Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 22.05.2021 11:04 Publikacja: 22.05.2021 10:39
Grupy hakerskie dosyć często miewają wsparcie służb specjalnych. Zdobywanie danych, szukanie słabych punktów w infrastrukturze przeciwnika oraz sianie chaosu to ich priorytety.
Foto: Bloomberg, Chris Ratcliffe
Takich scen nie widziano w USA od kryzysu naftowego z lat 70. Przed stacjami benzynowymi ustawiały się długie kolejki, w których dochodziło do bójek. Amerykanie kupowali na zapas paliwo na wieść o tym, że przerwał pracę rurociąg Colonial tłoczący paliwo z Teksasu do New Jersey. Główna magistrala paliwowa na wschodnim wybrzeżu USA przestała na kilka dni działać po ataku hakerów. Cyberprzestępcy zastosowali przeciwko operatorowi rurociągu Colonial oprogramowanie ransomware, czyli program szyfrujący dane w zaatakowanych komputerach i domagający się okupu za odblokowanie dostępu do danych. Do ataku na krytyczną amerykańską infrastrukturę przyznała się grupa cyberprzestępców o nazwie DarkSide. Miała ona wcześniej na koncie 80 ataków typu ransomware przeciwko spółkom w Europie i Ameryce. „Jesteśmy apolityczni, nie interesujemy się geopolityką, nie potrzeba nas wiązać z określonym rządem ani szukać naszych innych motywów. Naszym celem jest zarabianie pieniędzy, a nie robienie problemów społeczeństwu" – mówiło oświadczenie grupy DarkSide. Dziwnym trafem ta „apolityczna" i „niezwiązana z określonym rządem" grupa nigdy wcześniej nie zaatakowała żadnej firmy w Rosji. Pomimo deklarowania czysto materialistycznych motywów chwali się ona przekazywaniem części wymuszonych pieniędzy na cele charytatywne. A od operatora rurociągu Colonial żądała ponoć tylko 5 mln USD (dostała 4,4 mln USD). Po tym spektakularnym wymuszeniu grupa DarkSide nagle ogłosiła, że kończy działalność, bo straciła dostęp do swoich serwerów, bloga i systemów płatności.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Inflacja w Japonii wzrosła w marcu o 3,6 proc. w ujęciu rok do roku. Oznacza to, że trzeci rok z rzędu wskaźnik inflacji ogólnej jest wyższy od celu Banku Japonii wynoszącego 2 proc.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Turecki bank centralny zaskoczył w czwartek rynki, podnosząc główną stopę procentową, tygodniową stopę odkupu, z 42,5 do 46 proc., kończąc tym samym cykl łagodzenia polityki pieniężnej rozpoczęty w grudniu ubiegłego roku.
Europejski Bank Centralny obniżył stopę depozytową o 25 pb., co było zgodne z prognozami analityków.
Prezydent USA Donald Trump napisał, że koniec rządów Jerome'a Powella w amerykańskim banku centralnym „nie może nadejść wystarczająco szybko".
Gospodarka Chin powiększyła się w pierwszym kwartale o 5,4 proc., czyli o tyle samo, co w ostatnim kwartale 2024 r. Średnio spodziewano się jej wzrostu o 5,1 proc. Ekonomiści spodziewają się gorszych danych za drugi kwartał.
Ryzyko recesji w USA znacząco wzrosło, głównie z powodu eskalacji napięć handlowych i wprowadzenia nowych ceł – mówi Marcin Dąbrowski, zarządzający White Berg TFI.
Nowa umowa z firmami z USA poprawi pozycję PEJ przy realizacji projektu budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Ten realizujemy dalej z naszymi partnerami – mówi Wojciech Wrochna wiceminister przemysłu, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej
Prezydent USA Donald Trump napisał, że koniec rządów Jerome'a Powella w amerykańskim banku centralnym „nie może nadejść wystarczająco szybko".
„Cła są dźwignią polityczną o niezamierzonych konsekwencjach” – pisze WTO w raporcie z frontu wojny celnej. Ameryka Północna odnotuje spadek eksportu o 12,6 proc., a importu o 9,6 proc. w 2025 roku.
Inflacja bazowa w Polsce nie była niższa od blisko czterech lat – podał w środę NBP. Jednocześnie z nowych danych Eurostatu wynika, że powróciliśmy na unijne podium inflacyjne.
Polska zajmuje niechlubne trzecie miejsce w zestawieniu krajów o największych barierach dla biznesu. Rodzime firmy najbardziej narzekają na koszty pracy. Jak to zmienić?
Administracja prezydenta Donalda Trumpa ma negocjować z ponad 70 państwami, by ograniczyły relacje gospodarcze z Chinami - informuje „The Wall Street Journal”. Trump chce w ten sposób uciąć import chińskich produktów za pośrednictwem innych rynków.
Susza spowodowała, że Ren obniżył się do krytycznego poziomu 78 cm w Kaub – najniższego od 2023 r. Poniżej tego poziomu transport staje się poważnie ograniczony. Koszty wzrosły, a ceny frachtu oleju napędowego osiągnęły najwyższy poziom od 2022 r.
Gospodarka Chin powiększyła się w pierwszym kwartale o 5,4 proc., czyli o tyle samo, co w ostatnim kwartale 2024 r. Średnio spodziewano się jej wzrostu o 5,1 proc. Ekonomiści spodziewają się gorszych danych za drugi kwartał.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas