Kanada: Krok ku ograniczeniu stymulacji monetarnej

Bank Kanady zasygnalizował, że będzie pierwszym bankiem centralnym z G7, który zacznie ograniczać działania stymulacyjne. Zacznie od zmniejszenia tempa skupu obligacji w ramach programu QE.

Publikacja: 25.03.2021 04:00

Tiff Macklem, prezes Banku Kanady.

Tiff Macklem, prezes Banku Kanady.

Foto: Bloomberg

 

– Możemy podjąć takie kroki, gdyż teraz jest wystarczająco dużo płynności w systemie, by instytucje finansowe mogły z niej czerpać – stwierdził Toni Gravelle, wiceprezes kanadyjskiego banku centralnego.

Bank Kanady, kierowany przez prezesa Tiffa Macklema, jeszcze nie podjął konkretnych decyzji dotyczących ograniczenia programu QE. Wciąż skupuje w ramach niego aktywa za 4 mld dolarów kanadyjskich (3,2 mld USD lub 12,4 mld zł) tygodniowo. Przez ostatnie 12 miesięcy zgromadził ich za 250 mld dolarów kanadyjskich. W rękach Banku Kanady znajduje się 35 proc. kanadyjskich obligacji rządowych, a prezes Macklem sygnalizował wcześniej, że jeśli ten udział dojdzie do 50 proc., to funkcjonowanie rynku będzie zakłócone. Gravelle zaznacza, że obecnie toczą się dyskusje dotyczące zmian w programie QE.

– To potwierdza nasze oczekiwania, że Bank Kanady jest gotowy ograniczyć rozmiar programu QE. Może on ograniczyć zakupy do 3 mld dolarów kanadyjskich tygodniowo na posiedzeniu zaplanowanym na 21 kwietnia. Obcięcie zakupów o kolejny 1 mld dolarów kanadyjskich tygodniowo może nastąpić w dalszej części roku – prognozuje Ian Pollick, szef działu analiz w Canadian Imperial Bank of Commerce.

Czy jednak skończy się tylko na ograniczeniu skupu obligacji? – W końcu dojdziemy do punktu, w którym nasze cele zostaną zrealizowane. Wówczas powinniśmy zacząć podnosić główną stopę procentową, by zrealizować nasz cel inflacyjny – zapowiedział Gravelle.

Obecnie główna stopa procentowa Banku Kanady wynosi 0,25 proc. W marcu 2020 r. obniżał on ją trzykrotnie, aż doszło do takiego poziomu. W lutym zeszłego roku sięgała 1,75 proc. i była najwyższa od 2008 r. Inflacja w Kanadzie lekko przyspieszyła natomiast w lutym do 1,1 proc. r./r.

W Unii Europejskiej pierwszym bankiem centralnym, który podwyższy stopy procentowe, może być Czeski Bank Narodowy. W środę utrzymał on swoją główną stopę procentową na poziomie 0,25 proc. Wcześniej sygnalizował jednak, że może ją podwyższyć w drugiej połowie roku. Przedłużający się lockdown może jednak opóźnić te plany. Premier Andrej Babis stwierdził zaś w poniedziałek, że bank centralny powinien utrzymać koszty finansowania na niskim poziomie. HK

Gospodarka światowa
Na czyje zwycięstwo stawia rynek?
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Gospodarka światowa
USA: inwestorzy zaczęli wątpić w swoją strategię wyborczą
Gospodarka światowa
Komu sprzyjają fortuna i sondaże na ostatniej prostej kampanii?
Gospodarka światowa
Czy hazard wykreuje prezydenta USA? Bukmacherzy lepsi niż Instytut Gallupa
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Gospodarka światowa
Warren Buffett pozbywa się akcji Apple. Miliarder gromadzi gotówkę
Gospodarka światowa
Kurs akcji pomnożony przez 70 tysięcy. Kto się tak obłowił?