Niemcy chcą opóźnić nałożenie ceł na USA

Berlin stara się naprawić transatlantyckie stosunki handlowe i rozważa bardziej pojednawcze podejście. Decydenci znad Renu chcą, aby unijne cła na amerykańskie towary o wartości 4 mld USD zostały opóźnione.

Publikacja: 09.11.2020 13:03

Niemcy chcą opóźnić nałożenie ceł na USA

Foto: AdobeStock

Niemcy poruszą tę kwestię na spotkaniu ministrów handlu UE, gdzie Berlin będzie starał się forsować podejście, które ożywi relacje Bloku z USA – dowiedział się Bloomberg powołując się na osoby związane ze sprawą.

Przypomnijmy, że kwestia nałożenia przez UE ceł na USA to pokłosie trwającego od 16 lat konfliktu o nielegalne dotacje dla europejskiego Airbusa i amerykańskiego Boeinga. W 2004 r. UE zaskarżyła do Światowej Organizacji Handlu (WTO), że Waszyngton przez kilkanaście lat przeznaczył 19 mld USD w dotacjach dla amerykańskiego koncernu. USA nie pozostały jednak dłużne i również zaskarżyły do WTO, że cztery europejskie kraje wspomogły Airbusa dotacjami o wartości 18 mld USD.

W efekcie, administracja Donalda Trumpa nałożyła 15-proc. cła na samoloty Airbusa oraz 25-proc. opłaty na szereg europejskich towarów eksportowych, w tym francuskie wino, szkocką whisky i hiszpańskie oliwki. WTO w zeszłym miesiącu dała jednak zielone światło UE, aby nałożyć taryfy odwetowe na USA. Trump obiecał rewanż i uderzenie znacznie mocniej, jeśli UE zdecyduje się na nałożenie ceł.

Jednak wybory w Stanach Zjednoczonych dają szansę na ocieplenie stosunków handlowych obu gospodarek. Mimo że nie ogłoszono jeszcze oficjalnych wyników, niemal pewne jest, że Joe Biden zasiądzie w Białym Domu. Prezydent-elekt otrzymał już gratulacje od głów większości najważniejszych państw. Sytuację tę chcą wykorzystać unijni decydenci.

- Potrzebujemy dużej i szerokiej umowy taryfowej dotyczącej przemysły między USA i UE - powiedział Peter Altmaier, niemiecki minister gospodarki. Z kolei Heiko Maas, niemiecki minister spraw zagranicznych stwierdził, że jego rząd przedstawi Waszyngtonowi konkretne propozycje, jak poprawić stosunki i że potrzebny jest „nowy układ".

Jednak nie wszyscy członkowie UE zgadzają się ze stanowiskiem Niemiec. Francja, która od zeszłego roku cierpi z powodu amerykańskich ceł, domaga się szybkiego odwetu. Bruno Le Maire, francuski minister finansów powiedział, że administracja Joe Bidena prawdopodobnie zajmie mniej agresywne stanowisko w sporze dotyczącym Boeinga, ale Europa nie powinna tracić czujności.

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata