Co z globalnym CIT?

130 krajów zgodziło się z planem wprowadzenia globalnej minimalnej stawki CIT – podała Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Dziewięć państw uczestniczących wcześniej w negocjacjach planu nie poparło.

Publikacja: 05.07.2021 05:01

Co z globalnym CIT?

Foto: Adobestock

Kraje, które nie zgodziły się na globalną minimalną stawkę CIT, to: Irlandia, Węgry, Estonia, Barbados, Kenia, Nigeria, Sri Lanka oraz karaibskie państwo St. Vincent i Grenadyny. Peru wstrzymało się od głosu, gdyż obecnie nie posiada stabilnego rządu.

Międzynarodowa umowa dotycząca podatków ma zostać dopracowana w szczegółach do października. Jak na razie jej pierwszy filar przewiduje, że podatki płacone przez globalne korporacje będą w większym stopniu wypłacane w miejscach, gdzie wypracowują one swoje zyski, niż w krajach, w których zarejestrowały swoją własność intelektualną. Drugi filar mówi o minimalnej stawce CIT dla wielkich firm. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że stawka ta najprawdopodobniej wyniesie 15 proc. OECD szacuje, że rządy na całym świecie zyskają 100 mld USD na pierwszym filarze umowy i 150 mld USD na drugim. Na porozumienie w tej kwestii zgodziła się nawet część krajów i terytoriów uznawanych za raje podatkowe – m.in. Kajmany i Gibraltar.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata