Megaoferty zaostrzają batalię między chińskimi parkietami

Giełdy w Shenzhen i Szanghaju od dziesięcioleci toczą ostry bój o prymat na rynku akcji szacowanym na prawie 10 bilionów dolarów. Oliwy do ognia doleje zbliżający się debiut Ant Group na parkiecie w tej drugiej metropolii.

Aktualizacja: 01.11.2020 12:47 Publikacja: 01.11.2020 12:39

Megaoferty zaostrzają batalię między chińskimi parkietami

Foto: Bloomberg

Obie chińskie giełdy plasują się w dziesiątce największych parkietów na świecie, a ich łączna kapitalizacja daje im drugą pozycję po rynku amerykańskim.

W tym roku wartość akcji, którymi handluje się w Shenzhen i Szanghaju wzrosła o 2,6 biliona dolarów m.in. dzięki polityce państwa zachęcającej do inwestowania w papiery udziałowe.

Shanghai Stock Exchange długo korzystała na debiutach wielkich państwowych firm, ale później na czoło wysforował się parkiet w Shenzhen, dzięki ofertom pierwotnym firm technologicznych.

Duża liczba szybko rosnących spółek i bliskość Hongkongu sprawiły, że giełda ta stała się atrakcyjna dla inwestorów bardziej tolerujących ryzyko i graczy międzynarodowych.

W tym roku tamtejszy indeks ChiNext zyskał prawie 50 proc., podczas gdy Shanghai Composite zwiększył wartość o niespełna 6 proc.

- Ta rywalizacja polega na tym, że obie giełdy chcą przyciągnąć dobre oferty, ale układ sił jest zmienny - zauważa Fraser Howie, autor książki „Red Capitalism: The Fragile Financial Foundation of China’s Extraordinary Rise” („Czerwony kapitalizm. Kruche fundamenty finansowe nadzwyczajnego wzrostu Chin”). 

Podkreśla, że od początku rywalizacja między Szanghajem a Shenzhen polegała na konkurencji firm państwowych i prywatnych, a szala na korzyść tych ostatnich przechyliła się, kiedy politycy zaczęli wspierać rozwój prywatnych przedsiębiorstw.

Nadchodzące wielkie oferty, w tym producenta aut Zhejiang Geely Holding Group Co. i China International Capital Corp. w Szanghaju, zdaniem Frasera Howie, znowu zaostrzą batalię między chińskimi parkietami kontynentalnymi.

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata