Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 25.10.2021 10:33 Publikacja: 25.10.2021 10:33
Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro tracił w ostatnich miesiącach poparcie. Przeciwko niemu odbywały się duże demonstracje.
Foto: AFP
W sytuacji, w której globalna gospodarka odczuwa niedobory wszelkiego rodzaju surowców – od ropy naftowej po piasek – brazylijski rynek teoretycznie powinien być mocno rozgrzany. Wszak taka sytuacja oznacza złote żniwa dla eksporterów surowców z Brazylii. Osłabienie reala – o blisko 5 proc. wobec dolara od początku roku – powinno dodatkowo wspierać ich zyski i co za tym idzie, kursy akcji. Tak jednak tym razem nie jest. Brazylijska giełda radzi sobie w tym roku dosyć słabo. Indeks Bovespa stracił od początku stycznia 8 proc. Od końca czerwca stracił prawie 13 proc., co stawia go wśród najgorszych głównych indeksów giełdowych świata. Wypada w tym okresie tylko niewiele gorzej niż mocno poturbowany Hang Seng, główny indeks giełdy w Hongkongu. Z kiepską koniunkturą na giełdzie kontrastuje dosyć przyzwoite tempo wzrostu osiągane przez największą gospodarkę Ameryki Południowej. Czemu więc inwestorzy w tym roku patrzą tak niechętnie na rynek brazylijski? Część analityków tłumaczy to głównie czynnikami politycznymi. – Wcześniej w tym roku Brazylia była częścią ulubionej strategii inwestorów, ale wypadła z ich łask. Bolsonaro stracił wiarygodność wśród inwestorów – twierdzi Marc Chandler, główny strateg rynkowy w firmie Bannockburn Global Forex.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Inflacja w Japonii wzrosła w marcu o 3,6 proc. w ujęciu rok do roku. Oznacza to, że trzeci rok z rzędu wskaźnik inflacji ogólnej jest wyższy od celu Banku Japonii wynoszącego 2 proc.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Turecki bank centralny zaskoczył w czwartek rynki, podnosząc główną stopę procentową, tygodniową stopę odkupu, z 42,5 do 46 proc., kończąc tym samym cykl łagodzenia polityki pieniężnej rozpoczęty w grudniu ubiegłego roku.
Europejski Bank Centralny obniżył stopę depozytową o 25 pb., co było zgodne z prognozami analityków.
Prezydent USA Donald Trump napisał, że koniec rządów Jerome'a Powella w amerykańskim banku centralnym „nie może nadejść wystarczająco szybko".
Gospodarka Chin powiększyła się w pierwszym kwartale o 5,4 proc., czyli o tyle samo, co w ostatnim kwartale 2024 r. Średnio spodziewano się jej wzrostu o 5,1 proc. Ekonomiści spodziewają się gorszych danych za drugi kwartał.
Ryzyko recesji w USA znacząco wzrosło, głównie z powodu eskalacji napięć handlowych i wprowadzenia nowych ceł – mówi Marcin Dąbrowski, zarządzający White Berg TFI.
Nowa umowa z firmami z USA poprawi pozycję PEJ przy realizacji projektu budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Ten realizujemy dalej z naszymi partnerami – mówi Wojciech Wrochna wiceminister przemysłu, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej
Prezydent USA Donald Trump napisał, że koniec rządów Jerome'a Powella w amerykańskim banku centralnym „nie może nadejść wystarczająco szybko".
„Cła są dźwignią polityczną o niezamierzonych konsekwencjach” – pisze WTO w raporcie z frontu wojny celnej. Ameryka Północna odnotuje spadek eksportu o 12,6 proc., a importu o 9,6 proc. w 2025 roku.
Inflacja bazowa w Polsce nie była niższa od blisko czterech lat – podał w środę NBP. Jednocześnie z nowych danych Eurostatu wynika, że powróciliśmy na unijne podium inflacyjne.
Polska zajmuje niechlubne trzecie miejsce w zestawieniu krajów o największych barierach dla biznesu. Rodzime firmy najbardziej narzekają na koszty pracy. Jak to zmienić?
Administracja prezydenta Donalda Trumpa ma negocjować z ponad 70 państwami, by ograniczyły relacje gospodarcze z Chinami - informuje „The Wall Street Journal”. Trump chce w ten sposób uciąć import chińskich produktów za pośrednictwem innych rynków.
Susza spowodowała, że Ren obniżył się do krytycznego poziomu 78 cm w Kaub – najniższego od 2023 r. Poniżej tego poziomu transport staje się poważnie ograniczony. Koszty wzrosły, a ceny frachtu oleju napędowego osiągnęły najwyższy poziom od 2022 r.
Gospodarka Chin powiększyła się w pierwszym kwartale o 5,4 proc., czyli o tyle samo, co w ostatnim kwartale 2024 r. Średnio spodziewano się jej wzrostu o 5,1 proc. Ekonomiści spodziewają się gorszych danych za drugi kwartał.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas