Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 10.05.2021 14:35 Publikacja: 10.05.2021 14:35
Amerykański Fed jak na razie stara się przekonać inwestorów, że przyspieszenie inflacji będzie jedynie przejściowe.
Foto: Bloomberg, Samuel Corum Samuel Corum
Gospodarka USA znalazła się na „nieznanych wodach" ożywienia po pandemii. Choć pewne wskaźniki mówią wciąż o poważnym kryzysie (choćby to, że 16 mln Amerykanów nadal pobiera różnego rodzaju zasiłki dla bezrobotnych), to inne sugerują, że jest ona mocno rozgrzana. Indeks Chicago PMI, czyli jeden z regionalnych wskaźników koniunktury, sięgnął w kwietniu 72,1 pkt, najwyższego poziomu od blisko czterech dekad. Gdy ostatnim razem był tak wysoko, główna stopa procentowa w USA wynosiła 22 proc., a ówczesny szef Fedu Paul Volcker prowadził wojnę totalną przeciwko inflacji. Obecnie jednak Fed zapewnia, że Amerykę czeka jedynie „tymczasowy" skok inflacji. Te zapewnienia służą uspokajaniu inwestorów, że stopy procentowe jeszcze bardzo długo pozostaną na obecnym, ultraniskim poziomie. Komitet Otwartego Rynku Rezerwy Federalnej (FOMC) na marcowym posiedzeniu dał przecież wyraźnie do zrozumienia, że stopy pozostaną bez zmian przynajmniej do końca 2023 r. Oczywiście do tego czasu może się wydarzyć bardzo wiele rzeczy, które mogłyby zmienić politykę Fedu. (Choćby to, że w 2022 r. kończy się kadencja Jerome'a Powella, obecnego prezesa Fedu, i nie może być on pewny, że zostanie wyznaczony na kolejne cztery lata.) Sekretarz skarbu Janet Yellen już nieco postraszyła rynki, mówiąc, że może być konieczna podwyżka stóp procentowych, by przeciwdziałać przegrzaniu gospodarki. Szybko jednak wycofała się ze swoich słów i udawała, że „niczego nie prognozowała".
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Inflacja w Japonii wzrosła w marcu o 3,6 proc. w ujęciu rok do roku. Oznacza to, że trzeci rok z rzędu wskaźnik inflacji ogólnej jest wyższy od celu Banku Japonii wynoszącego 2 proc.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Turecki bank centralny zaskoczył w czwartek rynki, podnosząc główną stopę procentową, tygodniową stopę odkupu, z 42,5 do 46 proc., kończąc tym samym cykl łagodzenia polityki pieniężnej rozpoczęty w grudniu ubiegłego roku.
Europejski Bank Centralny obniżył stopę depozytową o 25 pb., co było zgodne z prognozami analityków.
Prezydent USA Donald Trump napisał, że koniec rządów Jerome'a Powella w amerykańskim banku centralnym „nie może nadejść wystarczająco szybko".
Gospodarka Chin powiększyła się w pierwszym kwartale o 5,4 proc., czyli o tyle samo, co w ostatnim kwartale 2024 r. Średnio spodziewano się jej wzrostu o 5,1 proc. Ekonomiści spodziewają się gorszych danych za drugi kwartał.
Ryzyko recesji w USA znacząco wzrosło, głównie z powodu eskalacji napięć handlowych i wprowadzenia nowych ceł – mówi Marcin Dąbrowski, zarządzający White Berg TFI.
Nowa umowa z firmami z USA poprawi pozycję PEJ przy realizacji projektu budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Ten realizujemy dalej z naszymi partnerami – mówi Wojciech Wrochna wiceminister przemysłu, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej
Prezydent USA Donald Trump napisał, że koniec rządów Jerome'a Powella w amerykańskim banku centralnym „nie może nadejść wystarczająco szybko".
„Cła są dźwignią polityczną o niezamierzonych konsekwencjach” – pisze WTO w raporcie z frontu wojny celnej. Ameryka Północna odnotuje spadek eksportu o 12,6 proc., a importu o 9,6 proc. w 2025 roku.
Inflacja bazowa w Polsce nie była niższa od blisko czterech lat – podał w środę NBP. Jednocześnie z nowych danych Eurostatu wynika, że powróciliśmy na unijne podium inflacyjne.
Polska zajmuje niechlubne trzecie miejsce w zestawieniu krajów o największych barierach dla biznesu. Rodzime firmy najbardziej narzekają na koszty pracy. Jak to zmienić?
Administracja prezydenta Donalda Trumpa ma negocjować z ponad 70 państwami, by ograniczyły relacje gospodarcze z Chinami - informuje „The Wall Street Journal”. Trump chce w ten sposób uciąć import chińskich produktów za pośrednictwem innych rynków.
Susza spowodowała, że Ren obniżył się do krytycznego poziomu 78 cm w Kaub – najniższego od 2023 r. Poniżej tego poziomu transport staje się poważnie ograniczony. Koszty wzrosły, a ceny frachtu oleju napędowego osiągnęły najwyższy poziom od 2022 r.
Gospodarka Chin powiększyła się w pierwszym kwartale o 5,4 proc., czyli o tyle samo, co w ostatnim kwartale 2024 r. Średnio spodziewano się jej wzrostu o 5,1 proc. Ekonomiści spodziewają się gorszych danych za drugi kwartał.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas