środki stymulujące, aby utrzymać działalność biznesową: tanie kredyty i programy zakupu obligacji doprowadziły rentowności do rekordowo niskiego poziomu. W rezultacie inwestorzy poszukujący zysków finansowych zwrócili się w stronę giełdy, popychając akcje do rekordowych maksimów - pisze telegraph.co.uk.
Aswath Damodaran z New York University's Stern School of Business, znany jako „Dziekan wyceny" mówi, że spowodowało to „implikowaną premię za ryzyko kapitałowe" - oczekiwany zwrot z akcji, potrzebny do uzasadnienia inwestycji w nie, spadł z około 8 proc. do 6 proc. w dwa lata. Samo to wystarczy, aby podnieść ceny akcji o 50 procent, przy czym wszystkie rzeczy są równe, więc nawet firmy, które nie zmieniły się od dwóch lat, odnotowały wzrost.
„Każda akcja ma teraz niższy zwrot, którego możesz się spodziewać, co przekłada się na wyższą cenę, którą jesteś skłonny zapłacić z góry. Dotyczy to każdej firmy, która jest w stanie utrzymać swoje zyski i przepływy pieniężne "- mówi Damodaran. „Wystarczy im pokazać, że w 2020 roku utrzymasz zarobki z 2019 roku". Wskaźnik ceny do zysków firmy Apple - miara tego, jak wysoko wyceniana jest firma w stosunku do jej wyników finansowych - jest obecnie na najwyższym poziomie od 2007 r., przed kryzysem finansowym.
Większość firm nie była w stanie stąpać po wodzie. Gospodarka USA skurczyła się w tempie 32,9 procent rocznie w drugim kwartale. Zyski amerykańskich przedsiębiorstw spadły o 6,6 procent rok do roku w pierwszym kwartale, zgodnie z oficjalnymi statystykami, ponieważ ucierpiały na tym linie lotnicze, biura podróży i sprzedawcy detaliczni.
Jednak przemysł technologiczny rozkwitł. Rosnące uzależnienie od usług internetowych, przetwarzania w chmurze i ekranów oznacza, że ??firmy FANG - Facebook, Amazon, Netflix i Google - a także Apple i Microsoft, znacznie zwiększyły sprzedaż i zyski. Pandemia przyspieszyła zmiany w kierunku usług online, zaskakując nawet dyrektorów samych firm. Ale wzmocnił również strukturalną dominację firm. Rywale, którzy są offline, mniej skapitalizowani lub mniejsi, mają problemy, więc chociaż giganci technologiczni stali się więksi w kategoriach bezwzględnych, stali się jeszcze silniejsi w kategoriach względnych. „Jedyną rzeczą, jakiej się dowiedzieliśmy jest to, że kryzys może wyrządzić tym firmom krótkoterminowe szkody, ale w rzeczywistości wzmocni ich pozycję konkurencyjną" - mówi Damodaran.
„Amazon już zabijał sprzedaż detaliczną cegieł i zapraw. Teraz ta trumna została przybita gwoździami. Im dłużej trwa ten kryzys, tym bardziej konkurencja jest ograniczana co sprawia, że ??długoterminowo te firmy są jeszcze lepsze dla inwestorów. Samsung jest znacznie bardziej poszkodowany przez kryzys niż Apple po prostu dlatego, że jest znacznie bardziej kapitałochłonny i ma znacznie większe zadłużenie. To już są niewiarygodnie silne firmy, ale silna pozostaje silna i na tym właśnie polega ten kryzys" - podsumowuje Damodaran.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: parkiet.com
Inflacja w Japonii wzrosła w marcu o 3,6 proc. w ujęciu rok do roku. Oznacza to, że trzeci rok z rzędu wskaźnik inflacji ogólnej jest wyższy od celu Banku Japonii wynoszącego 2 proc.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Turecki bank centralny zaskoczył w czwartek rynki, podnosząc główną stopę procentową, tygodniową stopę odkupu, z 42,5 do 46 proc., kończąc tym samym cykl łagodzenia polityki pieniężnej rozpoczęty w grudniu ubiegłego roku.
Europejski Bank Centralny obniżył stopę depozytową o 25 pb., co było zgodne z prognozami analityków.
Prezydent USA Donald Trump napisał, że koniec rządów Jerome'a Powella w amerykańskim banku centralnym „nie może nadejść wystarczająco szybko".
Gospodarka Chin powiększyła się w pierwszym kwartale o 5,4 proc., czyli o tyle samo, co w ostatnim kwartale 2024 r. Średnio spodziewano się jej wzrostu o 5,1 proc. Ekonomiści spodziewają się gorszych danych za drugi kwartał.
Ryzyko recesji w USA znacząco wzrosło, głównie z powodu eskalacji napięć handlowych i wprowadzenia nowych ceł – mówi Marcin Dąbrowski, zarządzający White Berg TFI.
Nowa umowa z firmami z USA poprawi pozycję PEJ przy realizacji projektu budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Ten realizujemy dalej z naszymi partnerami – mówi Wojciech Wrochna wiceminister przemysłu, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej
Prezydent USA Donald Trump napisał, że koniec rządów Jerome'a Powella w amerykańskim banku centralnym „nie może nadejść wystarczająco szybko".
„Cła są dźwignią polityczną o niezamierzonych konsekwencjach” – pisze WTO w raporcie z frontu wojny celnej. Ameryka Północna odnotuje spadek eksportu o 12,6 proc., a importu o 9,6 proc. w 2025 roku.
Inflacja bazowa w Polsce nie była niższa od blisko czterech lat – podał w środę NBP. Jednocześnie z nowych danych Eurostatu wynika, że powróciliśmy na unijne podium inflacyjne.
Polska zajmuje niechlubne trzecie miejsce w zestawieniu krajów o największych barierach dla biznesu. Rodzime firmy najbardziej narzekają na koszty pracy. Jak to zmienić?
Administracja prezydenta Donalda Trumpa ma negocjować z ponad 70 państwami, by ograniczyły relacje gospodarcze z Chinami - informuje „The Wall Street Journal”. Trump chce w ten sposób uciąć import chińskich produktów za pośrednictwem innych rynków.
Susza spowodowała, że Ren obniżył się do krytycznego poziomu 78 cm w Kaub – najniższego od 2023 r. Poniżej tego poziomu transport staje się poważnie ograniczony. Koszty wzrosły, a ceny frachtu oleju napędowego osiągnęły najwyższy poziom od 2022 r.
Gospodarka Chin powiększyła się w pierwszym kwartale o 5,4 proc., czyli o tyle samo, co w ostatnim kwartale 2024 r. Średnio spodziewano się jej wzrostu o 5,1 proc. Ekonomiści spodziewają się gorszych danych za drugi kwartał.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas