Mimo iż te przewidywania nie stanowią oficjalnych prognoz rynkowych Saxo na 2022 r., to służą za ostrzeżenie przed potencjalnym błędnym oszacowaniem ryzyka przez inwestorów, którzy zwykle przypisują tego rodzaju zdarzeniom prawdopodobieństwo rzędu zaledwie 1 proc. Tak swoje Szokujące Prognozy opisuje Saxo Bank.
- Tematem przewodnim Szokujących Prognoz na 2022 r. jest Rewolucja. Wielu z nas kojarzy to słowo z rewolucją francuską z 1789 roku, z jej wezwaniem do „wolności, równości i braterstwa", ale także z rewolucją rosyjską i jej zasadami „rozbicia kapitalistów". Mamy jednak na myśli rewolucję w szerszym tego słowa znaczeniu: nie fizyczne obalanie rządów, ale chwile przełomowe, które wywołują zmianę myślenia, zmianę zachowań i odrzucenie niezrównoważonego status quo - mówi Steen Jakobsen, dyrektor generalny ds. inwestycji w Saxo Banku.
A co mogłoby się zdarzyć w przyszłym roku?
Politycy odsuną cele klimatyczne na dalszy plan i będą wspierać inwestycje w paliwa kopalne, aby walczyć z inflacją i ryzykiem niepokojów społecznych, a równocześnie przemyśleć drogę do niskoemisyjnej przyszłości.
Młodzi zaczną porzucać platformy Facebooka w proteście przeciwko pozyskiwaniu osobistych informacji dla zysku; Meta, spółka matka Facebooka, podejmie próbę przyciągnięcia ich z powrotem do problematycznego Metawersum. Meta, spółka matka Facebooka, będzie zmagać się z problemami, straci 30 proc. w stosunku do szeroko rozumianego rynku i będzie zmuszona do promowania swoich poszczególnych komponentów jako odrębnych podmiotów, rozbijając marzenia Zuckerberga o monopolu.