Novavax: historia jak z „Kopciuszka”

Biotechnologiczna spółka jeszcze dwa lata temu zagrożona usunięciem z giełdy, dziś opracowuje szczepionkę na Covid-19, która może być najbardziej pożądaną. Będzie to przełom dla firmy, która przez ponad trzy dekady nie stworzyła żadnej szczepionki. Specjaliści porównują historię spółki do „Kopciuszka”.

Publikacja: 04.03.2021 14:21

Novavax: historia jak z „Kopciuszka”

Foto: Bloomberg

W 2019 r. akcje notowanej na Nasdaqu spółki spadły poniżej 1 USD, co spowodowało, że operator giełdy wysłał firmie ostrzeżenie o możliwym delistingu.

- Dobre pomysły. Złe zarządzanie. Firma prawdopodobnie wkrótce umrze - stwierdził w październiku 2019 r. były menedżer Novavaxu na łamach Glassdoor.com.

Spółka przez 33 lata istnienia wydała setki milionów USD na badania i rozwój szczepionek i mimo tego żaden z kandydatów nie został zatwierdzony przez organy regulacyjne.

Jednak teraz prawdopodobnie dojdzie do przełomu. Firma z Maryland jest bliska uzyskania zgody na stosowanie szczepionki przeciwko Covid-19 od brytyjskiego regulatora, w ślad za którym może pójść jego odpowiednik w USA. Dane pokazują, że szczepionka Novavaxu jest skuteczna w około 90 proc. Jest jednocześnie tańsza od preparatu innych firm, jak Pfizer czy Moderna, łatwiejsza w transporcie i można ją przechowywać w temperaturze pokojowej przez co najmniej 24 godziny.

- To historia o „Kopciuszku" - powiedział Stacey Schultz-Cherry, specjalista od chorób zakaźnych w St Jude's Children's Research Hospital.

JPMorgan powiedział w notatce dla klientów, że szczepionka Novavaxu na Covid-19 ma potencjał, aby być - najlepszą w swojej klasie -.

Inwestorzy wierzą w sukces spółki, której notowania od początku 2020 r. wzrosły o blisko 4 tys. proc., a kapitalizacja wynosi 13,6 mld USD. W ostatnim czasie rozpoczęła się jednak realizacja zysków, bowiem od początku ubiegłego roku do szczytu w lutym br. jej akcje zdrożały o ponad 7 tys. proc.

Firma poniosła stratę w wysokości 240,7 mln USD ciągu w pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 r. Nadal nie brakuje również pesymistów. Niektóre instytucje chcą zarobić na spadających notowaniach spółki. Jak wynika z danych S3 Partners, krótkie pozycje na akcjach Novavaxu wynoszą obecnie około 10 proc. wszystkich akcji. Stawia to spółkę w pierwszej piątce najchętniej „shortowanych" firm biotechnologicznych w USA.

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata