Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 23.08.2021 13:55 Publikacja: 23.08.2021 13:55
Szybkie zdobycie Kabulu przez talibów, rozpad dotychczasowych struktur państwowych Afganistanu i dramatyczna ewakuacja ludności cywilnej przyciągały w ostatnich dniach uwagę światowej opinii publicznej.
Foto: PAP/EPA
Stany Zjednoczone wydały od 2001 r. łącznie 2,26 bln USD na wojnę w Afganistanie – mówią dane zebrane w ramach Projektu Kosztów Wojny przez naukowców z Uniwersytetu Brown. Gdyby rozdzielić te pieniądze pomiędzy wszystkich mieszkańców Afganistanu, to każdy z nich dostałby 58,9 tys. USD, czyli jakieś 2,9 tys. USD rocznie. To spora suma jak na kraj, w którym 90 proc. mieszkańców żyje za mniej niż 2 USD dziennie (jak szacował w 2020 r. Ashraf Ghani, ówczesny prezydent Afganistanu, obecnie przebywający na luksusowej emigracji). Do pieniędzy wydanych przez USA na wojnę w Afganistanie wliczone zostało 144 mld USD, które przeznaczono na odbudowę tego kraju. To ogromna suma jak na państwo mające nominalny PKB szacowany na 19,9 mld USD (gospodarka Afganistanu jest mniejsza od cypryjskiej, ale ciut większa od maltańskiej). Spośród środków przeznaczonych na odbudowę Afganistanu aż 88,3 mld USD poszło na budowę afgańskiej armii oraz policji, czyli tych struktur, które w ostatnich tygodniach szybko się rozpadły. Teraz z amerykańskiego sprzętu porzuconego przez afgańską armię korzystają talibowie. Cieszą się z zaskakująco łatwego triumfu, a jednocześnie starają się pokazać, że nie są już tymi krwiożerczymi barbarzyńcami jak przed 2001 r. Teraz oni zyskali szansę na zaprowadzenie swoich porządków w kraju, który nigdy nie nadawał się do rządzenia.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Inflacja w Japonii wzrosła w marcu o 3,6 proc. w ujęciu rok do roku. Oznacza to, że trzeci rok z rzędu wskaźnik inflacji ogólnej jest wyższy od celu Banku Japonii wynoszącego 2 proc.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Turecki bank centralny zaskoczył w czwartek rynki, podnosząc główną stopę procentową, tygodniową stopę odkupu, z 42,5 do 46 proc., kończąc tym samym cykl łagodzenia polityki pieniężnej rozpoczęty w grudniu ubiegłego roku.
Europejski Bank Centralny obniżył stopę depozytową o 25 pb., co było zgodne z prognozami analityków.
Prezydent USA Donald Trump napisał, że koniec rządów Jerome'a Powella w amerykańskim banku centralnym „nie może nadejść wystarczająco szybko".
Gospodarka Chin powiększyła się w pierwszym kwartale o 5,4 proc., czyli o tyle samo, co w ostatnim kwartale 2024 r. Średnio spodziewano się jej wzrostu o 5,1 proc. Ekonomiści spodziewają się gorszych danych za drugi kwartał.
Ryzyko recesji w USA znacząco wzrosło, głównie z powodu eskalacji napięć handlowych i wprowadzenia nowych ceł – mówi Marcin Dąbrowski, zarządzający White Berg TFI.
Nowa umowa z firmami z USA poprawi pozycję PEJ przy realizacji projektu budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Ten realizujemy dalej z naszymi partnerami – mówi Wojciech Wrochna wiceminister przemysłu, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej
Prezydent USA Donald Trump napisał, że koniec rządów Jerome'a Powella w amerykańskim banku centralnym „nie może nadejść wystarczająco szybko".
„Cła są dźwignią polityczną o niezamierzonych konsekwencjach” – pisze WTO w raporcie z frontu wojny celnej. Ameryka Północna odnotuje spadek eksportu o 12,6 proc., a importu o 9,6 proc. w 2025 roku.
Inflacja bazowa w Polsce nie była niższa od blisko czterech lat – podał w środę NBP. Jednocześnie z nowych danych Eurostatu wynika, że powróciliśmy na unijne podium inflacyjne.
Polska zajmuje niechlubne trzecie miejsce w zestawieniu krajów o największych barierach dla biznesu. Rodzime firmy najbardziej narzekają na koszty pracy. Jak to zmienić?
Administracja prezydenta Donalda Trumpa ma negocjować z ponad 70 państwami, by ograniczyły relacje gospodarcze z Chinami - informuje „The Wall Street Journal”. Trump chce w ten sposób uciąć import chińskich produktów za pośrednictwem innych rynków.
Susza spowodowała, że Ren obniżył się do krytycznego poziomu 78 cm w Kaub – najniższego od 2023 r. Poniżej tego poziomu transport staje się poważnie ograniczony. Koszty wzrosły, a ceny frachtu oleju napędowego osiągnęły najwyższy poziom od 2022 r.
Gospodarka Chin powiększyła się w pierwszym kwartale o 5,4 proc., czyli o tyle samo, co w ostatnim kwartale 2024 r. Średnio spodziewano się jej wzrostu o 5,1 proc. Ekonomiści spodziewają się gorszych danych za drugi kwartał.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas